Skocz do zawartości


Zdjęcie

sprzeda nieruchomosci

opodatkowanie sprzedaż gruntów zagospodarowanie

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Oleńka

Oleńka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 286 postów

Napisano 08 kwiecień 2013 - 13:44

Czy sprzedaż nieruchomości (działek) w częściach przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności powinna zostać obciążona podatkiem VAT?

#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 08 kwiecień 2013 - 13:48

Sprzedając nieruchomość będziesz opodatkowany podatkiem VAT dopiero po uznaniu, że działałeś w charakterze podatnika. Sam musisz ocenić, czy jako sprzedawca w ogóle jesteś podatnikiem w rozumieniu ustawy o VAT.
Podatnikiem VAT jest osoba prowadząca działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. A oto definicja działalności gospodarczej na potrzeby VAT:
„Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.”

Koniecznie zapoznaj się z artykułem: http://podatki.wiesz...ruchomosci.html

#3 monkep

monkep

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 550 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 kwiecień 2013 - 07:07

Aby dostawa gruntów (w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT) podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi być wykonywana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Tj. wtedy, kiedy gdy dokonywana jest przez podatnika podatku od towarów i usług lub przez osobę fizyczną niebędącą podatnikiem tego podatku, jeżeli sprzedaży można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Ustawa nie definiuje pojęcia częstotliwości. O kwestii częstotliwości nie decyduje czasookres wykonywania czynności, ani ilość dokonanych transakcji, lecz powtarzalność czynności (bądź zamiar powtarzalności). Aby dostawę towarów uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania takich czynności. Dlatego nie jest podatnikiem podatku VAT ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji oraz nie prowadzi zorganizowanej działalności w tym zakresie. Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 kwietnia 2009 (sygn. IPPP1/443-187/10-4/ISz).O tym czy sprzedaż nieruchomości przez osobę fizyczna podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, decyduje zamiar z jakim nieruchomość została nabyta. Jeżeli nieruchomość pozostawała własnością podmiotu przez dłuższy czas, jeżeli poczynił on na niej określone nakłady w celu jej używania - można przyjąć, że nieruchomość taka nie została nabyta w celu jej dalszej odsprzedaży. Wówczas nie dojdzie do opodatkowania podatkiem VAT. Jeżeli jednak nastąpi sprzedaż kilku nieruchomości w relatywnie krótkim przedziale czasu, w szczególności gdy od ich nabycia minęło niewiele czasu - należy liczyć się z odmiennym stanowiskiem organów podatkowych.



Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: opodatkowanie, sprzedaż gruntów, zagospodarowanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych