Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zwolnienie lekarskie po ustaniu stosunku pracy

wróć do serwisu Księgowość 1168 odpowiedzi w tym temacie

#1161 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2020 - 21:59

Witammam pytanie czy będąc na L4 jest to mój drugi mieisąc po rozwiazaniu umowy przez pracodawce moge isc do lekarza NFZ ? czy nie jestem wogole ubzepieczona ? Moja ostatia wypłata ( za kilka dni L4) z zakładu pracy była 10 maja wiec zus bedą płacili 15 czerwca. prosze o pomoc

podajesz numer NIP byłego pracodawcy

Dziękuję za odpowiedz ale jeszcze jedno mnie nurtuje... czy muszę lekarzowi tłumaczyć że to byly pracodawca? Czy podaję nip firmy i tyle???? Czy moje zwolnienie w takim razie tez bedzie wysylane do byłego pracodawcy???

#1162 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2020 - 22:00

Dziękuję za odpowiedz ale jeszcze jedno mnie nurtuje... czy muszę lekarzowi tłumaczyć że to byly pracodawca? Czy podaję nip firmy i tyle???? Czy moje zwolnienie w takim razie tez bedzie wysylane do byłego pracodawcy???

#1163 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14005 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 lipiec 2020 - 22:21

"tłumaczyć" nie musisz, ale możesz normalnie to powiedzieć lekarzowi. Zresztą to raczej nie ma znaczenia czy ZLA będzie już po zakończeniu zatrudnienia. Zwolnienia elektroniczne i tak trafiają do ZUS i do byłego pracodawcy, o ile wiem.  

#1164 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5642 postów

Napisano 07 lipiec 2020 - 08:16

Należy poinformować lekarza, że zwolnienie jest po zakończeniu zatrudnienia. On właściwie zaznaczy, żeby trafiło tylko do ZUS, który będzie zobowiązany zapłacić za zwolnienie. Ty musisz dostarczyć wypełniony druk ZAS-53 i Z-10.

#1165 Guest_mateusz

Guest_mateusz
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2020 - 11:40

Witam,

Czy byłby ktoś w stanie odpowiedzieć, jakie dokumenty/druki  wymagane są przy ubieganiu się o zasiłek po ustaniu zatrudnienia, jeśli choroba wystąpiła po ustaniu okresu zatrudnienia ( do 14 dni.  Czy tylko wystarczy złożyć druki ZAS-53 i Z-10, czy potrzebny jest też druk Z-3 od byłego pracodawcy ?

Ponadto, czy druki te należy złożyć w terminie do 7 dni od otrzymania pierwszego zwolnienia, które jest tylko na 14 dni, czy dopiero, po otrzymaniu kolejnego zwolnienia, po którym przekroczone zostanie 30 dni niezdolności do pracy ? 

#1166 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14005 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 lipiec 2020 - 20:13

"czy potrzebny jest też druk Z-3 od byłego pracodawcy ?"

Oczywiście, bo skąd ZUS miałby wiedzieć jak ustalić podstawę zasiłku chorobowego. 

Z tego co wiem druki, o których piszesz powinny być przekazane/wysłane do ZUS dopiero gdy ZLA obejmą co najmniej 30 dni choroby. 

#1167 Guest_Yolandi

Guest_Yolandi
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2020 - 23:59

Witam. Zwolnienie konczy mi sie 22.07 a wizyte mam 20.07. Jak to jest ze zwolnieniami do Zusu. Teraz bedzie mi wystawial inny lekarz. Czy moge miec wystawione od 20.07 mimio ze do 22.07 jestem na zwolnieniu???

#1168 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20398 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 24 lipiec 2020 - 07:01

Podejdź do lekarza 22 albo 23, bo inaczej będą zwolnienia nakładające się, to nie jest nic złego, będzie płacone za jedno, ale po co zwracać na siebie uwagę ZUS.

#1169 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3678 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 24 lipiec 2020 - 08:37

Witam. Zwolnienie konczy mi sie 22.07 a wizyte mam 20.07. Jak to jest ze zwolnieniami do Zusu. Teraz bedzie mi wystawial inny lekarz. Czy moge miec wystawione od 20.07 mimio ze do 22.07 jestem na zwolnieniu???

Oczywiście,że możesz mieć wystawione zwolnienie od 20.07 od innego lekarza,

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych