Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zwolnienie lekarskie po ustaniu stosunku pracy

wróć do serwisu Księgowość 1157 odpowiedzi w tym temacie

#61 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 wrzesień 2013 - 14:16

Będąc na zasiłku chorobowym po ustaniu zatrudnienia podlegasz pod ubezpieczenie zdrowotne z ramienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.Aby dzieci podlegały razem z Tobą pod to ubezpieczenie powinnaś zgłosić się do ZUS i dopełnić formalności,albo do ubezpieczenia tego jeżeli jest taka możliwość może zgłosić ojciec dziecka.Do końca przebywania na zasiłku chorobowym nie możesz zarejestrować się w Urzędzie pracy jako osoba bezrobotna z dwóch powodów,osoba zgłaszająca się musi być gotowa do podjęcia pracy(przebywając na zasiłku chorobowym nie dostaniesz zaświadczenia o zdolności do pracy) oraz w tym samym czasie nie możesz pobierać dwóch zasiłków.Wypełniając dokumenty do wypłaty zasiłku chorobowego wypełniałaś oświadczenie druk ZUS Z-10 o nieosiąganiu innych dochodów.W chwili uzyskania jakiegokolwiek innego dochodu ZUS wstrzyma wypłatę zasiłku chorobowego.

#62 Kryyysia

Kryyysia

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 14 wrzesień 2013 - 20:00

Będą na zasiłku chorobowym po ustaniu zatrudnienia podlegasz pod ubezpieczenie zdrowotne z ramienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.Aby dzieci podlegały razem z Tobą pod to ubezpieczenie powinnaś zgłosić się do ZUS i dopełnić formalności,albo do ubezpieczenia tego jeżeli jest taka możliwość może zgłosić ojciec dziecka.Do końca przebywania na zasiłku chorobowym nie możesz zarejestrować się w Urzędzie pracy jako osoba bezrobotna z dwóch powodów,osoba zgłaszająca się musi być gotowa do podjęcia pracy(przebywając na zasiłku chorobowym nie dostaniesz zaświadczenia o zdolności do pracy) oraz w tym samym czasie nie możesz pobierać dwóch zasiłków.Wypełniając dokumenty do wypłaty zasiłku chorobowego wypełniałaś oświadczenie druk ZUS Z-10 o nieosiąganiu innych dochodów.W chwili uzyskania jakiegokolwiek innego dochodu ZUS wstrzyma wypłatę zasiłku chorobowego.

Bardzo dziękuję za odpowiedź

#63 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2013 - 17:38

witam,  jestem zatrudniona na umowe na czas określony, która trwa do 25 września, aktualnie przebywam na zwolnieniu l4, (jestem w ciąży) zwolnienie lekarskie mam do 5 października, wiem że na kolejnym zwolnieniu l4 bedzie wpisany NIP byłego pracodawcy, ale co jeśli bede miała dalej przedłużone l4,  czy NIP ktory bedzie wpisywany to nadal byłego pracodawcy?

#64 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 18 wrzesień 2013 - 17:46

Tak, NIP ostatniego pracodawcy.

#65 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13472 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 wrzesień 2013 - 18:43

witam,  jestem zatrudniona na umowe na czas określony, która trwa do 25 września, aktualnie przebywam na zwolnieniu l4, (jestem w ciąży) zwolnienie lekarskie mam do 5 października, wiem że na kolejnym zwolnieniu l4 bedzie wpisany NIP byłego pracodawcy, ale co jeśli bede miała dalej przedłużone l4,  czy NIP ktory bedzie wpisywany to nadal byłego pracodawcy?

[font="georgia, serif;"]a twoja umowa [/font][font="georgia, serif;"]o pracę nie zostanie przedłużona, w którym miesiącu ciąży jesteś ?[/font]

#66 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2013 - 12:44

witam, wczoraj lekarz wystawił mi zwolnienie L4, dziś bylam w Zusie by dostarczyc to zwolnienie, ale jedna pani z tego Zusu powiedziala ze nie przyjmie mojego L4 poniewaz, adres jaki mam podany to adres z zameldowania z miasta A a ja aktualnie przebywam w miescie B i ma byc podany adres gdzie aktualnie przebywam. Udalam sie rownież do lekarza co mi wczoraj wystawił l4 i przedstawiłam problem, to mi lekarka powiedziala ze l4 nie poprawia bo oni zawsze pisza adres z dowodu i teraz nie wiem co mam zrobic bo lekarz nie chce poprawic l4, a w Zusie w miescie gdzie aktualnie przebywam oni nie przyjma mojego zwolnienia, czy to zwolnienie mam dostarczyc do miasta A gdzie jestem zameldowana oraz zlozyc oswiadczenie ze bede przebywala w miescie B, by w razie kontroli mogli mnie zastac? prosze o porade, z gory dziekuje.

#67 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 wrzesień 2013 - 12:59

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia przesyła się do ZUS zgodnie z miejscem zameldowania pracownika,zwolnienie złożone w innym ZUS-ie i tak przesłano by zgodnie z adresem ze zwolnienia lekarskiego.Do zwolnienia należy dołączyć oświadczenie druk Z-10,kserokopię świadectwa pracy,natomiast pracodawca ma wystawić druk Z-3 zaświadczenie płatnika składek i także przesłać do ZUS według miejsca zameldowania.Komplet dokumentów wraz z oświadczeniem,że w czasie choroby przebywasz pod adresem xxxxx  wysłać za zwrotnym poświadczeniem odbioru do ZUS.Tak będzie szybciej.

#68 Kryyysia

Kryyysia

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 23 wrzesień 2013 - 08:43

Dzień dobry,

31 sierpnia zakończył mi się okres wypowiedzenia. Od 29 sierpnia jestem na zwolnieniu lekarskim. Czy zwolnienia po ustaniu zatrudnienia mogę brać tylko na siebie czy opieka (na dziecko) też wlicza się do okresu potrzebnego do wypłaty zasiłku?

Z góry dziękuję za odpowiedź,

Pozdrawiam,

Krysia

#69 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 wrzesień 2013 - 08:47

Po ustaniu zatrudnienia możesz zachorować do 14  dni po zakończeniu umowy.Natomiast ponieważ nie pracujesz,możesz sprawować opiekę nad chorym dzieckiem.Opieka po zakończeniu pracy nie jest płacona.Zwolnienie lekarskie wystawia się na NIP ostatniego pracodawcy.

#70 Kryyysia

Kryyysia

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 23 wrzesień 2013 - 08:54

Po ustaniu zatrudnienia możesz zachorować do 14  dni po zakończeniu umowy.Natomiast ponieważ nie pracujesz,możesz sprawować opiekę nad chorym dzieckiem.Opieka po zakończeniu pracy nie jest płacona.Zwolnienie lekarskie wystawia się na NIP ostatniego pracodawcy.

W sumie logiczne, ale wolałam zapytać :) Dziękuję

#71 Kryyysia

Kryyysia

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 23 wrzesień 2013 - 10:04

Czy można mieć przerwę w zwolnieniu po ustaniu stosunku pracy? Miałam zwolnienie do piątku (20 września). A dziś lekarz odwołał mi wizytę. Czy jeśli będę mieć przerwę - sobota, niedziela, to zostanie mi naliczony zasiłek?

#72 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 wrzesień 2013 - 10:14

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia jest wypłacany wtedy,gdy nie ma ani jednego dnia przerwy (nawet w sobotę i niedzielę),więc w tym przypadku,jeżeli nie będzie ciągłości zwolnienia lekarskiego ZUS odmówi dalszej wypłaty zasiłku chorobowego.Proponuje wizytę u innego lekarza,skoro umówiony lekarz ja odwołał.

#73 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2013 - 21:44

Witam,

a czy w trakcie pobierania zasiłku może zmienić się kod choroby/schorzenie?

Pozdrawiam

Ania

#74 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 wrzesień 2013 - 21:55

Wypłata zasiłku chorobowego nie zależy od kodu choroby tylko od uprawnień do jego otrzymania.Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi lub zleceniobiorcy podlegającemu pod ubezpieczenie chorobowe.Okres zasiłkowy z powodowany tą samą chorobą może trwać 182 dni, a w okresie ciąży i gruźlicy 270 dni.

#75 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 02 październik 2013 - 12:01

witam, jestem w piątym miesiący ciąży obecnie pobieram zasiłek chorobowy z ZUSu, zasiłek macierzyński mi nie przysługuje, gdyż miałam umowę na czas określony, a ona nie została przedłużona do dnia porodu gdyż, wtedy nie byłam w 12 tygodniu ciąży. Mam pytanie jeśli sama bym odprowadzała za siebie składki na ubezpieczenie chorobowe, to czy po porodzie moglabym sie ubiegać o zasiłek macieżyński z ZUSu?

#76 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 październik 2013 - 12:04

samemu nie można odprowadzać składki chorobowej, ubezpieczenie chorobowe opłaca się w momencie zatrudnienia na umowę o pracę, umowę zlecenia (dobrowolnie), przy działalności gosp (dobrowolnie).

Pozostaje Ci się zatrudnić gdzieś lub założyć działalność gosp - wiem że ładnie to brzmi ale proste nie jest - takie są przepisy.

#77 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 październik 2013 - 15:47

Skoro w dniu zakończenia umowy byłaś w 12 miesiącu ciąży,to umowa z mocy prawa powinna byc przedłużona do dnia porodu.Przecież 12 tygodni to 3 miesiące.Jeżeli umowa taka uległyby rozwiązaniu przed upływem 3. miesiąca ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że miesiąc ciąży to nie to samo, co miesiąc kalendarzowy. Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2002 r. (I PK 33/02, OSNP z 2004 r. nr 12, poz. 204), termin upływu trzeciego miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni), co oznacza, że obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu następuje po upływie 12 tygodni ciąży.Musisz sama wyliczyć,czy pracodawca słusznie nie przedłużył umowy.

#78 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13472 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 październik 2013 - 21:37

[font="georgia, serif;"]ale Kasia nie była w 12 tygodniu ciąży, tak napisała[/font]

#79 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 październik 2013 - 22:09

[font="georgia, serif;"]ale Kasia nie była w 12 tygodniu ciąży, tak napisała[/font]

No oczywiście,nie doczytałam "nie",a to wszystko zmienia w bardzo istotny sposób.

#80 ArekP

ArekP

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 04 październik 2013 - 08:20

Witam,

Proszę jeszcze o napisanie czy termin dostarczenia 7-dni zwolnienia do ZUSu jest włącznie z 7 dniem --> tzn jak zwolnienie było wystawione w poniedziałek i poczta dostarczy zwolnienie dopiero w następny poniedziałek to będzie to uznane? Nie liczy się tu data stempla pocztowego?

Dzięki z góry...

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych