Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zwolnienie lekarskie po ustaniu stosunku pracy

wróć do serwisu Księgowość 1157 odpowiedzi w tym temacie

#41 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13090 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 lipiec 2013 - 21:45

[font="'courier new', courier, monospace;"]no, nie wiem [/font]

[font="'courier new', courier, monospace;"]sama też kilka lat temu byłam w takiej sytuacji i mnie się wszystko zgadzało tak jak sobie wyliczałam[/font]

#42 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8176 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 lipiec 2013 - 22:17

Art. 46. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia. Kwotę tę ustala się miesięcznie, poczynając od 3. miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych.

W decyzji o zmniejszeniu podstawy było napisane:

"ZUS na podstawie art. 46 ustawy z 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (...) postanawia podstawę wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, ograniczyć do kwoty odpowiadającej 100% przeciętnego wynagrodzenia.Kwotę tę ustala się miesięcznie poczynając od 3 miesiąca kwartału kalendarzowego na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych. Podstawa ulega ograniczeniu do kwoty ....zł." To było dawno.Czyli jest wyraźnie napisane ,że podstawa 100% to średnia krajowa,czyli przeciętne wynagrodzenie.

#43 Guest_Jobczyk

Guest_Jobczyk
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2013 - 08:16

Witam. czy będąc na zwolnieniu lekarskim można złożyć wypowiedzenie umowy o pracę? jest to umowa na zastępstwo a więc okres wypowiedzenia jest 3 dni. od kiedy liczy się te 3 dni? czy od momentu złożenia wypwiedzenia czy dopiero po zakończeniu zwolnienia?

#44 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5131 postów

Napisano 18 lipiec 2013 - 08:25

W trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik może wypowiedzieć umowę, natomiast pracodawca pracownikowi nie może wypowiedzieć.

#45 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8176 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 lipiec 2013 - 21:15

Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo obejmuje 3 dni robocze, co w praktyce liczy się jako trzy "czarne dni" w kalendarzu (z pominięciem niedziel i świąt ustawowo wolnych od pracy, czyli "czerwonych dni" w kalendarzu), począwszy od dnia następnego po dniu złożenia wypowiedzenia. I to niezależnie od tego, czy są to faktycznie dni robocze dla danego pracownika.

#46 Guest_Andzia

Guest_Andzia
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2013 - 17:49

Witam

Jakie druki trzeba przesłać do zus-u po ustaniu zatrudnienia bedąc nadal na L4 Napewno z-3 ale ponoć jeszcze z-10 czy to prawda?

#47 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8176 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 sierpień 2013 - 22:25

Po ustaniu zatrudnienia trzeba przesłać do ZUS -u druk Z-3 zaświadczenie płatnika składek,kopię świadectwa pracy,druk Z-10 oświadczenie o nie uzyskiwaniu innych dochodów oraz druk zwolnienia ZLA.

Należy pamiętać,że zwolnienie lekarskie ZLA należy przesłać do ZUS w terminie 7 dni od daty jego wystawienia.Między zwolnieniami nie może być ani jednego dnia przerwy (nawet w sobotę lub niedzielę).

#48 Guest_Józef

Guest_Józef
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2013 - 21:07

Witam. mam pytanie tego typu:

Czy jeśli byłem na zwolnieniu lekarskim 2 miesiące przed ustaniem zatrudnienia / rozwiązaniem umowy o pracę i otrzymywałem tam zasiłek z zakładu pracy w pewnej wysokości xyz, to po ustaniu już stosunku pracy jest on automatycznie obniżony do sredniej krajowej czy powinienem ottzymywać tę samą kwotę xyz jeśli to była kwota większa od średniej krajowej, a jednostka chorobowa powstałą i trwałą już przed rozwiazaniem umowy? "Czy po ustaniu zatrudnienia" rozumie się przez to jak zwolnienie powstało z chorobą po ustaniu zatrudnienia czy jeśli trwało również wcześniej np. 2 miesiące wcześniej przed zakończeniem umowy o pracę? Chodzi mi o to, czy jeśli ja zachorowałem wcześniej to czy zasiłek powinien być wypłacany taki sam czy zawsze będzie obniżony bo nie ważne kiedy powsatała choroba ale stosunek i tak ustał już?

#49 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8176 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 sierpień 2013 - 21:36

W tym przypadku nie ważne jest kiedy zaczęła się choroba,tylko ważny jest fakt rozwiązania umowy o pracę.Zasiłek chorobowy kontynuowany po ustaniu zatrudnienia w przypadku wyższego wynagrodzenia niz średnia krajowa,zawsze jest obniżany do 100% średniej krajowej.Czyli taka jest podstawa.

#50 Guest_Józef

Guest_Józef
  • Goście

Napisano 07 sierpień 2013 - 23:28

A co w przypadku kiedy ZUS się pomylił i wypłacił część okresu chorobowego obniżonego do średniej krajowej a część chorobowego jako podstawa do wyliczenia jest naliczona kwota wyższa dobre ponad 1000zł, czy w tym przypadku mogą mi sami potrącić nadpłatę, przy następnym L-4 za kolejny miesiąc czy nie moga sami mi tej kwoty zabrać bez mojej zgody, oraz co w przypadku nie udzielenia takiej zgody na potracenie?

#51 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8176 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 sierpień 2013 - 23:44

Powodem tego mogło być nie dostarczenie świadectwa pracy do ZUS,przed naliczeniem zasiłku.W takim przypadku,jeżeli wystąpiła nadpłata ZUS wyda decyzje do zwrotu nadpłaconego zasiłku.Nie jest to nadpłacone wynagrodzenie,przy którym możesz nie wyrazić zgody pracodawcy.ZUS jak się zorientuje skutecznie wyegzekwuje nadpłacone pieniądze.Mają prawo potrącić z kolejnego zasiłku chorobowego.

#52 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13090 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 sierpień 2013 - 20:05

[font="georgia, serif;"]Jak dla mnie to dziwne, że ZUS się pomylił, ale widocznie to możliwe. [/font]

[font="georgia, serif;"]Jak sądzę w druku Z-3 musiało być napisane, że zatrudnienie już ustało, bo przecież wcześniej zasiłek chorobowy wypłacał pracodawca /jak wynika z wcześniejszego postu/.[/font]

#53 Guest_Józef

Guest_Józef
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2013 - 21:15

Byłem w ZUS zapytać jaką podstawę mam branaa do naliczenia zasiłku i wtedy się okazało, że ktoś z ZUS kto naliczał zasiłek się pomylił, najpierw część miesiąca jednego L-4 policzono prawidłowo ze średniej krajowej a następne L-4 nie umniejszono do średniej krajowej tylko wypłacono tak jak wychodziło z wyliczeń z ostatnich 12 miesięcy, wtedy ta pani co mi to sprawdzałą podstawę to zauważyła że błędnie mi wyliczono za dużo chorobowego zaczeła dzwonić do odpowiedniego wydziału, który za to odpowiada i pytano się mnie czy mają moją zgodę na potrącenie z następnego zwolnienia, na co ja nie dałem zgody, gdyż jak dla mnie to zasiłek i tak dostałem za mały. Co w takim przypadku mogą zrobić, jak ja już pieniędzy tych nie mam i nie wiedziałem wcześniej, że dostałem za dużo, bo według mnie było nawet za mało...

#54 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13090 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 sierpień 2013 - 21:23

[font="georgia, serif;"]za mało to nie było, bo taki jest przepis, niestety[/font]

#55 Guest_joanna

Guest_joanna
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2013 - 13:48

Witam mam pytanie umowa koncyzła mi się 30 czerwca zwolnienie miałam od 24 czerwca do 23 lipca  , kto płaci mi za zwolnienie pracodawca czy zus i ile sie czeka, czy te 30 dni to dopiero po otrzymaniu zwolnienia przez  pracodawce do zus czy od dnia oddania do zakładu pracy . do dnia dzisiejszego nie otrzymałam wynagrodzenia za okres os 1 lipca do 23 lipca

#56 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5131 postów

Napisano 20 sierpień 2013 - 13:57

Po ustaniu stosunku pracy za zwolnienie płaci ZUS. Pracodawca musi przesłać oryginalne zwolnienie lekarskie, wypełniony druk Z-3 i ksero świadectwa pracy do ZUS. Po otrzymaniu kompletnych i poprawnych dokumentów wypłata następuje w ciągu 30 dni

#57 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8176 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 sierpień 2013 - 14:00

Jeżeli nie wykorzystałeś w tym roku 33 dni lub 14 dni wynagrodzenia chorobowego( w zależności od wieku ) to wynagrodzenie chorobowe od 24 lipca do 30 czerwca wypłaca pracodawca,natomiast od 1 lipca do 23 lipca zasiłek chorobowy wypłaca ZUS.

#58 biggreg

biggreg

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 20 sierpień 2013 - 17:57

15 lipca ustał stosunek pracy. 17 lipca zachorowałam i trwa to dzisiaj. Rano byłam u lekarz i nie znaleziono mnie w systemie E-wuś. Pracodawca na początku sierpnia wysłał druk  z-3. 

Pojutrze mam wcześniej umówioną wizyte u ginekologa. Znowu podpiszę oswiadczenie o ubezpieczeniu zdrowotnym. Czy tak musi już być ze nie będę figurować w systemie E-wuś??

Moze jakieś zaswiadczenie od Zus-u  ze jestem chora  ???

A  może jestem  nieubezpieczona????

Proszę o odpowiedź  !!

#59 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8176 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 sierpień 2013 - 21:02

Ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje 30 dni po ustaniu zatrudnienia,następnie skoro przebywasz na zasiłku chorobowym po zakończeniu umowy o pracę podlegasz pod ubezpieczenie zdrowotne z ramienia ZUS.Po zgłoszeniu się do ZUS otrzymasz zaświadczenie o podleganiu pod ubezpieczenie zdrowotne.Po tej wizycie powinnas się pojawiać w systemie e-wuś.

#60 Kryyysia

Kryyysia

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 14 wrzesień 2013 - 12:47

Dzień dobry, mam pytanie. 31 sierpnia skończył mi się okres wypowiedzenia. Aktualnie jestem na zwolnieniu lekarskim (od początku września). Wiem, że jeszcze do końca września podlegam ubezpieczeniu. A jak sytuacja wygląda od 1 października? Jeśli nadal będę chora i na zwolnieniu, to rozumiem, że będę objęta ubezpieczeniem. A czy moje dzieci także (były "podpięte" pod moje składki)?

I czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogę zarejestrować się jako bezrobotna? - czy to będzie miało wpływ na otrzymywanie lub nie zasiłku chorobowego?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych