Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zwolnienie lekarskie po ustaniu stosunku pracy

wróć do serwisu Księgowość 1157 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_Władysław

Guest_Władysław
  • Goście

Napisano 28 maj 2013 - 16:45

Info do Koleżanki i odpowiedź na poniższe pytanie

"Skąd ci przyszła do głowy ta średnia krajowa ?
ZUS wyliczy podstawę zasiłku chorobowego z osiąganych przychodów z umowy zlecenia."

A no przyszło mi to do głowy stąd:

A dokładnie artykuł 46, który również odnosi się do osób będących współpracownikami (czyli np. zatrudnionymi na umowę zlecenia.

Może źle zadałem pytanie albo źle je Koleżanko zrozumiałaś zatem wyjaśniam sprawę raz jeszcze:
1. okres wypowiedzenia umowy zlecenia mija załóżmy 31 lipca,
2. 15 lipca ląduje na L4,
3. do końca lipca podstawą są przychody to jest jasne,
4. ale co się dzieje w przypadku gdy zachowuję ciągłość i choruję już po wypowiedzeniu umowy zlecenia? Tzn. czy podstawą jest średnia krajowa (co definuje art 46) czy nadal mój przychód (ponieważ jest ciągłość a choroba rozpoczęła się jeszcze jak umowa zlecenia była aktywna)?

Będę wdzięczny za odpowiedź na moje pytanie. Najlepiej z art. na który można się powołać.

A i jeszcze jedno zakładamy, że przychód jest wyższy niż średnia krajowa (o czym pisałem już wcześniej).

#22 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 28 maj 2013 - 16:51

Zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zaświadczenie lekarskie ubezpieczony jest obowiązany dostarczyć nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania płatnikowi zasiłków. Powiem tak zwolnienie dajesz pracodawcy, on przekazuje je do ZUS-u, który wypłaca zasiłek. Nieusprawiedliwione niedopełnienie obowiązku doręczenia zaświadczenia w wyznaczonym terminie zagrożone jest sankcją w postaci zmniejszenia wysokości zasiłku.

#23 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 maj 2013 - 17:00

Info do Koleżanki i odpowiedź na poniższe pytanie

"wyjaśniam sprawę raz jeszcze:
1. okres wypowiedzenia umowy zlecenia mija załóżmy 31 lipca,
2. 15 lipca ląduje na L4,
3. do końca lipca podstawą są przychody to jest jasne,
4. ale co się dzieje w przypadku gdy zachowuję ciągłość i choruję już po wypowiedzeniu umowy zlecenia? Tzn. czy podstawą jest średnia krajowa (co definuje art 46) czy nadal mój przychód (ponieważ jest ciągłość a choroba rozpoczęła się jeszcze jak umowa zlecenia była aktywna)?

Będę wdzięczny za odpowiedź na moje pytanie. Najlepiej z art. na który można się powołać.

A i jeszcze jedno zakładamy, że przychód jest wyższy niż średnia krajowa (o czym pisałem już wcześniej).

Oczywiście do końca twania umowy , zasiłek będzie liczony na podstawie rzeczywistych przychodów ,natomiast po zakończeniu umowy zlecenia na pewno na podstawie Art. 46. ponieważ podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia. Kwotę tę ustala się miesięcznie, poczynając od 3. miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych.Na dzień dzisiejszy jest to kwota 3740,05 zł brutto.

#24 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 maj 2013 - 17:06

Bardzo proszę o poradę, to jak zrobić najlepiej ? żeby nie mieć najlepiej żadnego kontaktu osobistego z zakładem pracy, a żeby wszystko było okey, żeby nic nie nawaliło. Żeby te zwolnienie jednak wpłynęło w ciągu 7 dni od wystawienia przez lekarza.

Skoro nie chcesz mieć kontaktu osobistego z pracodawcą możesz wysłać zwolnienie lekarskie pocztą , a w ostateczności wysłąć zwolnienie lekarskie wraz z kopią świadectwa pracy do ZUS z prośbą o zobowiązanie pracodawcy do wystawienia druku Z-3.Zus wyśle wtedy pismo do pracodawcy , z powiadomieniem Ciebie z prosbą o wystawienie i przesłanie do ZUS tego druku.

#25 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13419 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 maj 2013 - 21:24

do Władysława - chyba niezbyt dokładnie przeczytałam twój post

#26 Guest_Kama

Guest_Kama
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2013 - 13:59

Witam, a co jeśli po ustaniu umowy, w ciągu 14 dni, dostanę zwolnienie na 5 dni? Zus wypłaci chorobowe? Czy pracodawca?

#27 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 04 czerwiec 2013 - 14:10

Zus pod warunkiem, że niezdolność do pracy powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. Aby nabyć prawo do zasiłku, musi bowiem wynosić w ciągłości co najmniej 30 dni. Tutaj jest krótka niezdolnosc do pracy wiec nic nie dostaniesz.

#28 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 czerwiec 2013 - 14:14

Pracownik może po ustaniu zatrudnienia zachorować w ciągu 14 dni , lecz żeby zasiłek był płatny choroba musi trwać nie krócej niż 30 dni / długość zwolnień nie jest ważna ,ważne żeby w sumie było nie mniej niż 30 dni / a okres zasiłowy może trwać do 182 dni.Zwolnienie lekarskie jest wystawiane na ostatniego pracodawcę ,należy je przesłać niezwłocznie do pracodawcy , a pracodawca wystawia zaświadczenie płatnika składek i wysyła je do ZUS.Kolejne zwolnienia lekarskie przesyłasz do ZUS w terminie 7 dni od daty wystawienia.

#29 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5282 postów

Napisano 04 czerwiec 2013 - 14:50

A po co wysyłać zwolnienie lekarskie do byłego pracodawcy po ustaniu zatrudnienia?Aby za zwolnienie po ustaniu zatrudnienia był zapłacony zasiłek chorobowy choroba musi trwać nie krócej niż 30 dni. W przypadku zwolnień cząstkowych do ZUS wysyłasz dopiero zwolnienia jak uzbierasz ich na w/w dni. Masz na to 7 dni od otrzymania ostatniego zwolnienia którego ilość dni choroby przekracza 30 dni. ZUS zwraca się do byłego pracodawcy o dostarczenie wypełnionego druku Z-3

#30 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 czerwiec 2013 - 15:27

Dorotko to pracodawca może zbierać zwolnienia lekarskie cząstkowe ,żeby suma ich wynosiła 30 dni ,ponieważ pracodawca nie ma właściwe terminu na przekazanie ich do ZUS ,natomiast pracownika obowiązuje termin 7 dnioy pod rygorem obniżenia wysokości zasiłku chorobowego.Przesłanie zwolnienia do zakładu pracy przyspieszy wypłatę tego zasiłku,Zus po 30 dniach choroby nie będzie musiał wysyłać pisma do pracodawcy z prośbą o Z-3.Należy pamiętać ,że ZUS wypłaca świadczenia po 30 dniach od momentu uzyskania wszystkich niezbędnych dokumentów .

#31 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13419 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 czerwiec 2013 - 21:46

Przesłanie zwolnienia do byłego pracodawcy wcale nie musi przyspieszyć wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS, bo obu stron już nie łączy żaden stosunek prawny. Pracodawca może nawet odesłać pracownikowi to ZLA, gdyż w takim przypadku nie ma obowiązku przesyłania go do ZUS. Gdyby był złośliwy, to może nawet celowo je przetrzymać, zależy jaka była tam atmosfera.

#32 Guest_Anna M

Guest_Anna M
  • Goście

Napisano 05 lipiec 2013 - 21:28

Proszę o jakąś radę.

28.06.2013 ustałała moja umowa o pracę na czas określony. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim od 27.06.2013r. Jednocześnie jestem zatrudniona na umowę zlecenie od 15.02.2013 do 15.07.2013( przy czym rzeczywistą pracę zakończyłam 30.04.2013, posiadam zaświadczenie od Zleceniodawcy).

Dziś dowiedziałam się, że prawdopodobnie nie otrzymam zasiłku chorobowego z ZUS(po 30 dniach), ponieważ jestem jeszcze zatrudniona, natomiast Zleceniodawca nie chce rozwiązać wcześniej umowy t.j. z dniem ustania umowy z pierwszym pracodawcą.

#33 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 lipiec 2013 - 22:24

Nie wiem ,jaki zapis masz w umowie zleceniu odnośnie rozwiązania tej umowy.Rozwiąż tą umowę sama pisząc ,że z dniem 08.07 rozwiązujesz tą umowę zlecenie.Złóż ten dokument na dziennik za potwierdzeniem. Wtedy zleceniodawca ma obowiązek wyrejestrowania Cię z ubezpieczeń ,pod jakie podlegasz z racji tej umowy .Wtedy zwolnienie lekarskie będziesz miała płacone od 9 lipca i będziesz mogła je kontynuować

#34 Guest_Anna M

Guest_Anna M
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2013 - 16:53

W umowie nie ma nic odnośnie rozwiązania umowy a jedynie:

W przypadku nie wykonania w terminie zlecenia lub wykonania wadliwego , zleceniodawca ma prawo do pomniejszenia wynagrodzenia lub rozwiązania Umowy w trybie natychmiastowym.

oraz

W zakresie nieuregulowanym umową stosuje się przepisy kodeksu cywilnego.

Co to znaczy złożyć na dziennik?

Jakie mogę ponieść konsekwencje rozwiązania umowy?

A jeśli pieniądze za umowę zlecenie to raptem 600zł netto( w sumie) to czy ZUS może nie dopatrzeć się tego zlecenia?

Dziękuję za odpowiedź.

#35 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 lipiec 2013 - 20:19

Skoro w umowie nie ma zapisu o sposobie rozwiązania to Kodeks cywilny w art. 746 stanowi, że dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie.Będąc na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia nie możesz mieć innego źródła dochodu! w żadnej wysokości.Na dziennik złożyć dokument to znaczy złożyć zleceniobiorcy za potwierdzeniem.jeżeli chcesz otrzymywać zasiłek chorobowy ,musisz wypowiedziec natychmiast umowę zlecenie.

#36 Guest_Anna M

Guest_Anna M
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2013 - 07:28

Skoro w umowie nie ma zapisu o sposobie rozwiązania to Kodeks cywilny w art. 746 stanowi, że dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie.Będąc na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia nie możesz mieć innego źródła dochodu! w żadnej wysokości.Na dziennik złożyć dokument to znaczy złożyć zleceniobiorcy za potwierdzeniem.jeżeli chcesz otrzymywać zasiłek chorobowy ,musisz wypowiedziec natychmiast umowę zlecenie.

Bogusławo, dziękuje Ci za odpowiedź. Dziś jeszcze złożę wypowiedzenie. Pozdrawiam

#37 Guest_Martyna

Guest_Martyna
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2013 - 15:50

A ja mam pytanie odnośnie składek potrącanych od zasiłku chorobowego wypłacanego przez zus po stosunku pracy (umowy na czas niekreślony).

1. Czy od obniżonej średnią krajową podstawy wynagrodzenia przemnożonej przez 80 % oprócz zaliczki na podatek są pobierane składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?

2. Czy ZUS wystawia jakieś dokumenty typu zus rmua (bo że pit11 za cały rok to wiem)?

3. Czy w trakcie pobierania zasiłku chorobowego (po ustaniu stosunku pracy) mam prawo bezpłatnie korzystać z publicznej opieki zdrowotnej (chociażby, aby stawiać się na kontrolne wizyty lekarskie, podczas których mogłabym otrzymać zaświadczenie lekarskie o kontynuacji zwolnienia chorobowego)?

Będę wdzięczna za podpowiedzi.

#38 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 lipiec 2013 - 16:17

Podstawą wypłaty zasiłku chorobowego przy wynagrodzeniu wyższym niż średnia krajowa ,jest średnia krajowa nie pomniejszana już o 13,71% /czyli kwotę składek na ubezpieczenia społeczne leżące po stronie pracownika/ jak to się robi zazwyczaj przy wyliczaniu podstawy zasiłku chorobowego.

Po ustaniu zatrudnienia ,osoba ,która przebywa na zasiłku chorobowym jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym z ramienia ZUS.ZUS nie wystawia żadnych dokumentów na tą okoliczność ,ale jeżeli jest Ci potrzebne możesz podjechać do ZUS i poprosić o stosowne zaświadczenie.Wszyscy ubezpieczeni,którzy podlegają ubezpieczeniom zdrowotnym umieszczeni są w elektronicznym systemie e-wuś do którego ma dostęp każda przychodnia i szpital.

#39 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13419 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 lipiec 2013 - 21:26

[font="'courier new', courier, monospace;"]Bogusławo, a z czego wynika to co napisałaś, że średnia krajowa nie jest pomniejszana o 13,71 % ? Bo trochę mnie to dziwi.[/font]

#40 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 lipiec 2013 - 21:35

[font="'courier new', courier, monospace;"]Bogusławo, a z czego wynika to co napisałaś, że średnia krajowa nie jest pomniejszana o 13,71 % ? Bo trochę mnie to dziwi.[/font]

Sama pobierałam kiedyś zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia i zdziwiłam się jak dostałam więcej niż wyliczyłam.Zadzwoniłam do ZUS i powiedziano mi ,że ponieważ podstawa została obniżona do średniej krajowej nie podlega już pomniejszeniu o 13,71%. Nie znalazłam tego właśnie w żadnych broszurach ZUS-owskich,jest tylko mowa o obniżeniu podstawy do średniej krajowej  dlatego dzwoniłam do kierownika zasiłków.Ale tak jest Dołączona grafika .Działa.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych