Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zwolnienie lekarskie po ustaniu stosunku pracy

wróć do serwisu Księgowość 1086 odpowiedzi w tym temacie

#1 Lily

Lily

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 06 kwiecień 2013 - 13:06

Dzień dobry, poproszę o pomoc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie:W obecnym roku 2013 - jakiej wysokości zasiłek będzie mi wypłacony przez ZUS jeśli po ustaniu stosunku pracy jestem na zwolnieniu lekarskim.Podając konkretny przykład: 2,5-letni okres zatrudnienia ustał 31.03.2013. Od 2.04. przebywam na 30-dniowym zwolnieniu lekarskim. Czy wysokość zasiłku wypłaconego mi przez ZUS jest liczona od mojego wynagrodzenia (80%)?dziękuję za pomoc

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4342 postów

Napisano 06 kwiecień 2013 - 15:29

Średnia z 12 m-cy przed zachorowaniem minus 13,71% : 30 x 80% = wynikiem jest brutto za 1 dzień choroby

#3 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 kwiecień 2013 - 17:09

Wysokość Twojego zasiłku chorobowego zależy od wysokości wynagrodzenia jakie dostawałaś 12 miesięcy przed ustaniem stosunku pracy.Jeżeli zarobki były mniejsze niż średnia krajowa z poprzedniego kwartału ,otrzymasz taki zasiłek jak napisała wyżej Dorota.Natomiast jeżeli były wyższe,podstawa zasiłku zostanie ograniczona do średniej krajowej z poprzedniego kwartału ogłaszana w Monitorze Polskim .
Obecnie średnia ta wynosi 3690,30 zł Monitor Polski z dnia 19.02.2013 r. - Nr 23, poz. 88

#4 Guest_Władysław

Guest_Władysław
  • Goście

Napisano 22 maj 2013 - 19:22

a co w przypadku gdy zachoruje się jeszcze w stosunku pracy, ale choroba będzie trwała nie przerwanie aż po ustaniu stosunku pracy? Czy podobne prawa odnoszą się do umowy zlecenia w przypadku gdy jest opłacana dobrowolna składka chorobowa?

#5 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 maj 2013 - 20:22

Pracownik może zachorować w ciągu 14 dni od ustania stosunku pracy i może chorować łącznie na tą samą chorobę 182 dni , ale żeby zasiłek chorobowy był wypłacony musi chorować nie krócej niż 30 dni.Jeżeli pracownik zachoruje jeszcze w trakcie stosunku pracy i choroba trwa nadal ,nie ma wymogu , aby choroba trwała nie mniej niż 30 dni, pracownik może chorować również 182 dni , a wypłatę zasiłku chorobowego po ustaniu stosunku pracy będzie kontynuował ZUS.Z tytułu umowy zlecenia , w przypadku ,gdy zleceniobiorca podlegał dobrowolnej składce na ubezpieczenie chorobowe i nabył prawo do wypłacenia świadczenia ,po zakończeniu takiej umowy także będzie kontynuowana wypłata zasiłku chorobowego przez ZUS.

#6 Guest_Władysław

Guest_Władysław
  • Goście

Napisano 23 maj 2013 - 07:57

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam jeszcze tylko jedno pytanie: jak jest naliczana wtedy podstawa od ktrórej liczony jest zasiłek chorobowy tzn. czy od przychodu czy od średniej krajowej (po ustaniu umowy zlecenia) jeśli osoba zachorowała jeszcze w czasie obowiązywania umowy zlecenia? Czy podstawą będzie średnie przychodów w trakcie trwania całego zwolnienia? Czy do czasu wygaśnięcia umowy będzie brany pod uwagę przychód a po średnia krajowa (jeśli zarobki przekraczają średnią krajową)?

#7 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11355 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 maj 2013 - 22:16

Skąd ci przyszła do głowy ta średnia krajowa ?
ZUS wyliczy podstawę zasiłku chorobowego z osiąganych przychodów z umowy zlecenia.

#8 Guest_laik

Guest_laik
  • Goście

Napisano 28 maj 2013 - 12:32

Pracownik może zachorować w ciągu 14 dni od ustania stosunku pracy i może chorować łącznie na tą samą chorobę 182 dni , ale żeby zasiłek chorobowy był wypłacony musi chorować nie krócej niż 30 dni.Jeżeli pracownik zachoruje jeszcze w trakcie stosunku pracy i choroba trwa nadal ,nie ma wymogu , aby choroba trwała nie mniej niż 30 dni, pracownik może chorować również 182 dni , a wypłatę zasiłku chorobowego po ustaniu stosunku pracy będzie kontynuował ZUS.Z tytułu umowy zlecenia , w przypadku ,gdy zleceniobiorca podlegał dobrowolnej składce na ubezpieczenie chorobowe i nabył prawo do wypłacenia świadczenia ,po zakończeniu takiej umowy także będzie kontynuowana wypłata zasiłku chorobowego przez ZUS.

Czy jeśli moja choroba nastąpiła w ciągu 14 dni od ustania stosunku pracy, to żeby zasiłek chorobowy był zawsze mi wypłacany to czy muszę za każdym następnym razem mieć wystawione zwolnienie na okres nie krótszy niż 30 dni ? Chodzi mi o następne zwolnienia, już te kolejne po pierwszym 30 dniowym zwolnieniu ? Bardzo proszę o dokładną odpowiedz, dziękuję i pozdrawiam.

#9 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4342 postów

Napisano 28 maj 2013 - 12:52

30 dni dotyczy tylko pierwszych zwolnień

#10 Guest_laik

Guest_laik
  • Goście

Napisano 28 maj 2013 - 14:15

a czy do zwolnienia za chorobe, ktora nastapila w w okresie nie dłuzszym 14 dni po ustaniu umowy, musze także podawać nr NIP ostatniego pracodawcy ? i czy musze zglaszać sie do zakładu pracy po jakiś druk ? albo czy zakład pracy sam może coś przesle do Zus-u ? czy tylko zanosze zwolnienie do Zus i nic więcej ?

#11 Guest_laik

Guest_laik
  • Goście

Napisano 28 maj 2013 - 14:15

a czy do zwolnienia za chorobe, ktora nastapila w w okresie nie dłuzszym 14 dni po ustaniu umowy, musze także podawać nr NIP ostatniego pracodawcy ? i czy musze zglaszać sie do zakładu pracy po jakiś druk ? albo czy zakład pracy sam może coś przesle do Zus-u ? czy tylko zanosze zwolnienie do Zus i nic więcej ?

#12 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4342 postów

Napisano 28 maj 2013 - 14:26

Po ustaniu stosunku pracy na zwolnieniu podaje się NIP ostatniego pracodawcy. Zwolnienie to dostarczasz do ZUS, a on wzywa byłego pracodawcę do dostarczenia wypełnionego druku Z-3. Możesz również umówić się z pracodawcą i osobiście odebrać wypełniony druk Z-3 i dostarczyć komplet dokumentów do ZUS (wypłata będzie szybciej)

#13 Guest_ada

Guest_ada
  • Goście

Napisano 28 maj 2013 - 14:37

Wysokość Twojego zasiłku chorobowego zależy od wysokości wynagrodzenia jakie dostawałaś 12 miesięcy przed ustaniem stosunku pracy.Jeżeli zarobki były mniejsze niż średnia krajowa z poprzedniego kwartału ,otrzymasz taki zasiłek jak napisała wyżej Dorota.Natomiast jeżeli były wyższe,podstawa zasiłku zostanie ograniczona do średniej krajowej z poprzedniego kwartału ogłaszana w Monitorze Polskim .
Obecnie średnia ta wynosi 3690,30 zł Monitor Polski z dnia 19.02.2013 r. - Nr 23, poz. 88

Dzien dobry, mam dwa pytania:
1. czy jesli ostatnie 3 tygodnie w czasie mojego okresu wypowiedzenia byłam na wypowiedzeniu bez świadczenia pracy, to czy wszystkie ubezpieczenia społeczne za mnie (w tym chorobowe) ustają jednak dopiero z ostatnim dniem wypowiedzenia umowy ? czy z dniem świadczenia pracy ?
2. i czy jak pójdę w tej sytuacji na zwolnienie chorobowe już po ustaniu okresu wypowiedzenia-po rozwiązaniu umowy, czyli w następnym miesiącu (jednak nie później niż 14 dni po ustaniu umowy) to dostanę bez problemu zasiłek chorobowy z ZUS ? (moje obawy dotyczą ciągłości w składkach w ubezpieczeniach chorobowych za mnie ?)

#14 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 maj 2013 - 15:47

Fakt ,że wyraziłaś pracodawcy zgodę na nieświadczenie pracy nie ma znaczenia ,jeżeli chodzi o termin rozwiązania umowy o pracę .Wynagrodzenie masz płatne do końca okresu wypowiedzenia mimo nie świadczenia pracy.Jesteś objęta ubezpieczeniem zdrowotnym 30 dni po ustaniu zatrudnienia. Jeżeli zachorujesz w ciągu 14 dni od daty zakończenia pracy , a Twoje zwolnienie będzie trwało nie krócej niż 30 dni bez żadnej przerwy.Chorowac możesz tak jak pisałam już wyżej 182 dni.W tym okresie ubezpieczeniem zdrowotnym obejmuje Cię ZUS .Pozdrawiam.

#15 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 maj 2013 - 15:55

Dodam jeszcze ,że zwolnienia lekarskie wypisuje lekarz podając w zwolnieniu dane ostatniego pracodawcę .pierwsze zwolnienie lekarskie dostarczasz lub wysyłasz do pracodawcy w celu wystawienia zaświadczenia płatnika składek na druku Z-3 .Dopiero następne wysyłasz do ZUS.masz 7 dni na dostarczenie zwolnienia od chwili wypisania przez lekarza.

#16 Guest_ada

Guest_ada
  • Goście

Napisano 28 maj 2013 - 16:21

Dodam jeszcze ,że zwolnienia lekarskie wypisuje lekarz podając w zwolnieniu dane ostatniego pracodawcę .pierwsze zwolnienie lekarskie dostarczasz lub wysyłasz do pracodawcy w celu wystawienia zaświadczenia płatnika składek na druku Z-3 .Dopiero następne wysyłasz do ZUS.masz 7 dni na dostarczenie zwolnienia od chwili wypisania przez lekarza.

Dziękuję za odpowiedz, ale jeszcze pytanie a skąd mam mieć pewność w takim razie, że moje pierwsze 30-dniowe zwolnienie, które np: do zakladu pracy wyślę natychmiast listem poleconym, czy pracodawca na pewno przekaże je w wyznaczonym terminie siedmiu dni do ZUSu ? Czy raczej sama mam dostarczyć bezpośrednio zwolnienie do ZUSu ?Dziękuję za odpowiedz, ale jeszcze pytanie a skąd mam mieć pewność w takim razie, że moje pierwsze 30-dniowe zwolnienie, które np: do zakladu pracy wyślę natychmiast listem poleconym, czy pracodawca na pewno przekaże je w wyznaczonym terminie siedmiu dni do ZUSu ? Czy raczej sama mam dostarczyć bezpośrednio zwolnienie do ZUSu ?

#17 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7052 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 28 maj 2013 - 16:28

Płatnik ma obowiązek dostarczyć zwolnienie lekarskie do ZUS wraz z z drukiem Z-3 niezwłocznie.

#18 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7052 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 28 maj 2013 - 16:29

Bez Z-3 i tak nic nie zdziałasz.

#19 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 maj 2013 - 16:33

Pracodawca nie ma określonego terminu na dostarczenie zwolnienia lekarskiego do ZUS ,termin 7 dniowy obowiązuje pracownika do dostarczenia zwolnienia pracodawcy lub do ZUS.Możesz umówic się z pracodawca na osobisty odbiór druku Z-3 i osobiście je dostarczyć - wtedy będziesz miała pewność.ZUS nie zacznie naliczac zwolnienia jeżeli nie zgromadzi 30 dni zwolnienia /zwolnienie nie koniecznie musi byc 30 dniowe, może to być kilka zwolnień , ale w sumie nie mniej niż 30 dni/.-----------------------------------------Do ZuS musisz też złożyć kopię świadectwa pracy ,oryginał do wglądu.

#20 Guest_ada

Guest_ada
  • Goście

Napisano 28 maj 2013 - 16:44

Pracodawca nie ma określonego terminu na dostarczenie zwolnienia lekarskiego do ZUS ,termin 7 dniowy obowiązuje pracownika do dostarczenia zwolnienia pracodawcy lub do ZUS.Możesz umówic się z pracodawca na osobisty odbiór druku Z-3 i osobiście je dostarczyć - wtedy będziesz miała pewność.ZUS nie zacznie naliczac zwolnienia jeżeli nie zgromadzi 30 dni zwolnienia /zwolnienie nie koniecznie musi byc 30 dniowe, może to być kilka zwolnień , ale w sumie nie mniej niż 30 dni/.-----------------------------------------Do ZuS musisz też złożyć kopię świadectwa pracy ,oryginał do wglądu.

Bardzo proszę o poradę, to jak zrobić najlepiej ? żeby nie mieć najlepiej żadnego kontaktu osobistego z zakładem pracy, a żeby wszystko było okey, żeby nic nie nawaliło. Żeby te zwolnienie jednak wpłynęło w ciągu 7 dni od wystawienia przez lekarza.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych