Skocz do zawartości

PIT-2 a ulga podatkowa 46,33

wróć do serwisu Kadry 17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_AA

Guest_AA
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2010 - 16:51

Czy pracownik, któremu liczy się co miesiąc ulgę podatkową w wysokości 46,33zł ma obowiązek złożenia PIT-2 pracodawcy?

#2 Guest_zzz

Guest_zzz
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2010 - 17:05

tak, i procedura jest odwrotna. Pracownik składa PIT 2 i dopiero wtedy możesz mu ulgę odliczać

#3 Guest_AA

Guest_AA
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2010 - 17:11

a jakie groża konsekwencje jeśli pracodawca odlicza ulge od poczatku istnienia firmy (kilka lat) i nie ma zadnego PIT-2?I jeszcze jedno pytanie - zatrudniając pracownika powinien on wypełnić PIT-2 z data zatrudnienia, czy tak?

#4 Guest_zzz

Guest_zzz
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2010 - 17:36

tak, nie chodzi o konsekwencje, tylko jesli np. pracownik pobiera rentę rodzinną lub jest emerytem, to na koniec roku przy rozliczeniu PITa musi dopłacac i z reguły przychodzi do ciebie z pretensjami. Po prostu każdemu nowozatrudnianemu pracownikowi wręczaj do wypełnienia PIT z pouczeniem kiedy nie musi go wypełniać, a teraz uzupełnij teczki osobowe.

#5 Guest_AA

Guest_AA
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2010 - 17:46

oki tak zrobię, dzięki serdeczne za pomoc!

#6 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2010 - 17:58

nie musisz PIT 2 trzymac w teczkach osobowych- raczej z dokumentami ksiegowymi

#7 Guest_zzz

Guest_zzz
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2010 - 18:09

to juz co kto lubi :))), ja mam w teczkach osobowych ale jesli ktos bedzie trzymał w oddzielnym segregatorze to też dobrze, byle miał udokumentowaną podstawę do odliczania ulgi , bo to jest najważniejsze, a nie miejsce przechowywania PIT-a

#8 Guest_kuba

Guest_kuba
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2010 - 08:32

Dodajmy jeszcze, że w tym przypadku uzupełnienie PIT-2 może nastąpić jedynie przed pierwszą wypłatą w roku kalendarzowym, obecnie do końca 2010 powinieneś tą ulgę potrącać

#9 Guest_AA

Guest_AA
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2010 - 11:45

no tak - ale jeśli nie mam podpisanych PITów-2 a ulgę potrącam to mam teraz zebrać podpisy na drukach z datą styczniową tego roku?

#10 Guest_qq

Guest_qq
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2010 - 14:09

podnoszę temat bo mam identyczny problem

#11 Guest_hi

Guest_hi
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2010 - 14:17

Pit 2 - pracownik składa przed otrzymaniem pierwszej wypłaty u płatnika - pracodawcy.Skoro stosujesz ulgę należałoby prosić pracownika by data wypełnienia była datą wsteczną.O każdej zmianie zgodnie z info na Pit jest zobowiązany powiadomić płatnika - pracodawcę.Otrzymał emeryturę - nie stosujesz ulgi.Zawiesił emeryturę - od pierwszej wypłaty w nowym roku kalendarzowym zaczynasz stosować ulgę

#12 Guest_AA

Guest_AA
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2010 - 16:44

jeśli potrącałem ulgę podatkową a okazało się że w tym czasie pracownik pobierał rentę (z automatu potrącałem ulgę mimo że nie miałem PIT-2 - kwestia niewiedzy :/) to czy muszę robić teraz korekty za kilka lat czy od następnego miesiąca po prostu zaprzestać potrącania ulgi?

#13 Guest_zzz

Guest_zzz
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2010 - 16:49

nie robisz korekt, po prostu pracownik będzie musiał dopłacić podatek w rozliczeniu rocznym.

#14 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2010 - 16:56

AA,nie możesz robić korekt,bo pracownik już z tych lat się rozliczył i zapewne dopłacił ,niech pracownik złoży Ci oświadczenie,że pobiera rentę, od tego miesiąca zaprzestajesz stosowania ulgi podatkowej

#15 Guest_AA

Guest_AA
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2010 - 17:03

ok, dzięki!

#16 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2010 - 23:53

wg mnie pracownik wcale nie musi składać żadnego oświadczenia, że pobiera rentę, bo tu wystąpił błąd płatnika i po prostu od najbliższej wypłaty należy zaprzestać odejmowania ulgi miesięcznej

#17 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2021 - 10:25

pracownik składa rezygnację z PIT 2 w ciągu roku, od kiedy zaprzestaje stosowania tej ulgi?

#18 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2021 - 10:05

pracownik składa rezygnację z PIT 2 w ciągu roku, od kiedy zaprzestaje stosowania tej ulgi?

Od najbliższej wypłaty.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych