Skocz do zawartości

Zdjęcie

anulowanie faktury

wróć do serwisu Sektor Publiczny 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 eNefretete

eNefretete

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 150 postów

Napisano 25 marzec 2013 - 15:19

Czy mogę anulować fakturę za usługę, która nie została wykonana? Odbiorca nie otrzymał tej faktury, i czy ewentualne anulowanie faktury pociąga za sobą jakieś skutki podatkowe?

#2 monkep

monkep

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 550 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 marzec 2013 - 08:16

Kwestia anulowania faktur VAT nie jest uregulowana przepisami ustawy o VAT, ani rozporządzeń wykonawczych do niej. Niemniej jednak w praktyce wykształcił się sposób anulowania faktur, który jest powszechnie akceptowany przez organy podatkowe. Anulowanie faktury może mieć miejsce pod warunkiem, że nie dokumentuje ona czynności opodatkowanej, która została ujawniona w jej treści i faktura nie została wprowadzona do obrotu prawnego. Taka faktura nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT. W przypadku wprowadzenia faktury do obrotu prawnego możliwa jest już tylko jej korekta. Poprzez wprowadzenie faktury do obrotu prawnego należy rozumieć przekazanie jej kontrahentowi i jego akceptację tej faktury. Z punktu widzenia odbiorcy faktury, która nie dokumentuje żadnej czynności faktycznej (t. dostawy towarów lub świadczenia usług), nie ma on prawa do odliczenia podatku VAT, w sytuacji gdyby zatrzymał fakturę i nie odesłał jej sprzedawcy. W takich okolicznościach należy uznać, że faktura została wprowadzona do obrotu i sprzedawca nie może jej anulować, tylko powinien wystawić fakturę korygującą fakturę pierwotną „do zera”.Jeżeli faktura, która została anulowana została ujęta w deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy, to anulując fakturę podatnik jest uprawniony do dokonania korekty tej deklaracji i obniżenia obrotu oraz podatku VAT.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 30 sierpień 2013 - 08:16

witam mam taki problem ze panstwowy zaklad wystawil mi faktore dwa miesiace temu ja ja zaplacilam a teraz dopatrzyli sie ze niby mie moga przyjac pieniedzy od osoby prywatnej i chca ja anulowac czy maja taka mozliwosc 

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13696 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 sierpień 2013 - 20:40

[font="georgia, serif;"]Jak mogą anulować fakturę, za którą zapłaciłaś ? Za co była ta faktura, za towar czy usługę ?[/font]

[font="georgia, serif;"]Dlaczego nie mogą przyjąć pieniędzy od osoby prywatnej skoro przyjęli ?[/font]

#5 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 sierpień 2013 - 23:24

Dziwna sytuacja, powinni wystawić fakturę korektę i zwrócić Ci te pieniądze.

Zakupiłeś towar lub otrzymałeś usługę, a teraz otrzymasz jeszcze zwrot wydanych pieniędzy ? :)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych