Skocz do zawartości

Zdjęcie

niemiecka spedycja działająca na terenie Polski

niemcy spedycja vat podatki

wróć do serwisu Logistyka 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 mariusz.waco

mariusz.waco

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 24 marzec 2013 - 19:28

Witam Forumowiczów!
Mam zamiar założyć firmę spedycyjną na terenie Niemiec.

Poniżej kilka moich pytań.

Na początek info - chcemy założyć firmę spedycyjną - ogniwo łączące producenta towaru i przewoźnika - my tylko pośredniczymy w tym etapie, NIE JESTEŚMY FIRMĄ TRANSPORTOWĄ, NIE POSIADAMY SWOICH AUT DOSTAWCZYCH.

Najważniejszą dla mnie kwestią jest sposób rozliczania VAT. Siedziba ma być w Niemczech, lecz całość procesu logistycznego dotyczy Polski - klienci oraz przewoźnicy to polskie firmy, sam transport również będzie miał miejsce po Polsce. W jaki sposób miałbym wtedy fakturować polskie firmy za usługę oraz jakie zlecenia na transport wystawiać moim podwykonawcom (przewoźnikom)? Jaka stawka VAT? W jaki sposób rozlicza się to później? Słyszałem coś o metodzie rozliczania "rewers charge", ale z czym to się dokładnie je i czy w moim przypadku to zadziała - tego nie wiem... Jeżeli miałoby to w jakiś sposób ułatwić sytuacje to mam możliwość zameldowania się na terenie Niemiec.

Bardzo proszę o pomoc głównie w tej kwestii.

Poniżej przedstawiam również inne pytania dotyczące mojego problemu, jeżeli ktoś może mi pomóć również w nich - będe wdzieczny.

1. Jaka forma lepsza (firmą 1 osobowa czy spółka 2 osobowa)? Jak będzie lepiej przy zakładaniu i w przyszłości? Jakie są plusy i minusy obu wersji?

2. Czy na pośrednictwo w transporcie jest wymagane jakieś specjalne pozwolenie, licencja? Znaczna większość naszej działalności to współpraca z firmami i przewoźnikami z terenu Polski, mniej kontaktów zagranicznych.

3. Siedziba w Niemczech z opcją biura (oddziału) w Polsce - czy może tak być? Czy biuro w Polsce musi być osobną jednostką, z osobnym nr NIP?

4. Na chwilę obecną jesteśmy zatrudnieni w polskiej firmie, tam mamy odprowadzane składki, rozliczamy się z urzędem skarbowym. W przypadku założenia firmy w Niemczech wzrosną nam dochody i będziemy je mieli z 2 źródeł - czy nie grożą nam przez to dużo większe, "zabójcze" podatki?

5. Jakie koszty ponosi pracodawca przy zatrudnianiu pracownika za 400 EUR netto? Mniej-więcej

6. Jakie koszty oprócz swojej wypłaty ponosi właściciel firmy? Czy takie same jak zatrudniona osoba?

7. Czy na każde 1 EUR wypłacone z firmowego konta muszę mieć "podkładke" w postaci faktury, paragonu, etc?

Czy są w Niemczech takie formy firmy które pozwalają bez ograniczeń wypłacać środki z firmowego konta?

8. Czy niemiecki urząd skarbowy informuje polską skarbówke że ktoś założył firme i rozlicza się w Niemczech?

9. Czy nowo założona firma może liczyć na jakieś zwolnienia/ulgi podatkowe?

10. Czy niemiecka firma może wykupić polisę OCP (odpowiedzialność cywilna i finansowa za przewożone ładunki) w Polsce?

11. Czy firma zarejestrowana w Niemczech może oprócz konta w banku niemieckim mieć również w polskim?

Większość planowanych transakcji będzie w walucie PLN, konto w polskim banku ułatwiłoby nam rozliczenia z naszymi polskimi kontrahentami.

12. Czy aby założyć firmę w Niemczech muszę być zameldowany na terenie Niemiec?

Dzięki bardzo i pozdrawiam!

Mariusz

#2 Guest_dsadw

Guest_dsadw
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2015 - 16:05

Ja mogę polecić mojego spedytora. Od ładnych paru lat współpracujemy i nie narzekam. Firma nazywa się Brugo Spedition, siedzibę ma w Poznaniu. Zajrzyj sobie do nich na stronę brugospedition.pl, bardzo czytelna, z prostym kalkulatorem oferty. Nie wiem, czego tak naprawdę oczekujesz, ale dla mnie to po prostu profesjonalny spedytor.

#3 wojciech.zzz

wojciech.zzz

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 28 postów

Napisano 23 marzec 2016 - 15:49

skoro nie do końca wiesz jak to jest z tym VATem, rozliczeniami itp to powinieneś zgłosić się do Impel Business Solutions https://bpo.impel.pl/ Znają się na obsłudze zagranicznych procesów więc jestem pewien że udzielą ci odpowiedniej pomocy

#4 Guest_kamil

Guest_kamil
  • Goście

Napisano 18 październik 2016 - 17:15

nie znam żadnej z nazwy, mogą działać pod polska nazwą wiec ciężko szukać. Znam jedynie polską firmę MW Spedition, która organizuje transport głównie na Niemcy. Bazę mają pod Poznaniem w Obornikach, wiec połączenie bardzo dobre, blisko do autostrady, nie trzeba jeździć krajówkami albo DW.

#5 marta_sz

marta_sz

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 24 lipiec 2020 - 15:42

Jeżeli szukacie spedycji niemieckiej lub polskiej to mogę polecić serwis https://www.shiphub.pl

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych