Kategorie
Skocz do zawartości

niemiecka spedycja działająca na terenie Polski

mariusz.waco
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów!

Mam zamiar założyć firmę spedycyjną na terenie Niemiec.

Poniżej kilka moich pytań.

Na początek info - chcemy założyć firmę spedycyjną - ogniwo łączące producenta towaru i przewoźnika - my tylko pośredniczymy w tym etapie, NIE JESTEŚMY FIRMĄ TRANSPORTOWĄ, NIE POSIADAMY SWOICH AUT DOSTAWCZYCH.

Najważniejszą dla mnie kwestią jest sposób rozliczania VAT. Siedziba ma być w Niemczech, lecz całość procesu logistycznego dotyczy Polski - klienci oraz przewoźnicy to polskie firmy, sam transport również będzie miał miejsce po Polsce. W jaki sposób miałbym wtedy fakturować polskie firmy za usługę oraz jakie zlecenia na transport wystawiać moim podwykonawcom (przewoźnikom)? Jaka stawka VAT? W jaki sposób rozlicza się to później? Słyszałem coś o metodzie rozliczania "rewers charge", ale z czym to się dokładnie je i czy w moim przypadku to zadziała - tego nie wiem... Jeżeli miałoby to w jakiś sposób ułatwić sytuacje to mam możliwość zameldowania się na terenie Niemiec.

Bardzo proszę o pomoc głównie w tej kwestii.

Poniżej przedstawiam również inne pytania dotyczące mojego problemu, jeżeli ktoś może mi pomóć również w nich - będe wdzieczny.

1. Jaka forma lepsza (firmą 1 osobowa czy spółka 2 osobowa)? Jak będzie lepiej przy zakładaniu i w przyszłości? Jakie są plusy i minusy obu wersji?

2. Czy na pośrednictwo w transporcie jest wymagane jakieś specjalne pozwolenie, licencja? Znaczna większość naszej działalności to współpraca z firmami i przewoźnikami z terenu Polski, mniej kontaktów zagranicznych.

3. Siedziba w Niemczech z opcją biura (oddziału) w Polsce - czy może tak być? Czy biuro w Polsce musi być osobną jednostką, z osobnym nr NIP?

4. Na chwilę obecną jesteśmy zatrudnieni w polskiej firmie, tam mamy odprowadzane składki, rozliczamy się z urzędem skarbowym. W przypadku założenia firmy w Niemczech wzrosną nam dochody i będziemy je mieli z 2 źródeł - czy nie grożą nam przez to dużo większe, "zabójcze" podatki?

5. Jakie koszty ponosi pracodawca przy zatrudnianiu pracownika za 400 EUR netto? Mniej-więcej

6. Jakie koszty oprócz swojej wypłaty ponosi właściciel firmy? Czy takie same jak zatrudniona osoba?

7. Czy na każde 1 EUR wypłacone z firmowego konta muszę mieć "podkładke" w postaci faktury, paragonu, etc?

Czy są w Niemczech takie formy firmy które pozwalają bez ograniczeń wypłacać środki z firmowego konta?

8. Czy niemiecki urząd skarbowy informuje polską skarbówke że ktoś założył firme i rozlicza się w Niemczech?

9. Czy nowo założona firma może liczyć na jakieś zwolnienia/ulgi podatkowe?

10. Czy niemiecka firma może wykupić polisę OCP (odpowiedzialność cywilna i finansowa za przewożone ładunki) w Polsce?

11. Czy firma zarejestrowana w Niemczech może oprócz konta w banku niemieckim mieć również w polskim?

Większość planowanych transakcji będzie w walucie PLN, konto w polskim banku ułatwiłoby nam rozliczenia z naszymi polskimi kontrahentami.

12. Czy aby założyć firmę w Niemczech muszę być zameldowany na terenie Niemiec?

Dzięki bardzo i pozdrawiam!

Mariusz

• 2 lata później...

Ja mogę polecić mojego spedytora. Od ładnych paru lat współpracujemy i nie narzekam. Firma nazywa się Brugo Spedition, siedzibę ma w Poznaniu. Zajrzyj sobie do nich na stronę brugospedition.pl, bardzo czytelna, z prostym kalkulatorem oferty. Nie wiem, czego tak naprawdę oczekujesz, ale dla mnie to po prostu profesjonalny spedytor.

• 3 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...

nie znam żadnej z nazwy, mogą działać pod polska nazwą wiec ciężko szukać. Znam jedynie polską firmę MW Spedition, która organizuje transport głównie na Niemcy. Bazę mają pod Poznaniem w Obornikach, wiec połączenie bardzo dobre, blisko do autostrady, nie trzeba jeździć krajówkami albo DW.

• 3 lata później...
  • 1 rok później...
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

• Dodaj nową pozycję...