Skocz do zawartości

Zdjęcie

ustawa śmieciowa niezgodna z Konstytucją

wróć do serwisu Sektor Publiczny 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 eNefretete

eNefretete

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 150 postów

Napisano 21 marzec 2013 - 10:41

SLD złożył do TK wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją tzw. ustawy śmieciowej. We wniosku wskazano naruszenie przez ustawodawcę kilku konstytucyjnych zasad, m.in.: zasadę demokratycznego państwa prawa, zasadę samodzielności samorządu, zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego prawa, a także zasadę dostatecznej określoności i jasności przepisów prawa.Zgodnie z wnioskodawcami w ustawie śmieciowej, wskazane zasady naruszają m.in.:- brak określenia górnej granicy opłat za śmieci,- brak sprecyzowania co oznaczają pojęcia: "szkło" czy "papier"- zastosowanie odpowiedzialności zbiorowej czy- błąd" polegający na tym, że najpierw nałożono na samorządy obowiązek ustalenia wysokości opłaty za wywóz śmieci, a dopiero w następnej kolejności rozstrzygnięcia przetargu w tej sprawie.Zdaniem SLD ustawa śmieciowa miała rozwiązać problem segregacji odpadów, a zamiast tego jedynie nakłada na obywateli dodatkowe opłaty.Czy rzeczywiście ustawa śmieciowa w obecnej formie jest jedynie próbą zapychania dziury budżetowej kosztem obywateli? Miejmy nadzieję, że rozstrzygnięcie TK wyjaśni wszelkie wątpliwości.

#2 kalka

kalka

Zaawansowany użytkownik

• Sprawdzany
  • PipPipPipPipPip
  • 61 postów

Napisano 21 marzec 2013 - 12:12

hehe a ja myslałam, ze znowu chodzi o umowy smieciowe :) musiałam źle przeczytać, ale jak widac ten temat po prostu mnie już tak bardzo gnębi, ze tylko to widze :) w śmieciach :)

#3 Guest_jarek

Guest_jarek
  • Goście

Napisano 25 marzec 2013 - 15:36

ustawa śmieciowa to defakto zapychanie dziur w budżetowi gminy nowym podatkiem, jak obliczyłem przyniesie to czysty dochód dla gminy o liczebności 2mml zł i niech nikt nie pierniczy , ze tak nie jest skoro same władze mówią, że będą miały dodatkowe pieniądze nie ponosząc żadnych kosztów, a sam byłem świadkiem takiej rozmowy. wprowadzenie w obecnej formie opłat to nic innego jak tylko haracz dla gmin, a po drugie dlaczego obywatel ma płacić za wywóz do przody za śmieci, a nie za te które wyprodukował.nóż sam otwiera się w kieszeni za te niedorajdy siedzące w rządzę. bywam często u znajomych za granica i zaczynam się wstydzić, ze jestem polakiem, wszystko to przez naszych nieudolnych polityków nie bierze się wzoru z państw rozwiniętych tylko daleko za murzynami jak my.Na Polakami musi być bat, bo polak nie potrafi rządzić.Jak pokazuje historia jest niedorajdą

#4 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 26 marzec 2013 - 14:49

Mam 2 mieszkania i dom i mam płaćić wszystko x 3? absurd !!! Płaciłem uczciwie za śmieci i je segregowałem. Jak miałem remont wywiozłem 3 kontenery. Mogę płacić 10zł podatku miesiecznie na czyszczenie lasów i okolicy. Ale nie 89 zł za głupotę użedników. Aktualnie płace 56zł miesięcznie za śmieci. A od Lipca bede musiał ponad 200zł - głupoata !!!

#5 forumka

forumka

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 37 postów

Napisano 29 marzec 2013 - 11:15

W dzisiejszych czasach Rząd wszędzie szuka okazji do załatania budżetowych dziur, tylko nie u siebie.Sami sobie przyznają bez przerwy wysokie nagrody, premie,a płacić za to wszystko ma ten najbiedniejszy. Ostatnio podobno wyszło ogólnopolskie zarządzenie, że selekcjonowanymi śmieciami mają się zajmować Urzędy Miasta,ale jeszcze nie wiadomo jaka będzie cena,ponieważ nie mogą dojść do porozumienia.I to oczywiście będzie też zależne od ilości mieszkańców np domów jednorodzinnych.

#6 Guest_alex

Guest_alex
  • Goście

Napisano 23 maj 2013 - 21:33

a kto był autor tej ustawy? przeciez w przypadku nałozenia kary administracyjnej ( dodatkowa opłata za nieposegrowane smiecie osoba ma prawo się odwołać do kolejnych instancji, zawiadomić organy scigania za podzucenie śmieci niesegregowanych itp, w ciagu poł roku policja prokuratura i WSA będą zajmowali sie papierem w szkle i plastykiem w żarciu, dla czego ABW nie sprawdzi powiazań posłów które wniesli ten projekt do sejmu i dla czego kolejny samorzadowy podatek nie był oddany pod referendum? przeciez w samym miesięcznym sposobie rozliczania juz jest bład legeslacyjny, opłata tzw podatek naliczany jest w skali roku na wymiar podatku słuzy mozliwosc wniesienia odwolania itd. moim zdaniem samorządowcy za wczesnej zacieraja ręce na dodatkowe wpływy bo koszta procesowe i odszkodowania a wszystko idzie w tym kierunku ich bardzej pogrążą. ludzie a może zbiorowy pozew przeciwko autorów ustawy?

#7 forumka

forumka

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 37 postów

Napisano 02 lipiec 2013 - 09:49

Hmmm... Ustawy, Zarządzenia swoje, a mieszkańcy niestety swoje. Ile było hałasu o podrzucanych, śmieciach i różnych odpadach do lasów? i co? na krzyku się skończyło, a jak śmieci zalegały w naszych lasach,tak dalej zalegają. Gdyby były jakieś kary,ale gdzie tam.Podobnie i ze segregacją śmieciową.

Niektórzy uczciwie segregują, a inni wyrzucają całe worki do przy przystankowych koszy.

#8 Guest_Aurelia

Guest_Aurelia
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2013 - 13:46

Obawiam się, że śmieci w lasach będzie jeszcze więcej. W gminach za określoną stawkę wywożą każdą ilość śmieci, u mnie, przy zgłoszonych 6 osobach mam kosz 240l na miesiąc, w ulotce było napisane, że drugi można sobie dokupić, a to g... prawda, bo mój osobisty już drugi miesiąc leży nie wywożony, zrobiłam awanturę i nic. Firma, która wywozi śmieci bierze 29 zł za kosz 240L, ja w gminie płacę 40 zł, to rozbój w biały dzień, nie mogę rozwiązać umowy z gminą, bo ustawa mi tego zabrania i podpisać bezpośrednio z firmą.

#9 forumka

forumka

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 37 postów

Napisano 03 wrzesień 2013 - 09:55

Może nie w lasach,ale już dzisiaj media pokazują ile śmieci,worków - niektórych porozrywanych - leży obok kontenerów, bo nie ma kto tychże śmieci zebrać, przetargi jeszcze nie roztrzygnięte. To jest chore. Tylko czekać, aż się zagnieżdżą szczury, o które nie jest trudno.W niektórych miastach worki z plastykami, szkłem czy makulaturą zawalają całe chodniki przed budynkami jednorodzinnymi, których ciągle przybywa - to się w głowie nie mieści, co Oni tam wyżej nawymyślali.Oni najpierw postanowili, a teraz zaczynają główkować co i jak zrobić,aby to miało ręce i nogi.

#10 Guest_Lidia

Guest_Lidia
  • Goście

Napisano 05 październik 2013 - 19:45

Ustawa śmieciowa w zakresie opłat odsyła do przepisów o zobowiązaniach podatkowych. Żaden podatek nie może być wprowadzony na przestrzeni roku, jest to też powód do uchylenia tego niechlujnego prawa - Kamilia 

#11 Guest_mati1229

Guest_mati1229
  • Goście

Napisano 23 październik 2013 - 18:53

Nie rzetelny i fałszujacy obraz ustawy śmieciowej wyłaniajacy się z materiału progrmu Uwaga.

http://ogladnapoglad...iowa-uwaga.html

https://twitter.com/Oglad_na_Poglad

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych