Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jakie płace podatki prowadząc jednoosobową DG?

podatki

wróć do serwisu Moja Firma 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 jar30

jar30

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 20 marzec 2013 - 22:18

Dzień dobry,chcę założyć jednoosobową DG i być płatnikiem VAT. Jakie podatki płacę od uzyskanego przychodu?Przykład:Za wykonanie komputerowej kreacji graficznej wystawiłem klientowi fakturę na 5000 PLN brutto. Pod koniec miesiąca płacę do US VAT w wysokości 0.23*5000. Czy oprócz tego coś jeszcze odprowadzam (nie liczę ubezpieczenia, składek zdrowotnych etc.)? Czytałem o jakiś stawkach 18%, 19%-32% które muszę wybrać zakładając działalność, czy ktoś mógłby mi przybliżyć trochę temat?Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.

#2 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 marzec 2013 - 22:30

Dzień dobry,chcę założyć jednoosobową DG i być płatnikiem VAT. Jakie podatki płacę od uzyskanego przychodu?Przykład:Za wykonanie komputerowej kreacji graficznej wystawiłem klientowi fakturę na 5000 PLN brutto. Pod koniec miesiąca płacę do US VAT w wysokości 0.23*5000. Czy oprócz tego coś jeszcze odprowadzam (nie liczę ubezpieczenia, składek zdrowotnych etc.)? Czytałem o jakiś stawkach 18%, 19%-32% które muszę wybrać zakładając działalność, czy ktoś mógłby mi przybliżyć trochę temat?Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.

Podatki płacisz od uzyskanego przychodu (nie uwzględniasz kosztów) lub uzyskanego dochodu (przychód - koszty). Piszesz o stawkach 18,19,32 - podatki te płacisz od uzyskanego dochodu, a więc wystawiając fakturę na 4065,04 netto (5000 brutto) zakładając, że nie masz kosztów i VAT od zakupów zapłacisz do US VAT (5000-4065,04) plus podatek dochodowy w wysokości 4065,04 * stawka 18% - kwota wolna od podatku 556,02 (cały rok) minus 7,75 składki zdrowotnej (zapłaconej) = w pierwszym miesiącu podatek nie wystąpi.

#3 jar30

jar30

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 20 marzec 2013 - 22:56

Dziękuję bardzo @Radomiak.Czy zwrot podatku "działa" tak samo jak w przypadku osoby fizycznej? Tzn. mogę liczyć na zwrot (jeśli się należy) w następnym roku jeśli będę miał nadpłatę? Bo rozumiem, że VAT nie jest zwracany, co najwyżej mogę sobie wrzucać w koszty różne rzeczy związane z prowadzeniem działalności (co jeśli koszty przewyższą VAT jaki mam zapłacić)?Dziękuję

#4 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 marzec 2013 - 23:04

Prowadząc działalność musisz odróżnić dwa podatki dochodowy i VAT - z faktur(który jest co do zasady neutralny).Jeśli nadpłacisz podatek - na koniec roku po rozliczeniu rocznym okaże się że za dużo wpłaciłeś w trakcie roku możesz tą nadpłatę zaliczyć na poczet podatków bieżących lub poprosić o zwrot.Zwrot VAT będzie Ci przysługiwał jeśli VAT z zakupów będzie przewyższał Twój VAT ze sprzedaży, wtedy wsytępujesz na deklaracji VAT z wnioskiem o zwrot - tu pewnie masz na myśli koszty które przewyższą VAT, a dokładniej VAT z faktur kosztowych, który przewyższa VAT z faktury sprzedażowej.

#5 jar30

jar30

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 20 marzec 2013 - 23:19

Dziękuję za wyjaśnienie - rozjaśniłeś mi sprawę :-)Ostatnie pytanie. Jeśli np. teraz pracuje u klienta na umowę o dzieło i odstaję "do ręki" 5 000 PLN. Abym z własną DG dostał tyle samo (netto) muszę wystawić mu fakturę na: 5 000 + (5 000 * 0.18) + ((5 000 + (5 000 * 0.18)) * 0.23) = 7257 PLN?De facto moje usługi będą droższe, załóżmy, że VAT klient i tak puści sobie w koszty, ale od mojej dotychczasowej umowy o dzieło odprowadza 18% tylko od połowy kwoty, a teraz ja muszę płacić od całej i chcę to przerzucić na klienta :)

#6 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 marzec 2013 - 07:16

Dobrze to wyliczyłeś, tyle powinieneś w praktyce dostać na fakturę (brutto), jednak mając działalność będziesz mógł sobie koszty związane z działalnością odliczyć od przychodu, więc to nie będzie (5000*18%) tylko np (5000*15%, bo 3% to będą Twoje koszty), więc z kosztami tego podatku możesz podzielić się z odbiorcą swoich usług.

#7 jar30

jar30

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 21 marzec 2013 - 17:45

Dzięki bardzo @Radomiak za wyjaśnienia :-)

#8 alf

alf

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 501 postów

Napisano 10 grudzień 2013 - 14:38

A dodałeś również podatek od posiadanych lokat? Praktycznie każdy z nas musi odliczyć tak zwany podatek belki od posiadanej lokaty. NIestety przez to zysk staje się o wiele mniejszy. Tu sobie o tym poczytasz.

Szczególnie, że w dzisiejszych czasach lokaty są znacznie mniej oprocentowane. Minęły już miesiące kiedy można było znaleźć lokatę oprocentowaną na 7% i więcej ....

#9 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 11 grudzień 2013 - 07:28

[font="tahoma, geneva, sans-serif;"]Nie ma w Polsce "podatku od lokat". Podatki mogą być nakładane ustawą. Mamy podatek DOCHODOWY, a zysk na lokacie może stanowić dochód i z tego tyt. należałoby odprowadzac daninę do budżetu. Jest to podatek  od wszelkich zysków kapitałowych - w tym od zysków z lokaty. [/font]

[font="tahoma, geneva, sans-serif;"]Zysk uzyskany z lokat jest obciążony 19 procentowym podatkiem. Uzyskany zysk z lokaty jest automatycznie pomniejszany o 19 procentowy podatek i dopiero tą pomniejszoną sumę bank przelewa klientowi na rachunek. [/font]

[font="tahoma, geneva, sans-serif;"]W przypadku kont walutowych bank przelicza wartość odsetek na złotówki po kursie kupna z dnia naliczenia odsetek i wtedy obliczany jest i odciągany podatek dla fiskusa.[/font]

#10 Guest_Henrik

Guest_Henrik
  • Goście

Napisano 01 maj 2014 - 17:02

Jestem Szwedem. Mam żone Polke i przyjechałem do Polski. Chcę tutaj prowadzić firmę budowlaną. Bardzo prosze może pomożecie mi. Ponieważ jest to dla mnie korzystna sprawa firma będzie na żone. Ona pracuje na etacie w innej firmie. Płacić bedzie tylko skladkę na zdrowie (dziwna jest u was te dwa razy płacenie na zdrowie- z etatu i z firmy na jedna osoba). Inny koszt stały to bedzie biuro rachunkowe. Zakładam dwa koszty stałe na miesiąc na pewno: składka zus na zdrowie (270,4 złote) i biuro na księgowość (250 zł).

Pomożcie mi jak się to wszystko u Was liczy na przykładzie:

Za robote budowlaną wezmę np. 2700zł za całość. Materiały ja mam zapewnić. Na materiały kupiłem sam potrzebne do remontu zapłaciłem 1900zł brutto. Reszta kwoty to moja (firmy) zapłata za prace, czyli mówi się chyba robocizna. Jestem vatowcem, opodatkowany na zasadach ogólnych. Innych kosztów poza biurem księgowym i składka na zdrowie nie mam. Chcę tylko zatrudnić na umowe o dzieło pomocnika. Jego zapłata to na przykład 300złotych w tym przykładzie.

Czy możecie pomóc i rozpisać ile muszę oddać do instytucji skarbowej. Vat rozumiem. Nie wiem czy do dochodu włącza się koszty z vatem czy bez. Jeśli możecie pomóc to proszę. Trudne te wasze przepisy a język też dlatego przepraszam za błedy.

#11 kontofirmowe

kontofirmowe

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 01 maj 2016 - 16:58

Henrik, tutaj masz fajny poradnik jak założyć i zarejstrowac firmę: http://rekinfinansow...sc-gospodarcza/

Znajdziesz tam także pełna informację jaką forme opodatkowania najlepiej wybrać.

#12 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2016 - 07:47

Jestem Szwedem. Mam żone Polke i przyjechałem do Polski. Chcę tutaj prowadzić firmę budowlaną. Bardzo prosze może pomożecie mi. Ponieważ jest to dla mnie korzystna sprawa firma będzie na żone. Ona pracuje na etacie w innej firmie. Płacić bedzie tylko skladkę na zdrowie (dziwna jest u was te dwa razy płacenie na zdrowie- z etatu i z firmy na jedna osoba). Inny koszt stały to bedzie biuro rachunkowe. Zakładam dwa koszty stałe na miesiąc na pewno: składka zus na zdrowie (270,4 złote) i biuro na księgowość (250 zł).

Pomożcie mi jak się to wszystko u Was liczy na przykładzie:

Za robote budowlaną wezmę np. 2700zł za całość. Materiały ja mam zapewnić. Na materiały kupiłem sam potrzebne do remontu zapłaciłem 1900zł brutto. Reszta kwoty to moja (firmy) zapłata za prace, czyli mówi się chyba robocizna. Jestem vatowcem, opodatkowany na zasadach ogólnych. Innych kosztów poza biurem księgowym i składka na zdrowie nie mam. Chcę tylko zatrudnić na umowe o dzieło pomocnika. Jego zapłata to na przykład 300złotych w tym przykładzie.

Czy możecie pomóc i rozpisać ile muszę oddać do instytucji skarbowej. Vat rozumiem. Nie wiem czy do dochodu włącza się koszty z vatem czy bez. Jeśli możecie pomóc to proszę. Trudne te wasze przepisy a język też dlatego przepraszam za błedy.

Zapraszam na taniarachunkowosc.pl niskie ceny i problem z głowy smile.png

#13 majkel29

majkel29

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 184 postów

Napisano 20 listopad 2017 - 00:39

Może ktoś z Was będzie zainteresowany księgowością zdalną? Moim zdaniem w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej to bardzo dobre rozwiązanie i tanie. Warto zapoznać się z programem https://wfirma.pl od mają dobrze zaawansowane narzędzie, dzięki któremu można również wystawiać faktury czy kontrolować magazyn. Księgowość można bez większych problemów prowadzić samodzielnie, ale potrzebny jest do tego dobry program.

#14 PatkaXYZ

PatkaXYZ

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 29 listopad 2017 - 19:26

Właśnie ja jestem zainteresowana Wfirma. Otwieram swoja działalność i obawiam się, że nie poradzę sobie z księgowością sama. Jakie macie zdanie o tym serwisie? Czy to jest tak proste jak tłumaczą tutaj:  http://firmatoty.pl/wfirma ?? Czy raczej jeśli ktoś zupełnie nie orientuje się w księgowości powinien iść do księgowej lub biura rachunkowego? Ten serwis jest tańszy, ale nie chciałabym sobie narobić bałaganu w papierach już na starcie..

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: podatki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych