Skocz do zawartości

Zdjęcie

Emerytura i renta po zmarłym małżonku - wybór

wróć do serwisu Kadry 54 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515598 postów

Napisano 20 marzec 2013 - 18:28

Wdowie przysługuje renta rodzinna w wysokości 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu mężowi. W przypadku zbiegu prawa do własnej emerytury i renty po zmarłym mężu może wybrać tylko jedno z nich. Powrót do artykułu: Emerytura i renta po zmarłym małżonku - wybór

#2 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2013 - 21:03

Witam. Mam pytanie. Obecnie pobieram (od3lat) rentę rodzinną po zmarłym mężu. Mąż zmarł w marcu,1997 roku. Wówczas renta była na 3 dzieci. Przez ten czas była ciągłość w wypłacaniu renty. Rentę po mężu mam przyznaną dożywotnio. Obecnie mam 57lat. Czy jest możliwość przejścia z renty rodzinnej po zmarłym mężu na emeryturę po zmarłym mężu? bardzo proszę o informacje.

#3 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1133 postów
  • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 21 lipiec 2013 - 21:24

Witaj !

Powszechnie mówi się, że można niejako "przejść na emeryturę męża/żony po jego śmierci" (jeśli oczywiście spełnia się określone warunki

- w rzeczywistości nie "przechodzi się" na ich emeryturę a właśnie otrzymuje świadczenie, które nazywa się "renta rodzinna" którego wysokość jest zależna od sytuacji w jakiej pozostaje wdowa/wdowiec i waha się w granicach 85% (jeśli jest tylko on a np. nie ma dzieci" do 95 % (małżonek i dzieci)) 

Świadczenie które aktualnie pobierasz jest rentą rodzinną i nie ma możliwości abyś otrzymywała po mężu inne czy też zamieniła na emeryturę - jak stwierdziłaś ponieważ już pobierasz 85%,90% lub 95 % emerytury jaka przysługiwałaby twojemu zmarłemu mężowi.

Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.

#4 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 17 luty 2014 - 10:28

Witam mam pytanie dotyczące renty rodzinnej, w maju 2014 kończe 25 lat czyli w maju otrzymam ostatnią wyplate renty rodzinnej od WBE .nie idę dalej na studia wiec nie bede się ubiegac o możliwość przedłużenia, nastomiast mam pytanie czy istnieje jaka kolwiek mozliwość przyznania tej renty mojej mamie ponieważ ona nie pracuje w listopadnie skończyła 50 lat rocznik ( 1963r), Tata zmarł 6 stycznia 1993.Ja urodziłam się 14 maja 1989roku, . z tego co wyczytałam nie ma takiej możliwośći bo brakuje roku miedzy tymi datami , ale może w jakiś sposób można to objeść ze względu na ciężką sytuacje finansową.

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 marzec 2015 - 10:35

Witam moje pytanie jest takie ile renty mi się należy jeśli emerytura męża teraz była by brutto 4447,93zł ja mam 67lat Czesława 2015-03-20

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 marzec 2015 - 20:01

Witam moje pytanie jest takie ile renty mi się należy jeśli emerytura męża teraz była by brutto 4447,93zł ja mam 67lat Czesława 2015-03-20

85 procent z podanej kwoty.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 marzec 2015 - 12:54

ok. 3780 zł - to 85 % brutto

#8 Guest_Siostra

Guest_Siostra
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2015 - 17:37

Witam serdecznie. Moja mama jest na emeryturze. Po śmierci ojca przeszła na rentę rodzinną. Ma 73 lata. Wychowuje niepełnosprawną siostrę od urodzenia (ma 45 lat), która pobiera rentę socjalną na czas nieokreślony i zasiłek pielęgnacyjny. Dowiedziałam się, że siostra mogłaby pobierać zarówno swoją rentę socjalną jak i rentę rodzinną po ojcu. Czy jest możliwość, aby mama wróciła do swojej emetytury, a siostra pobierałaby rentę socjalna i rentę rodzinną po ojcu?

#9 Guest_Agnieszka K.

Guest_Agnieszka K.
  • Goście

Napisano 02 luty 2016 - 14:07

Mam pytanie odnośnie sposobu wyliczenia ewentualnej kwoty renty po mężu dla mojej mamy. Tato posiadał w wartości swojej emerytury również zasiłek pielęgnacyjny z uwagi na wiek . Mama też taki zasiłek posiada. Rozumiem, że muszę pomniejszyć obydwa świadczenia brutto o kwotę zasiłku, wyliczyć z pomniejszonej kwoty ojca 85% i porównać z pomniejszoną kwotą mamy.

#10 Guest_;)

Guest_;)
  • Goście

Napisano 02 luty 2016 - 14:47

Witajcie. Mam pytanie mój tata zmarł 4 lata temu pobierał wtedy rentę chorobową i taką też pobiera moja mama(po tacie) . Tata miał pełny staż pracy na dzień dzisiejszy mama otrzymuje rentę w wysokości ok.1200zł podobno nie należy się jej emerytura po tacie..dodam że tata na tą chwilę miał by emeryturę w wysokości ok.2400zł. Jak to jest na prawdę może wnioskować o przekształcenie z renty na emeryturę ??Jak by nie było jest to poniekąd krzywdzące bo pieniądze były taty , jak uważacie ??Jest jakieś rozwiązanie

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 luty 2016 - 11:55

Mam pytanie odnośnie sposobu wyliczenia ewentualnej kwoty renty po mężu dla mojej mamy. Tato posiadał w wartości swojej emerytury również zasiłek pielęgnacyjny z uwagi na wiek . Mama też taki zasiłek posiada. Rozumiem, że muszę pomniejszyć obydwa świadczenia brutto o kwotę zasiłku, wyliczyć z pomniejszonej kwoty ojca 85% i porównać z pomniejszoną kwotą mamy.

Dobrze liczysz.

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 luty 2016 - 12:10

Witajcie. Mam pytanie mój tata zmarł 4 lata temu pobierał wtedy rentę chorobową i taką też pobiera moja mama(po tacie) . Tata miał pełny staż pracy na dzień dzisiejszy mama otrzymuje rentę w wysokości ok.1200zł podobno nie należy się jej emerytura po tacie..dodam że tata na tą chwilę miał by emeryturę w wysokości ok.2400zł. Jak to jest na prawdę może wnioskować o przekształcenie z renty na emeryturę ??Jak by nie było jest to poniekąd krzywdzące bo pieniądze były taty , jak uważacie ??Jest jakieś rozwiązanie

Niestety, bierze się pod uwagę stan jaki istniał w chwili śmierci ojca, a wtedy pobierał rentę, więc renta mamy jest wyliczona od wysokości renty ojca i nie ma przepisu prawnego, który pozwoliłby zamienić ją na emeryturę po ojcu.

#13 Guest_jo

Guest_jo
  • Goście

Napisano 06 luty 2016 - 14:46

Witam,

mam pytanie. Moja mama jest na emeryturze a tato zmarł 1,5 roku temu i był już na emeryturze( niestety długo jej nie pobierał bo tylko 2 miesiące). Czy mama ma jakieś prawo do starania się o przyznanie jej emerytury ojca?

#14 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11215 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 luty 2016 - 21:31

Najlepiej zapytaj o to w ZUS, ale mogła się starać o rentę rodzinną zaraz po śmierci twojego ojca.

Nie zrobiła tego ? Ale nie dostanie emerytury zmarłego męża, tylko ewentualnie rentę rodzinną, która wynosi 85 % świadczenia emerytalnego. O ile będzie ona kwotowo wyższa niż jej emerytura.

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 luty 2016 - 12:59

Najlepiej zapytaj o to w ZUS, ale mogła się starać o rentę rodzinną zaraz po śmierci twojego ojca.

Nie zrobiła tego ? Ale nie dostanie emerytury zmarłego męża, tylko ewentualnie rentę rodzinną, która wynosi 85 % świadczenia emerytalnego. O ile będzie ona kwotowo wyższa niż jej emerytura.

Przecież jo wyraźnie napisała, że jej mama ma swoją emeryturę, więc nie może ubiegać się o rentę rodzinną. Może jedynie wziąć sobie emeryturę po mężu ( 80 procent, bez dodatków ) jeśli po wyliczeniu okaże się, że jest to dla mamy korzystniejsze, niż jej własna emerytura.

#16 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11215 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 luty 2016 - 18:52

powielasz to co wyżej napisałam

i w dodatku źle, bo renta rodzinna to 85 % emerytury, a nie 80 %

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 luty 2016 - 15:49

powielasz to co wyżej napisałam

i w dodatku źle, bo renta rodzinna to 85 % emerytury, a nie 80 %

Ciągle nie rozumiesz. Jo nie pyta o rentę rodzinną, czyli o 85 procent, a przeliczenie renty po mężu, czyli 80 procent. Emerytura po mężu, a renta rodzinna, to dwie różne sprawy !! Tak więc nie powielam, bo Twoja odpowiedź była całkowicie wprowadzająca w błąd.

#18 Guest_blacku

Guest_blacku
  • Goście

Napisano 09 luty 2016 - 19:39

Po zmarłym mężu żonie przysługuje renta (tak się to nazywa) w wysokości 85% emerytury męża. Nie ma możliwości, aby otrzymywała całą jego emeryturę. I może się o nią ubiegać mając swoją własną emeryturę. Jeśli renta po mężu będzie wyższa niż jej własna emerytura, przechodzi na rentę po zmarłym.

#19 Guest_Oszukana 1954

Guest_Oszukana 1954
  • Goście

Napisano 10 luty 2016 - 09:53

A gdzie obiecanki, że wdowa będzie mogła pobierać swoją emeryturę i jakąś część renty rodzinnej po mężu /tak jak w Unii Europejskiej, którą tak się nam zachwala/. Obniżono nam drastycznie emerytury /rocznik 1954/. Czy ktoś z decydentów zastanawia się jak ma przeżyć samotna kobieta. Samotna nie z wyboru lecz z powodu tragedii i nie mam tu na myśli smoleńskiej. Może wreszcie któryś z POSŁÓW sobie o tym problemie przypomni !!!!!!!!!!

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 luty 2016 - 14:08

A gdzie obiecanki, że wdowa będzie mogła pobierać swoją emeryturę i jakąś część renty rodzinnej po mężu /tak jak w Unii Europejskiej, którą tak się nam zachwala/. Obniżono nam drastycznie emerytury /rocznik 1954/. Czy ktoś z decydentów zastanawia się jak ma przeżyć samotna kobieta. Samotna nie z wyboru lecz z powodu tragedii i nie mam tu na myśli smoleńskiej. Może wreszcie któryś z POSŁÓW sobie o tym problemie przypomni !!!!!!!!!!

Nie licz na to, o emerytach już dawno wszyscy zapomnieli.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych