Skocz do zawartości


Przedawnienie zaległości podatkowych


wróć do serwisu Sektor Publiczny 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 18 marzec 2013 - 11:38

Witam,mam pytania dotyczące przedawnienia zaległości podatkowych (podatki lokalne) i kosztów upomnienia, a mianowicie:1) jeżeli zaległości te objęte są tytułami wykonawczymi skierowanymi do us to us powinien przysłać mi umorzenie postępowania prowadzonego na podstawie tych tytułów z powodu przedawnienia czy ja powinnam wycofać je z us?2) jeżeli to ja powinnam zawiadomić o prezedawnieniu us to tytuł powinien być wycofany czy ograniczony do kwoty kosztów upomnienia?3) czy koszty upomnienia ulegają przedawnieniu? Byłam niedawno na szkoleniu i tam powiedziano, że koszty te nie podlegają przedawnieniu i będą "wisiały" dotąd, aż zostaną uregulowane, ale nie podano żadnej podstawy prawnej.Proszę o pomoc bo nie wiem co zrobić z tymi tytułami...

#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 18 marzec 2013 - 11:50

Wszczęcie egzekucji administracyjnej następuje z chwilą doręczenia zobowiązanemu odpisu tytułu wykonawczego lub doręczenia zawiadomienia o zajęciu wierzytelności lub innego prawa majątkowego.Rozumiem, że tyt. wykonawcze zostały wystawione po upływie 5 lat.W tej sytuacji organ egzekucyjny powinien umorzyć postępowanie egz. A jeżeli tego nie zrobi i organ rozpocznie egzekucję mimo jej niedopuszczalności, to te wadliwe działania organów nie wywołają negatywnych dla podatnika skutków, czyli nie przerywają okresu przedawnienia, egzekucja nie jest skuteczna.Niemniej w takiej sytuacji (gdy organ egzekucyjny sam nie zauważy przedawnienia)- taki błąd jest podstawą do wniesienia zarzutów w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej.Zatem musisz się uaktywnić.

#3 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 18 marzec 2013 - 12:16

Natmiast koszty upomnienia nie powinny Cię obciążać bowiem zgodnie z art. 15 § 2 ustawy o post.egz. w administracji - obowiązek uiszczenia kosztów upomnienia przez zobowiązanego powstaje z chwilą doręczenia upomnienia. Koszty te podlegają ściągnięciu w trybie określonym dla kosztów egzekucyjnych.

Natomiast art. 64c § 3 tej ustawy- Jeżeli po pobraniu od zobowiązanego należności z tytułu kosztów egzekucyjnych okaże się, że wszczęcie i prowadzenie egzekucji było niezgodne z prawem, należności te, wraz z naliczonymi od dnia ich pobrania odsetkami ustawowymi organ egzekucyjny zwraca zobowiązanemu, a jeżeli niezgodne z prawem wszczęcie i prowadzenie egzekucji spowodował wierzyciel, obciąża nimi wierzyciela.

W tytule wykonawczym masz pouczenie o przysługującym mu w terminie siedmiu dni prawie zgłoszenia do organu egzekucyjnego zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

#4 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 19 marzec 2013 - 08:22

Tytuły nie były wystawione po upływie 5 lat tylko wcześniej, ale us nic nie wyegzekwował i zaległości przedawniły się 01.01.2013 r. i jak na razie "wiszą w powietrzu" bo nie wiem czy to ja mam je wycofać z us z powodu przedawnienia czy us sam je zwróci...

#5 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 19 marzec 2013 - 08:49

To może doszło do przerwania biegu terminu przedawnienia -np. nie zajęto rachunku bankowego??. Zgodnie z art. 70 § 4 O.p. bieg terminu przedawnienia przerywa zastosowanie środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony.
Niemniejdoręczenie samo doręczenie odpisu tytułu wykonawczego nie stanowi o zastosowaniu środka egz. i stąd nie przerywa biegu przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Wszczęto egzekucję, nie zastosowano środka egz (o którym należałoby jeszcze podatnika powiadomić) zatem minęło upłynęło 5 lat - złóż wniosek o umorzenie postępowania egz ze wzgledu na upływ terminu przedawnienia. I czekaj na umorzenie.

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 maj 2013 - 09:31

Witam.Czy ktoś może napisać mi, jak wygląda taki wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego ze wzgledu na upływ terminu przedawnienia?

#7 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 29 maj 2013 - 09:55

miejscowość, data

pesel,
imię nazwisko, adres zamieszkania

organ egzekucyjny

np. naczelnik urzędu skarbowego w...

WNIOSEK W SPRAWIE UMORZENIA POSTĘPOWANIA EGZEKUCYJNEGO

Na podstawie art. 59 § 4 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2012 roku, poz. 1015 j.t.) wnioskuję o umorzenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec mnie na podstawie tytułu wykonawczego nr ................................, z dnia ............, wystawionego przez ...............................................................................................

Powodem do umorzenia postępowania egzekucyjnego jest przedawnienie roszczenia.

Uzasadnienie

W dniu .....doręczono mi odpis tytułu wykonawczego z dnia .........................nr..........wystawionego przez ........
Z powyższego tytułu wykonawczego wynika, że prowadzone jest przeciwko mnie postępowanie egzekucyjne dotyczące zaległości .........................................................
Zważywszy na zaistniałą okoliczność informuję organ egzekucyjny, że roszczenie wynikające z ww. tytułu uległo przedawnieniu.
W związku z powyższym wnoszę o umorzenie prowadzonego wobec mnie postępowania egzekucyjnego.


podpis



#8 KAMIK

KAMIK

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 04 listopad 2013 - 16:19

Witam,

chciałabym się dowiedzieć jak to wygląda w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego i zwrot tytułów wykonawczych przez US. Dodam że dłużnik posiada zaległości podatkowe od 2004 do 2012 roku. Postanowienie o umorzeiu zostało wydane w 2013 roku, dłużnik posiada także wpis na hipotekę. Czy zaległości od 2004 do 2007 roku ulegają przedawnieniu??

proszę o odpowiedź!!!!

 



#9 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 05 listopad 2013 - 08:17

Co do zasady - art. 70 ustawy Ordynacja podatkowa stanowi, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Wg powyższego zaległości z 2004-2007 uległy przedawnieniu.

Ale!!

Skoro była prowadzona egzekucja to zapewne zastosowano środki prawne, które przerwały bieg przedawnienia. Czyli te 5 lat z art. 70 O.p. zostało przerwane  a w dniu następnym po przerwaniu zaczęło (te 5 lat) biec na nowo. Trzeba posprawdzać bieg terminów dla poszczególnych zobowiązań a głównie ich przerwanie, lub zawieszenie.

 

Art. 70 § 8. Nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, jednakże po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu.

Ostatnio przepis ten zanegował Trybunał Konstytucyjny, zatem należy oczekiwać jego zmiany.



#10 KAMIK

KAMIK

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 05 listopad 2013 - 22:26

Rozumiem, czyli jak zastosowano środki egzekucyjne np. ściągnięcie jakiejś części zobowiązania z konta bankowe dłużnika przerywa bieg przedawnienia tak??  Oj jest to sprawa dość ciężka bo ciężki dłużnik. Trzeba poświęcić dużo czasu na dokładne i wnikliwe sprawdzenie tej sprawy. Dziękuję bardzo za pomoc !!! :) 



#11 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 06 listopad 2013 - 13:24

Tak. Bardzo dobrze rozumiesz.

Jeśli urząd skarbowy zawiadomił dłużnika o zajęciu jego konta bankowego, przerwany zostanie bieg przedawnienia zobowiązania podatkowego. Nawet jeżeli konto jest puste!

Jedyną przesłanką, od jakiej ustawodawca uzależnił przerwanie biegu przedawnienia, jest konieczność zawiadomienia podatnika o zastosowanym środku egzekucyjnym.

Na skuteczność przerwania nie ma wpływu faktyczne powodzenie podjętych działań egzekucyjnych, jak również efektywne ściągnięcie przez fiskusa zaległych należności.

Jeżeli są to tak rozległe lata i mnóstwo działań organ podejmował... to masz co robić :(



#12 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 23 grudzień 2013 - 12:04

Dzień dobry.

Proszę o pomoc ws. przedawnienia: 

 

Zaległości w podatku od nieruchomości (os. prawne) z okresu 2002.09.15-2006.07.15

Sprzedaż nieruchomości należących do dłużnika nastąpiła w dniu 01.02.2006 r.

31.07.2006 r. wykreślono wszystkie hipoteki.

 

Proszę o informacje czy mogę całą zaległość podatkową odpisać z uwagi na przedawnienie?

 

Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.



#13 Guest_Loki

Guest_Loki
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 12:02

Co do przedawnienia, udało mi się znaleźć coś takiego: http://e-prawnik.pl/...owych--rok.html

 

 

 



#14 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2015 - 11:42

Witam, 

mam pytanie odnośnie zaległości przedawnionych, ale z tytułu czynszu dzierżawnego. Na jakiej podstawie dokonać odpisu? Tylko z art. z kodeksu cywilnego o terminie przedawnienia? na temat podatkowych zaległości jest dużo inf., natomiast z dzierżawą, czy użytkowaniem jest trochę gorzej. Z góry dziękuję za pomoc 



#15 pieniezny

pieniezny

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 19 sierpień 2015 - 11:52

Co do przedawnienia, udało mi się znaleźć coś takiego: http://e-prawnik.pl/...owych--rok.html

 

Ciekawy artykuł, dzięki!





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy