Skocz do zawartości


Inspektor a specjalista - kiedy?


wróć do serwisu Sektor Publiczny 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 15 marzec 2013 - 18:48

Kiedy pracownik urzedu gminy z wykształceniem średnim może zostać Inspektorem, po ilu latach pracy? Jestem specjalistą, z wykształceniem srednim, wiele młodszych osób po studiach jest juz Inspektorami, czy moge ubiegać się o przeszeregowanie po 18 latach pracy w urzędzie?
Bylam inspektorem, zostałam zdegradowana do specjalisty po wprowadzeniu nowego rozporządzenia o pracownikach smaorządowych, czy to było zgodne z prawem?


#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 15 marzec 2013 - 19:03

art. 53 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych, stanowi że: pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy nie spełniają warunku, o którym mowa w art. 6 ust. 4 pkt 2 (wyższe wykształcenie) mogą nadal być zatrudnieni na dotychczasowych stanowiskach.przepis art. 53 ust. 3 dotyczy wszystkich pracowników samorządowych, a nie tylko tych zatrudnionych za kierowniczych stanowiskach urzędniczych a zatem również Panią.Z czasów, kiedy nowa ustawa była "projektem" a następnie "nową ustawą" komentatorzy rozpisywali się, że pomimo iż decyzja o zastosowaniu do inspektorów art. 53 ust. 3 ustawy zależy od pracodawcy - inspektor, który ma średnie wykształcenie, nie może być w 100 proc. pewny, że swoje stanowisko utrzyma.Niestety, jeżeli pracodawca wypowiedział dotychczasowe warunki pracy, zrobił to zgodnie z prawem.

#3 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 15 marzec 2013 - 19:09

Bardzo dziękuję za oddzew.Co jednak w takim przypadku, czy mogę skierować wniosek o przeszeregowanie?Nie ukrywam, wynika to z wprowadzonego regulaminu wynagradzania, ktory jest bardzo niekorzystny, biorąc pod uwagę zakres obowiązków. Sądziłam, że zmiana specjalisty na inspektora nieco wynagrodzi zszargane nerwy. Ale do rzeczy, skoro decyzja należała do pracodawcy, czy teraz może uwzględnić moj wniosek o przeszeregowanie, z odpowiednim uzasadnieniem? czy 18 lat pracy naprawdę jest tak nisko cenione niz 3 lata pracy osoby z wykształceniem wyższym?

#4 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 15 marzec 2013 - 20:38

Faktycznie powinna Pani wystąpić z wnioskiem o przeszeregowanie. Prosze powołać się na brzmienie artykułu 53 par. 3 ustawy o pracownikach samorządowych, zgodnie z którym Pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy nie spełniają warunku, o którym mowa w art. 6 ust. 4 pkt 2, mogą nadal być zatrudnieni na dotychczasowych stanowiskach.
Przyjmuje się, że w tym przepisie została wyrażona zasada „ochrony praw nabytych” [Por. M. Mazuryk, [w:], W. Drobny, M. Mazuryk, P. Zuzankiewicz, Ustawa o pracownikach samorządowych. Komentarz., Oficyna, 2010, Lex, Pismo z dnia 23 czerwca 2009 r. Prezesa Rady Ministrów, Departament Prawny, Rzeczposp. DF.2009.152.3].
Komentatorzy ci prezentują stanowisko, że przepis art. 53 ust. 3 ww. ustawy zgodnie z zasadą praw nabytych umożliwia zatrudnienie na dotychczasowych stanowiskach (urzędniczych, ale nie tylko) osób nieposiadających wykształcenia wyższego pierwszego stopnia (tj. ukończone studia inżynierskie lub na licencjackie) lub drugiego stopnia (ukończone studia magisterskie lub równorzędne) w rozumieniu ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym.

Powodzenia

#5 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 15 marzec 2013 - 21:05

Nie mogłam trafić na lepszą poradę prawną. Dziękuję raz jeszcze.W takim razie będzie to niejako odwołanie od decyzji. Wiem, że po latach, ale akurat to dobry moment by tą sprawę ruszyć. Czy w jakiś jeszcze sposób mogę argumentować swoją prośbę, czy ta główna przytoczona przesłanka wystarczy?

#6 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1133 postów
  • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 15 marzec 2013 - 22:24

Argument przedstawiony przez Anie_B jest tak konkretny ze już zadnych inych konkretów nie potrzeba :)

Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.


#7 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 15 marzec 2013 - 22:39

Dziękuje serdecznie Dołączona grafika

#8 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 19 marzec 2013 - 14:14

Jeszcze raz w tej samej sprawie....Jeśli zmiana stanowiska z inspektora na specjaliste w momencie wejscia w życie ustawy o pracownikach samorządowych, została poczyniona bez większego powodu, tylko z uwagi na nowa ustawę i to że nie posiadam wyższego wykształcenia, jest wystarczającym powodem by przywrócono mi poprzednie stanowisko inspektora? rozumiem ze taka była wola pracodawcy być moze wynikajaca z nieznajomości przepisów, ale czy moge bronic swojego stanowiska jeszcze w jakis inny sposób? czy tu znowu będzie wola szefa o przywroceniu stanowiska inspektora? czy moge iść z tym gdzieś "dalej"? w tym momencie czuję się pokrzywdzona, bo nigdy nie będę mogła mieć wyższego stanowiska, pomimo tylu lat pracy, a biorąc pod uwagę przepisy, nie ma wymogu wyższego wykształcenia...

#9 Guest_Milena

Guest_Milena
  • Goście

Napisano 05 kwiecień 2013 - 10:04

Witam mam 30 lat staż pracy ogólny to 7 lat pracy a od 3 lat pracy w urzędzie gminy jestem nadal referentem, na szkoleniach spotykam samych inspektorów mimo to że mają mniejsze doświadczenia. Pytanie? czy istnieje przepis, który określa kiedy należy przeszeregować, awansować pracownika?

#10 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 05 kwiecień 2013 - 11:10

W tym przypadku wydaje się, ze inicjatywa należy do Ciebie. Powinnaś porozmawiać z przełożonym. Wcześniej przygotuj swoja argumentację uzasadniającą Twoje oczekiwania...
Zgodnie z art. 20 ustawy o pracownikach samorządowych - pracownik samorządowy, który wykazuje inicjatywę w pracy i sumiennie wykonuje swoje obowiązki, może zostać przeniesiony na wyższe stanowisko (awans wewnętrzny).
Możesz powołać się na pozytywną ocenę pracowniczą (Art. 27. 1.Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, podlega okresowej ocenie, zwanej dalej „oceną”. ), doświadczenie zawodowe etc.

#11 Guest_waw

Guest_waw
  • Goście

Napisano 01 maj 2016 - 21:58

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych:
- specjalista jest na X grupie zaszeregowania czyli tej samej co podinspektor
- inspektor na XII czyli ta sama co główny specjalista.



#12 Guest_Elżbieta

Guest_Elżbieta
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2017 - 14:33

Witam. Pracuję na stanowisku starszego referenta w przedszkolu miejskim.10lt. wyższe wykształcenie administracyjne posiadam od roku 2012. Do tej pory nie mogę uzyskać samodzielnego referenta. Co zrobić?



#13 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 15532 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 grudzień 2017 - 15:34

Witam. Pracuję na stanowisku starszego referenta w przedszkolu miejskim.10lt. wyższe wykształcenie administracyjne posiadam od roku 2012. Do tej pory nie mogę uzyskać samodzielnego referenta. Co zrobić?

Wnioskować do przełożonego



#14 Elżbieta 44

Elżbieta 44

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 08 grudzień 2017 - 07:17

Wnioskować do przełożonego

Niestety mój przełożony śmieje mi się w twarz i twierdzi że nie ma pieniędzy w budżecie. Zbywa mnie już od pewnego czasu. Pracuję w małym gronie gdzie wszyscy znają się od lat, więc jest to traktowane jak moje widzi mi się :(



#15 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 15532 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 08 grudzień 2017 - 08:36

Niestety mój przełożony śmieje mi się w twarz i twierdzi że nie ma pieniędzy w budżecie. Zbywa mnie już od pewnego czasu. Pracuję w małym gronie gdzie wszyscy znają się od lat, więc jest to traktowane jak moje widzi mi się :(

W takim razie pomiń drogę służbową i zawnioskuj do kierownika jednostki, nic innego nie możesz zrobić.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych