Skocz do zawartości

Zdjęcie

wypadek w drodze do pracy

wróć do serwisu Kadry 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 kasia65

kasia65

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 15 marzec 2013 - 10:04

Witam. Potrzebuje pomocy. Firma zatrudnia mniej niż 20 osób. Pracownik uległ wypadkowi w drodze do pracy jak postąpić ze zwolnieniem lekarskim? Czy zwolnienie wraz z dokumentacja dostarczam do ZUS-u czy najpierw ja płace a a wyrównuje Zus? Chyba coś naplątałam. Prosze o pomoc.

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 marzec 2013 - 10:17

http://www.firma.ego...ego,1,47,1.html
Za wypadek w drodze do pracy przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% ,więc jeżeli firma liczy mniej niz 20 osób wszystkie dokumenty wraz z dokumentacją wypadkową przesyłasz do Zus.

#3 kasia65

kasia65

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 15 marzec 2013 - 10:19

Dziękuję a jaki jest termin załatwienia sprawy?

#4 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 marzec 2013 - 10:30

Termin na spisanie stosownych dokumentów przez BHP niezwłocznie lecz nie później niż do 14 dni .Poniewaz ZUS ma długie terminy wypłat /30 dni od trafienia na biurko pracownika ZUS / możesz wysłać zwolnienie i Z-3 z informacją,że dokumenty wypadku w drodze do pracy dostarczysz natychmiast po podpisaniu /

#5 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 15 marzec 2013 - 10:41

przepraszam bardzo ale za wypadek w drodze do/z pracy przysługuje zasiłek w wysokości 100% ale wypłacany z ubezpieczenia chorobowego, a nie wypadkowego

#6 Guest_jaa

Guest_jaa
  • Goście

Napisano 15 marzec 2013 - 10:55

przepraszam bardzo ale za wypadek w drodze do/z pracy przysługuje zasiłek w wysokości 100% ale wypłacany z ubezpieczenia chorobowego, a nie wypadkowego

dokłądnie Ida masz racje!

#7 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 marzec 2013 - 10:58

Oczywiście przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego .

#8 Guest_mika

Guest_mika
  • Goście

Napisano 15 marzec 2013 - 11:12

przysługuje najpierw wynagrodzenie chorobowe 100% a potem ewentualnie zasiłek chorobowy 100%

#9 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 15 marzec 2013 - 11:22

dokładnie tak , początkowo pracodawca wypłaca normalne wynagrodzenie chorobowe tyle,że 100%

#10 Guest_kasia123

Guest_kasia123
  • Goście

Napisano 18 luty 2014 - 16:44

Podepnę się pod temat. W październiku w czasie powrotu do domu złamałam kość śródstopia (upadłam z roweru). Na drugi dzień rano zgłosiłam to pracodawcy. Chorowałam 3 miesiące po czym wróciłam do pracy. Miałam płacone 100 % wynagrodzenia. Po powrocie do pracy otrzymałam pismo z zusu, że zus nie uznaje mojego wypadku jako wypadku w drodze z pracy. Nie było żadnej podstawy prawnej, nic. Teraz księgowa żąda ode mnie zwrotu nadpłaconej wypłaty. Zakład zatrudnia ponad 20 osób. Co teraz zrobić? Proszę o pomoc.

#11 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 18 luty 2014 - 16:53

Od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługuje odwołanie do właściwego sądu w terminie i według zasad określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego.

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 18 luty 2014 - 16:54

Czy księgowa słusznie wzywa mnie do oddania pieniędzy? W końcu to ona naliczała. 

#13 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 18 luty 2014 - 16:58

Oczywiście, że nie musisz oddawać pieniędzy.

#14 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8847 postów

Napisano 19 luty 2014 - 07:54

jesli pracodawca błędnie ustalił prawo do zasilku lub błednie obliczyl jego wysokośc, to obowiązek zwrotu nadplaty ciązy na pracodawcy;

pracodawca może dokonac potrącenia z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgoda wyrazona na pismie

#15 początkująca

początkująca

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 203 postów

Napisano 19 luty 2014 - 08:41

To ZUS może nie uznać wypadku w drodze do pracy? przecież to inspektor BHP pracodawcy uznaje lub nie taki wypadek więc jakim cudem ZUS ma to kwestionować?

Jeśli byłby to wypadek w pracy to wtedy rozumiem ale w drodze do pracy?

Dołączona grafika

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych