Skocz do zawartości


Zdjęcie

ulga internetowa a płatności


wróć do serwisu Księgowość 21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Adelajda

Adelajda

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 565 postów

Napisano 14 marzec 2013 - 16:09

witam wszystkich, czy odliczanie ulgi na Internet przez osobę, na którą wystawiono fakturę, ale faktycznie nie poniosła wydatków na ten cel jest zgone z prawem, czy urząd może się do tego przyczepić? zaznaczam, że płatności dokonywała inna osoba, nie ja i robiła to przelewem ze swojego konta

#2 Adam

Adam

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 602 postów

Napisano 14 marzec 2013 - 16:13

no tutaj byłby bardzo ostrożny, bo urząd może zażądać potwierdzenia wydatków na internet, czyli potwierdzenia z rachunku bankowego od podatnika, którego dane widnieją na fakturze:( gdy takiego potwierdzenia nie będzie urząd może po prostu zakwestionować prawo do ulgi internetowej :)

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 marzec 2013 - 21:10

Nie może się do tego przyczepić. Już od ponad 2 lat nie ma obowiązku posiadania faktur. Ten korzysta z ulgi kto płaci. Adam nie wprowadzaj w błąd

#4 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13517 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 marzec 2013 - 21:20

A to dziwne, bo na wielu forach i w artykułach w internecie piszą, że podstawą do odliczania tej ulgi są faktury za korzystanie z internetu.

#5 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 marzec 2013 - 21:37

Z objaśnień do formularza PIT-37 i ulgi na internet, czytamy...

Wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet (art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy).
Odliczeniu podlegają wydatki poniesione przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet, niezależnie od miejsca w którym się z niego korzysta jak i formy jego dostępu, np. w domu (łącze stałe, bezprzewodowe, w tym za pomocą urządzeń mobilnych) jak i w kawiarence internetowej. Ulga jest limitowana. Maksymalne odliczenie podatnika w skali całego roku nie może przekroczyć 760 zł. Odliczenie stosuje się, pod warunkiem posiadania dokumentów stwierdzających ich poniesienie, np. faktury w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.


#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 marzec 2013 - 21:50

Faktura nie jest dowodem poniesienia wydatku, chyba że jest gotówkowa z terminem płatności z dnia wystawienia jej. natomiast US nie ma prawa wymagać faktury ponieważ od 2011r. nie ma już obowiązku jej posiadania.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 marzec 2013 - 21:53

A to dziwne, bo na wielu forach i w artykułach w internecie piszą, że podstawą do odliczania tej ulgi są faktury za korzystanie z internetu.

Koleżanka, jeżeli jesteś ta samą osobą, która uczestniczy na forum podatku(tam identyczny nick) to przeczytaj posty osoby pod nickiem belladonna. Jest pracownikiem US i dokładnie wyjaśnia sprawę podając podstawy prawne.

#8 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13517 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 marzec 2013 - 22:02

nie omieszkam przeczytać, dzięki za radę

a czy jest pracownikiem US, to tylko belladonna wie :)

#9 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 marzec 2013 - 22:16

To prawda faktura nie jest konieczna....jak wskazane mamy w wyjaśnieniach do PIT-37.

Odliczenie stosuje się, pod warunkiem posiadania dokumentów stwierdzających ich poniesienie, np. faktury w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

7. Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 (m.in pkt 6a) wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł)
(...)
4) dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.

Może to być przelew z którego jednoznacznie wynika jak w pkt. 4.
Faktura również może być takim okumentem.

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 marzec 2013 - 22:19

Ona nie jest dla mnie wykładnią prawa, ale tak samo jak Jack może nie jest księgowym, ale i tak im wierzę

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 marzec 2013 - 22:26

"4) dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty."Poradzono mi, aby dokładnie w treści przelewu napisać. np. " zapłata za internet za m_c I/2013 zgodnie z umową.........Wówczas w razie kontroli to US musi wystarczyć: jest przelew, jest dostawca i odbiorca rodzaj zakupionego towaru, kwota...

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 marzec 2013 - 22:31

Obecnie problem wynika z domniemanego obowiązku cedowania na kogoś innego umowy, aby odliczyć przez okres 2 lat ulgi za internet. Większość tak sądzi, ale tak nie musi być.

#13 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13517 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 marzec 2013 - 23:05

Nie kwestionuję, że dowodem na odliczenie ulgi może być potwierdzenie przelewu, ale w pytaniu chodzi o sytuację gdy faktura jest na inną osobę niż dokonująca zapłaty za nią.

Więc osoba płacąca nie mogłaby napisać "zapłata ... zgodnie z umową ...", bo ona nie posiada umowy z tym dostawcą internetu. A płaci zapewne podając tylko numer faktury.

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 marzec 2013 - 07:30

Dlaczego nie? Odliczenie stosuje się, pod warunkiem posiadania dokumentów stwierdzających ich poniesienie i to w/g mnie jest podstawa. A,że jest zgodnie z umową to fakt. A faktem jest,że w umowie wskazana jest wartość, która powinna być zgodna z wartością przelewu. Nigdzie nie jest wskazane,że jak nie mam umowy, faktury nie przysługuje mi odliczenie. A odwrotnie? Wyobraźmy sobie sytuację. Mam umowę, ale płaci za mnie córka ze swojego konta. W tym wypadku umowa, faktura nie uprawnia mnie do odliczenia, bo nie ja za to płacę.

#15 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2014 - 14:36

Czyli jeśli umowa jest na męża, a ja ze swojego konta opłacam internet to mi przysługuje prawo do odliczenia, a nie jemu tak?



#16 Lennka

Lennka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 24 styczeń 2014 - 14:45

'..gdy faktura zawiera dane jedynie jednego z małżonków, ale ciężar ekonomiczny usług inter-netowych ponoszą oboje, to sposób zaadresowania faktur nie powinien wpływać na możliwość wspólnego rozliczenia ulgi internetowej.' - więc myślę, że sprawa jest jasna. :)

ponadto proszę pamiętać, że jeżeli w zeznaniu za 2012 r. była odliczona ulga to za rok 2013 nie można jej odliczyć. Od 01-2014 r. weszły nowe przepisy. :)



#17 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 styczeń 2014 - 21:09

Odliczenie z tytułu użytkowania sieci Internet przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z tego odliczenia. Odliczeniu podlegają wydatki poniesione przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet, niezależnie od miejsca w którym się z niej korzysta jak i formy dostępu, np. w domu (łącze stałe, bezprzewodowe, w tym za pomocą urządzeń mobilnych) jak i w kawiarence internetowej. Ulga jest limitowana. Maksymalne odliczenie podatnika w skali całego roku nie może przekroczyć 760 zł. Odliczenie stosuje się, pod warunkiem posiadania dokumentów stwierdzających ich poniesienie, np. faktury w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.
Podatnik, który z ulgi internetowej po raz pierwszy skorzystał w zeznaniu podatkowym za 2012 r., może skorzystać z tego odliczenia wyłącznie za rok 2013.



#18 Guest_Patrycja

Guest_Patrycja
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 12:03

Czyli dobrze rozumiem, jeżeli umowa zawarta jest np. na inna osobę ale płatności dokonuję internetowo przelewem, to jeżeli będę miała potwierdzenia zapłaty za daną fakturę mogę skorzystać z ulgi ? 



#19 Guest_Patrycja

Guest_Patrycja
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 12:40

Ale jeszcze jedna... Hm... Faktury są wystawiane na ciotkę jakby męża bo na nią była zawarta umowa, rachunki płacił przez cały czas mąż. Kolejnym problemem jest fakt iż rachunki płacone były w całośći:za internet+telewizja... I na potwierdzeniu nie ma udokumentowanej kwoty tylko za internet, jej wysokości. Jest jakiś sposób aby jednak móc się rozliczyć. Może załączyłabym potwierdzenia przelewu z danym Męża i fakturami gdzie są uwzględnione wysokości osobno na interet i tv, które wystawione są na ciotke?

 

Nie wiem czy wyjaśniłam rozumnie ?Dołączona grafika Proszę o pomoc Dołączona grafika



#20 Guest_rara

Guest_rara
  • Goście

Napisano 18 luty 2014 - 20:32

odliczaj normalnie. Ja opłacałem internet za zonę ale to faktura jest na nią więc to ona ponosiła koszty co z tego ze to ja dokonałem przelewu. Jakbym dał córce pieniadze bo byłbym nie kumaty albo sparaliżowany i ona by opłacała to co? To ona ponosił koszty nie mając umowy. 

 

Przykład. Idziesz opłacić fakturę na poczcie , faktura jest na żonę ale idzie opłacać ją mąż. A więc kto poniósł koszt? Mąż czy żona. Proszę o odpowidz bo de....lizm jest zaraźliwy. 





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych