Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dni opieki nad dzieckiem


wróć do serwisu Kadry 21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 516481 postów

Napisano 23 listopad 2009 - 20:14

Obecnie moja żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Chciałem skorzystać z 2 dni wolnych na opiekę nad dzieckiem, lecz mój pracodawca odmówił mi. Uzasadnił to faktem, że żona aktualnie nie świadczy pracy i może opiekować się dzieckiem. Czy miał rację? Powrót do artykułu: Dni opieki nad dzieckiem

#2 Guest_rarik

Guest_rarik
  • Goście

Napisano 23 listopad 2009 - 20:14

kiedy zona nie pracuje czy mam prawo do 2 dni opieki nad dzieckiem

#3 Guest_zołza

Guest_zołza
  • Goście

Napisano 23 listopad 2009 - 20:39

Tak. Nie ma znaczenia fakt, że żona nie pracuje, wystarczy, że ty jesteś zatrudniony.

#4 Guest_Radolf

Guest_Radolf
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2017 - 22:36

mam prawo do 2 dni opieki jesli mam wpierw 2 tygodnie urlopu tacieżynskiego do wykorzystania

#5 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2017 - 06:33

Tak, urlop ojcowski i 2 dni opieki z art. 188 kp są uprawnieniami niezależnymi. Prawa do 2 dni opieki nie masz jedynie wtedy, kiedy wykorzystuje je drugi rodzic - jest to uprawnienie przysługujące tylko jednemu z rodziców.



#6 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8824 postów

Napisano 22 wrzesień 2017 - 06:34

2 dni lub 16 godzin  możesz wykorzystać w dowolnym czasie w roku kalendarzowym;

 

wolne na podst. art 188 nie ma nic wspólnego z urlopem ojcowskim, to dwa niezalezne przywileje



#7 Guest_Mąż

Guest_Mąż
  • Goście

Napisano 02 październik 2018 - 09:46

W tym roku urodziło mi się dziecko i od razu po urodzeniu wziąłem 2 tygodnie opieki nad żoną. Czy w tym roku mogę skorzystać z 2 dni wolnych na opiekę nad dzieckiem?

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 październik 2018 - 10:06

Możesz, jeżeli żona z nich nie korzysta.



#9 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5630 postów

Napisano 02 październik 2018 - 10:55

Rozumiem, że opiekę nad żoną wziąłeś jako zwolnienie lekarskie, a obecnie opiekę nad dzieckiem chcesz wziąć też jako zwolnienie lekarskie czy opiekę kodeksową nad zdrowym dzieckiem- 2 dni?



#10 Guest_Ojciec

Guest_Ojciec
  • Goście

Napisano 29 listopad 2018 - 12:52

Witam, mam pytanie. Jeżeli dziecko urodziło mi się w początkiem listopada, to również przysługują mi dwa dni urlopu "opieki nad zdrowym dzieckiem"? Pozdrawiam

#11 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20288 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 29 listopad 2018 - 13:03

Tak



#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2019 - 12:05

Witam, czy z dwóch dni może skorzystać i ojciec i matka dziecka, przy założeniu, że każde z nich wykorzystuje tylko jeden dzień?

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2019 - 12:38

Tak.

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2019 - 12:49

Witam, czy z dwóch dni może skorzystać i ojciec i matka dziecka, przy założeniu, że każde z nich wykorzystuje tylko jeden dzień?

 


Nie, art. 1891 kp



#15 Guest_On

Guest_On
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2019 - 13:55

Witam, jak wygląda sytuacja po rozwodzie. Rozumiem że ojciec dziecka może wykorzystać 2 dni opieki nad swoim dzieckiem ( pierwszym dzieckiem matki), a czy drugi ojciec wtedy może wykorzystać również 2 dni nad swoim dzieckiem? (drugie dziecko matki) przy założeniu że matka nie wykorzystuje nic.??

#16 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8824 postów

Napisano 29 wrzesień 2019 - 17:31

 

Nie, art. 1891 kp

 

 

Witam, czy z dwóch dni może skorzystać i ojciec i matka dziecka, przy założeniu, że każde z nich wykorzystuje tylko jeden dzień?

 

 

tak, można podzielić się przywilejem



#17 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8824 postów

Napisano 29 wrzesień 2019 - 17:32

Witam, jak wygląda sytuacja po rozwodzie. Rozumiem że ojciec dziecka może wykorzystać 2 dni opieki nad swoim dzieckiem ( pierwszym dzieckiem matki), a czy drugi ojciec wtedy może wykorzystać również 2 dni nad swoim dzieckiem? (drugie dziecko matki) przy założeniu że matka nie wykorzystuje nic.??

 

 

tak, ojcowie mogą korzystać na swoje dzieci, jeśli matka nie korzysta



#18 Guest_Dawid

Guest_Dawid
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2019 - 15:56

Dzień dobru. Jak wygląda sytuacja przy innej liczbie dzieci? np. dwójka dzieci powodóje kolejne dodatkowe dwa dni opieki?

#19 Guest_ruda

Guest_ruda
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2019 - 13:11

Dzień dobru. Jak wygląda sytuacja przy innej liczbie dzieci? np. dwójka dzieci powodóje kolejne dodatkowe dwa dni opieki?

nie. zawsze 2 dni w roku bez względu na liczbę dzieci



#20 Guest_Mama

Guest_Mama
  • Goście

Napisano 31 maj 2020 - 07:18

Którego powinnam wrócić do pracy w szkole po wykorzystaniu 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i przysługującej opieki, licząc od 25 stycznia ?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych