Skocz do zawartości

wynagrodzenie chorobowe - jak obliczyć

wróć do serwisu Kadry 531 odpowiedzi w tym temacie

#41 Kaśka1

Kaśka1

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 04 czerwiec 2013 - 09:00

Dziękuję Ci Bogusławo za pomoc, moim zdaniem też pracownikowi należą się te pieniądze jednakże jestem tylko pracownikiem a szef zadaje pytanie dlaczego? poprzedniczka odliczała przez tyle lat od podstawy czyli na dzień dzisiejszy od 1700 zł a ja chcę od całości to jest ok. 3000 zł dla pracodawcy jest to duża różnica finansowa i chce konkretne uzasadnienie.

#42 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 czerwiec 2013 - 09:32

Dla pracodawcy nie jest to aż tak duży koszt ponieważ podstawa do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego jest dużo mniejsza .Z 3000 zł jest to 2070 zł .Może pokaż szefowi faktyczną podstawę wyliczoną wynagrodzenia chorobowego.Poza tym należy zaznaczyć ,że od wynagrodzenia pracodawca nie płaci składek na ubezpieczenia społeczne.Więc różnica naprawdę nie jest duża.

#43 gosc_jola

gosc_jola

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 04 czerwiec 2013 - 10:34

Przy wynagrodzeniu chorobowym wypłacanym przez pracodawcę kwota do wypłaty jest troszkę wyższa ponieważ od wynagrodzenia chorobowego odejmuje się koszty uzyskania przychodu i kwotę wolną od podatku ,czego nie odlicza ZUS naliczając zasiłek chorobowy .Natomiast kwotę wolną od podatku możez odliczyć przy rozliczeniu rocznym do Urzędu Skarbowego ,wtedy masz zwrot tej kwoty.

Dziekuję Paniom za pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie, czy mozliwe jest, by ZUS wypłacał kwotę zasiłku chorobowego za dany miesiąc "w ratach"? Tzn. dzieląc ją na czas trwania poszczególnego L4? Pytam, gdyż dzisiaj otrzymałam z ZUS-u kwotę 415 zł netto, za miesiąc kwiecień ( pracodawca zapłacił mi do 12.04 włącznie 713 zł netto wynagrodzenia chorobowego).

#44 Kaśka1

Kaśka1

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 04 czerwiec 2013 - 10:34

Wyliczyłam tak jak powinno być czyli wliczając ten dodatek do podstawy wynagrodzenia, z szefem porozmawiałam i przedstawiłam całą sytuację stwierdził, że jak tak faktycznie musi być to mam zrobić tak żeby było dobrze . Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

#45 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 czerwiec 2013 - 10:43

Dziekuję Paniom za pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie, czy mozliwe jest, by ZUS wypłacał kwotę zasiłku chorobowego za dany miesiąc "w ratach"? Tzn. dzieląc ją na czas trwania poszczególnego L4? Pytam, gdyż dzisiaj otrzymałam z ZUS-u kwotę 415 zł netto, za miesiąc kwiecień ( pracodawca zapłacił mi do 12.04 włącznie 713 zł netto wynagrodzenia chorobowego).

ZUS ma terminy wypłat zasiłków chorobowych ,natomiast zwolnienia lekarskie są wystawiane nie na cały miesiąc kalendarzowy, tylko ich część.Niestety musisz liczyć się z wypłatą zasiłku chorobowego za poszczególne zwolnienia .Zus ma 30 dni na wypłatę zasiłku chorobowego od otrzymania ZLA.

#46 gosc_jola

gosc_jola

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 04 czerwiec 2013 - 10:49

ZUS ma terminy wypłat zasiłków chorobowych ,natomiast zwolnienia lekarskie są wystawiane nie na cały miesiąc kalendarzowy, tylko ich część.Niestety musisz liczyć się z wypłatą zasiłku chorobowego za poszczególne zwolnienia .Zus ma 30 dni na wypłatę zasiłku chorobowego od otrzymania ZLA.

Dziękuję raz jeszcze :)Teraz wiedząc już "co nieco" na ten temat, będę mogła spokojnie i cierpliwie czekac.Pozdrawiam

#47 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2013 - 21:55

Pracownik przyniósł zwolnienie lekarskie od 2 marca do 12 kwietnia. Obliczam wynagrodzenie za marzec 1800 - (1800/30*30) = 0,-No ale przecież przepracował jeden dzień, to muszę mu zapłacić.A jeśli zwolnienie byłoby od 2 maja do 12 czerwca, a 1 maja nie byłby dniem roboczym w firmie?

#48 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 czerwiec 2013 - 00:50

Rzeczywiście tak wychodzi .Przy zwolnieniach lekarskich wynagrodzenie dzieli się przez 30 ,a 1800 :30 - 60 zł za 1 dzień i jeden przepracował.Ponieważ jest to święto nie płacimy wynagrodzenia ,chyba że pracownik tego dnia wykonywał pracę.

#49 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13519 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 czerwiec 2013 - 20:38

[font="georgia, serif;"]W przypadku 30 dni choroby w marcu gdy 1 dzień został przepracowany mimo wszystko pracownikowi należy zapłacić wynagrodzenie za dzień przepracowany. [/font]

[font="georgia, serif;"]Wynika to z KP, oraz takie jest stanowisko PIP, oraz sądów, które rozpatrywały tego rodzaju sprawy.[/font]

#50 Guest_OlaN

Guest_OlaN
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2013 - 08:41

Witam, a ja mam pytanie dotyczace zwolnienia w miesiacu, który ma 31 dni roboczych i 30, np maj a czerwiec? czy dzielimy wynagrodzenie przez 31 liczac wynagrodzenie chorobowe za maj, a za czerwiec przez 30 dni??czy w obu przypadkach dzielimy przez 30?

#51 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5390 postów

Napisano 10 czerwiec 2013 - 08:46

Jeżeli występuje zwolnienie lekarskie zawsze dzielimy przez 30 (podstawa art. 36 pkt 3 USTAWY z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

#52 Guest_edyta

Guest_edyta
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2013 - 16:19

witam prosze o pomoc 

srednie wynagrodzenie z 12 miesięcy to 1500 brutto 

a zwolnienienie lekarskie mam od 19 maja do 24lipca

#53 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 czerwiec 2013 - 16:57

Liczysz od najniższej krajowej czyli od 1600 zł .

1600 zł - 13.71% x 80% = 1104 51 zł podstawa brutto

1104,51 zł : 30 dni x 6 dni = 220,90 zł brutto za 6 dni wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego.

-------------------------

teraz dopiero zobaczyłam,że to jest do 24 lipca ,a nie czerwca więc 35 dni x 1288,59 zł brutto

#54 Guest_marzena lkjh

Guest_marzena lkjh
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2013 - 18:20

witam Mam pytanie...

jestem zatrudniona na umowę o pracę a takze u tego samego pracodawcy miałam umowę zlecenie od 01.04.2012 do 31.03.2013 z opłacana składką chorobową. w miesiącu styczniu 2013 byłam 2 tygodnie na zwolnieniu w zwiazku z ciążą. potem dwa tygodnie w marcu a od 15 maja cały czas.

Jak chorowałam w styczniu i w marcu to mialam miałam chorobowe wysokości (pensja podstawowa+ umowa zlecenie)

Czy na dzień dzisiejszy nalezy mi się chorobowe z umowy zlecenie mimo że umowa się skończyła z końcem marca? a zwolnienie mam od 15 maja.

#55 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 czerwiec 2013 - 18:29

Zasiłek chorobowy przysługuje Ci w obecnej chwili tylko z racji umowy o pracę .Kwota z umowy zlecenia nie sumuje się z wynagrodzeniem ze stosunku pracy nigdy.Umowa zlecenie się zakończyła w marcu i nie należy Ci się już zasiłek chorobowy..

#56 Guest_marzena lkjh

Guest_marzena lkjh
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2013 - 19:48

to dlaczego odprowadza sie składkę na ubezpieczenie chorobowe od umowy zlecenie jeżeli potem nie można z tego skorzystać?

#57 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 czerwiec 2013 - 19:59

Składkę na ubezpieczenie chorobowe odprowadza się po to ,aby można było chorować i mieć wypłacany zasiłek chorobowy.Umowa zakończyła się dwa miesiące przed chorobą pracownika .Nawet po zakończonej umowie o pracę można zachorować tylko w ciągu 14 dni od jej zakończenia.Teraz jesteś objęta ubezpieczeniem ze stosunku pracy i to jest podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego.

#58 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13519 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 czerwiec 2013 - 21:22

[font="'courier new', courier, monospace;"]Ja dodam, że w przypadku umowy zlecenia z własnym pracodawcą od tego zlecenia wszystkie składki są obowiązkowe, nawet składka chorobowa, która dla innych zleceniobiorców jest dobrowolna. Taki jest przepis.[/font]

#59 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 01 lipiec 2013 - 23:14

Witam,

Byłam na bezpłatnym wychowawczym przez 3 lata, w trakcie którego zaszłam kolejny raz w ciążę. Urlop wychowawczy skończył się 11 czerwca, od 12 czerwca do końca ciąży jestem na L4 (ciąża zagrożona). Bardzo proszę o wyliczenie wynagrodzenia netto za miesiąc czerwiec. Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony - 3000 brutto. Z góry wszystkim dziękuję.

#60 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 lipiec 2013 - 23:51

Twoje wynagrodzenie chorobowe będzie wynosiło

3000 zł - 13,71% : 30 =86,29 zł wynagrodzenie chorobowe za 1 dzień

86,29 zł x 19 dni=1639,51 zł wynagrodzenie chorobowe brutto 1410,76 zł przy zwykłych kosztach uzyskania przychodu.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych