Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Składka na FP


wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_lolita

Guest_lolita
  • Goście

Napisano 08 marzec 2013 - 12:32

Wg ustawy nie muszę opłacać składek na FP za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z takiego urlopu;-jak zinterpretować to "od pierwszego miesiaca po powrocie"-jesli pracownik wrócił w połowie miesiaca?

#2 bajka

bajka

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 43 postów

Napisano 08 marzec 2013 - 12:50

To od następnego pełnełgo miesiąca obowiązuje zwolnienie

#3 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 marzec 2013 - 14:36

Jest napisane w ustawie od pierwszego miesiąca po powrocie , a nie od następnego pełnego miesiąca po powrocie,a pierwszym miesiącem po urlopie jest właśnie ten niepełny miesiąc,więc liczysz od pierwszego dnia po powrocie do pracy.

#4 Maria

Maria

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3744 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 08 marzec 2013 - 20:07

bajka ma rację,od pierwszego pełnego miesiąca,po powrocie do pracy

#5 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 marzec 2013 - 20:46

Przepraszam Maria ma rację Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na FP i FGŚP za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na te Fundusze przysługuje pracodawcy przez okres 36 miesięcy. Okres ten liczy się począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie pracownika z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Tak stanowi:art. 104a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.)art. 9a ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. nr 158, poz. 1121 z późn. zm.)4 Przepis, na podstawie którego pracodawca może być zwolniony z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownicę powracającą do pracy po wykorzystanym urlopie macierzyńskim, odnosi się wyłącznie do powrotu danego pracownika do pracy po wykorzystaniu udzielonego mu jednego ze wskazanych urlopówPrzykładPracownica ma zawartą umowę o pracę na czas określony do dnia 13 listopada 2012 r. Od 14 listopada br. zostanie z nią zawarta kolejna umowa o pracę na czas nieokreślony. Pracownica ta zakończyła urlop macierzyński 15 czerwca br. i powróciła do pracy dnia 18 czerwca br. W tym przypadku pracodawca jest zwolniony z obowiązku opłacania za nią składek na FP i FGŚP w okresie od 1 lipca 2012 r. do 30 czerwca 2015 r.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych