Skocz do zawartości

Zdjęcie

Podatek od spadków i darowizn 2013 - limity, zwolnienia, terminy

wróć do serwisu Księgowość 32 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy
  • 196882 postów

Napisano 06 marzec 2013 - 18:38

Co do zasady otrzymanie darowizny lub nabycie spadku wiąże się z obowiązkiem podatkowym w podatku od spadków i darowizn. Jednak istnieje szereg zwolnień z tego podatku. Przedstawiamy aktualne wyjaśnienia ekspertów Ministerstwa Finansów w tym zakresie. Powrót do artykułu: Podatek od spadków i darowizn 2013 - limity, zwolnienia, terminy

#2 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2014 - 22:51

Fragment o zwolnieniu dla najbliższej rodziny jest napisany tak, jakby dotyczył tylko spadków, a darowizn już nie. To wprowadza w błąd.

#3 Guest_kyuss

Guest_kyuss
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2014 - 08:34

Witam, od 8 lat otrzymuję od babci co miesiąc na konto niewielkie kwoty - powiedzmy 200zł. Babcia włączyła regularny przelew, i tak to ciągle dostaję.

Teraz podliczyłem te kwoty i okazało się że w ciągu ostatnich 5 lat przekroczyłem limit 9637zł kwoty wolnej od podatku, od osoby z 1 grupy "pokrewieństwa", i to całkiem sporo ponad.

Pytanie co w tej sytuacji mogę zrobić aby zapłacić jak najmniejszy podatek od spadków i darowizn?

#4 Guest_Jan Kowalski

Guest_Jan Kowalski
  • Goście

Napisano 06 październik 2014 - 15:51

W tym kraju? Najlepiej siedzieć cicho. I namówić babcię by dawała gotówkę.

#5 Guest_Jasio.

Guest_Jasio.
  • Goście

Napisano 06 listopad 2014 - 16:54

Otrzymałem mieszkanie w spadku i chcę go sprzedać.Czy będę płacił podatek?

#6 Guest_Robol

Guest_Robol
  • Goście

Napisano 13 listopad 2014 - 20:07

pier**lony kraj !!!!!!!!! k**wa sami te h*je kradna nasze pieniadze jak ten j**any Hofman i cala zgraja przydupsasow a tu zwyklego robola jeszcze od spadkow opodatkuja !!!!!!!! Wyjebane mam nie zaplace zlodziejom !! zeby sobie dalej jezdzilili po europie za moje , Takiego wala !!!!!!!!!!!

#7 Guest_PITER

Guest_PITER
  • Goście

Napisano 26 listopad 2014 - 17:19

BEZ ZGŁOSZENIA DO URZĘDU SKARBOWEGO NIC NIE SPRZEDACIE TAK SIĘ ZABEZPIECZYLI CI CO ZA NASZĄ KASĘ JEDZĄ I PO EUROPIE HULAJĄ .

#8 Guest_alek

Guest_alek
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2014 - 02:11

podatki zawsze trza płacić,bez wyjątku wszyscy,i jujż

#9 Guest_alfred

Guest_alfred
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2014 - 20:18

Ta trzecia kategoria ludzi jak sadze to urzednicy,czyli pasorzyty aspoleczne dla tych nierobow sa ciagle znizki i upusty

#10 Guest_oli

Guest_oli
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2014 - 09:33

Szkoda, że nie podajecie konkretnych przepisów.

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 styczeń 2015 - 14:59

Dlaczego niby syn lub córka mają płacić podatek od tego, co otrzymają od swoich rodziców? Przecież rodzice zapłacili rządowi haracz podczas zarabiania tych pieniędzy.

#12 Guest_Polak Mały 1

Guest_Polak Mały 1
  • Goście

Napisano 14 luty 2015 - 14:06

Bo to jets kraj - który istnieje tylko w teorii !

#13 Guest_Polak Duży 2

Guest_Polak Duży 2
  • Goście

Napisano 16 luty 2015 - 10:49

Oj, Mały z Ciebie Polak ... W dodatku teoretyk. Znasz języki obce? To sprawdź sobie przepisy w innych krajach.

#14 Guest_jawa

Guest_jawa
  • Goście

Napisano 17 luty 2015 - 20:25

strona nie jest dla zwykłych ludzi ja potrzebuje pomocy pozdrawiam radzcie sobie

#15 Guest_mars

Guest_mars
  • Goście

Napisano 25 maj 2015 - 21:51

Pani w urzędzie nie poinformowała mnie o 6 miesięcznym okresie złożenia deklaracji SD z2 zwalniajacej z podatku po zmarłym rodzicu,gdzie mam to zgłosić, to niedopuszczalne żeby urzędnik nas okłamywał

#16 Guest_delorean

Guest_delorean
  • Goście

Napisano 26 maj 2015 - 14:05

do mars Zwolnienia dla najbliższej rodziny Przy nabyciu rzeczy lub praw majątkowych w drodze spadku przez małżonka, zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków), wstępnych (rodziców, dziadków), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, nabywca może skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn (zwolnienie nie dotyczy spadków, gdy zgon spadkodawcy nastąpił przed dniem 1 stycznia 2007 r.). Warunkiem, który trzeba spełnić, aby skorzystać ze zwolnienia od podatku jest zgłoszenie (na formularzu SD-Z2) nabytych w drodze spadku składników majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku albo zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza.

#17 Guest_ćma

Guest_ćma
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2015 - 09:43

ale bzdury, spadku nie nabywa się dwa razy, jedyną datą nabycia spadku jest śmierć spadkodawcy, a nie orzeczenie sądu, zanim się namąci ludziom w głowach należy poczytać orzecznictwo

#18 Guest_Iza

Guest_Iza
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2015 - 15:16

mam pytanie. bracia prostują sprawy majątkowe po jednym ze zmarłych braci. chcą sprzedać dom o wartości 190 tys. Braci jest 5. Nabycie spadku wyrokiem sądowym. Czy od sprzedaży zapłacą podatek skoro są w pierwszej grupie podatkowej? I w jakiej wysokości?

#19 Guest_AndrzejKawalarz

Guest_AndrzejKawalarz
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2015 - 09:14

Tak.

#20 Guest_Agaaaa

Guest_Agaaaa
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2015 - 13:50

Od rodziców na początku sierpnia otrzymałam 13.000 zł na zorganizowanie ślubu. Czy tą kwotę muszę zgłosić do U.S.? Na jednego rodzica kwota wynosi 6500 zł a w ciągu 5 lat nie otrzymywałam od nich żadnej pomocy pieniężnej.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy