Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

rozliczenie z pitu

pit

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Monia...

Monia...

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 20 postów

Napisano 03 marzec 2013 - 22:39

Witammam 3 pytania. Proszę o pomoc.1) czy obowiazuje jakaś kwota, co do której jesteśmy zwolnieni z rozliczenia podatkowego? pytam ponieważ sutuacja wygląda nastepująco: jest osoba pełnoletnia- nieucząca, otrzymała od pracodawcy pit 11 , gdzie jest wyszczególniony przychód 900 zł z tutuły umowy zlecenia. Czy musi się z takiej małej kwoty rozliczać ?2) Kolejny inny przypadek : osoba otrzymała 2 pity od dwóch różnych pracowdawców. Jeden pit dotyczył umowy o pracę , kolejny umowy zlecenia. Osoba zamieszkuje - jest zameldowana poza miejscem gdzie ma prace. Zastanawia mnie czy w picie -37 w rubryce koszty uzyskania przychodów osoba ta moze zwiekszyć sobie koszty z tytuły dojazdu do pracy do kwoty 1668,72 czy 2502,56. Czy umowa zlecenie - jest tu właśnie traktowana jako drugi stosunek pracy (stosunek pokrenwy) i wtedy obowiązuje 2502,56? 3) Zawodowy żołnierz otrzymuje oprocz pensji, co miesiąc dodatek mieszkaniowy. W ubiegłych latach otrzymywał dwa pit do rozliczenia ( pit odnosnie uzyskanego przychodu ze stosunku pracy + pit odnosnie "mieszkaniówki"). W tym roku pitu nie otrzymał z tutułu dodatku mieszkaniowego. Czy mimo wszystko zatem trzeba się z uzyskanej sumy jaką otrzymał przez cały rok z tego tytułu rozliczyć ?

#2 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 marzec 2013 - 23:06

Ad. 1
PIT-37 wypełniają podatnicy:
- uzyskujący przychody z działalności wykonywanej osobiście (m.in. z umów zlecenia, kontraktów menedżerskich, zasiadania w radach nadzorczych, pełnienia obowiązków społecznych, działalności sportowej),

Ad. 2
do kwoty 1668,72 zł
- (miesięcznie 139 zł 06 gr), w przypadku gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika w roku podatkowym było położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskiwał dodatku za rozłąkę lub nie otrzymywał zwrotu kosztów dojazdu (z wyjątkiem, gdy zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu)

#3 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 marzec 2013 - 23:16

Z tego co wiem podatek w latach 2010-2011 był pobierany nienależnie od tych dodatków mieszkaniowych, z tego względu że mamy zwolnienie w podatku dochodowym od osób fizycznych - od 2012 roku Wojskowa Agencja Mieszkaniowa to agencja rządowa:

Art. 21. 1. Wolne od podatku dochodowego są: (...)
47c) kwoty otrzymane od agencji rządowych lub agencji wykonawczych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa.

Zatem drugiego PITu nie otrzymasz i zobowiązana będziesz do rozliczenia jednego PIT za 2012 rok.

#4 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 marzec 2013 - 23:32

Co w takim przypadku z PITem za lata 2010-2011?...są interpretacje w tym temacie,... ITPB2/415-802/12/IL,
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dn 20 listopada 2012 r.

Czy Wojskowa Agencja Mieszkaniowa miała obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconego świadczenia mieszkaniowego...
Wskazał Pan, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są kwoty otrzymane od agencji rządowych oraz agencji wykonawczych, jeśli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa. Zdaniem Pana taki stan faktyczny miał miejsce w przypadku wypłaty przez Wojskową Agencję Mieszkaniową dodatku mieszkaniowego. WAM jest agencją, która wykonuje zadania otrzymane od rządu, środki na realizację tych zadań pochodzą z budżetu państwa. W związku z tym kwestionuje Pan zasadność pobierania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu wypłaty świadczenia mieszkaniowego.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Pana w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Problem w tym, że od 2012 WAM jest agencją rządową, a przed 2012 - tutaj trwa spór na linii fiskus a podatnicy...



Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pit

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych