Skocz do zawartości

Zdjęcie

zasiłek chorobowy

pomocy

wróć do serwisu Księgowość 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 dkw

dkw

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 01 marzec 2013 - 14:07

Witam, mam pytanie do szanownego gronaprzez 6 miesiecy byłem na l4 z powodów laryngologicznynastępnie odbyłem 10miesięczną rehabilitacje z ZUS (w tym czasie miałem kilka operacji laryngolgicznych)po rehabilitacji wróciłem do pracykilka dni po powrocie do pracy doznałem urazu kręgosłupa dostałem L4 od ortopedy na okres 6 tygodni (zus wypłacił zasiłek chorobowy)następnie zachorowałem na grypę, dostałem pismo z ZUS z odmową prawa do zasiłku(w opini lekarza prowadzącego - tej opini nie widziałem i nic o niej niewiem) ponieważ moje zwolnienie lekarskie ma związek z rehabilitacja i nie mam prawa do zasiłku a zasiłek który dostałem na L4 od ortopedy dostałem nie słusznie i mam je zwrócić. Być może jak byłem chory na grypę to lekarz wpisał kod chorby jaki miałem wcześniej na rehabilitacji ale okres miedzy tym zwolnieniem a rehabilitacją był 60dniowy, co mam zrobić w tej sprawie??

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 marzec 2013 - 14:23

Przede wszystkim wyjaśnić tą sytuację i jeżeli są wpisane złe kody ,poprosić kierownika przychodni o zmianę kodu na właściwy ,jeżeli to nie jest możliwe na oryginalnym druku /jeżeli jest w ZUS/ popros o stososwne do sytuacji zaświadczenie i zrób xero odpowiednich zapisów w karcie chorobowej .Na każdej decyzji odmowej masz zapisany tryb odwoławczy i jeżeli masz rację należy to do końca wszystko wyjaśnić ,odwołać od takiej decyzji.

#3 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5569 postów

Napisano 01 marzec 2013 - 14:29

Odwołaj się.Po rehabilitacji ( schorzenie laryngologiczne) miałeś zwolnienie na inne schorzenie (kręgosłup), a następnie miałeś przerwę powyżej 60 dni pomiędzy rehabilitacją (laryngologiczne), a obecną chorobą. Jeżeli tak wygląda sprawa to należy ci się zasiłek.Nie otrzymałeś przypadkiem od lekarza zwolnień lekarskich, których nie oddałeś do pracodawcy?

#4 dkw

dkw

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 01 marzec 2013 - 18:06

wysłałem wszystkie zwolnienia

14. listopada skończyła mi się rehabilitacja
16 listopada z dostałem l4 od ortopedy związane z problemami kręgosłupa
do 20 grudnia miałem l4 od ortopedy
od 20 grudnia miałem l4 od internisty do 14 stycznia - grypa do tego czasu otrzymałem zasiłek
14 stycznia inny internista podczas kontroli wystawił mi zwolnienie prawdopodobnie z kodem choroby jaki miałem rehabilitacje - miedzy 14listopada a 14 stycznia jest ponad 60dni

po dostarczeniu l4 od internisty z 14 stycznia, dostałem decyzje
" zgodnie z opinią lekarza prowadzącego niezdolność od 14stycznia w ciągłości od 16 listopada ma związek ze świadczeniem rehabilitacyjnym przyznanym do 14-listopada, związku z tym przerwa miedzy nimi nie przekracza 60dni nie może wiec stanowić okresu zasiłkowego związku z powyższym wypłacony zasiłek od 16 listopada jest świadczeniem nie należnym).

najgorsze jest to że zasiłek dostałem, gdybym od razu otrzymał decyzje negatywną mógłbym opłacić składki a teraz nie mam ani l4 ani prawa do jakichkolwiek świadczeń bo przez to wypadłem z ubezpieczenia chorobowego podczas bycia na l4 opłacałem tylko składkę zdrowotną.

#5 fako38

fako38

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 04 marzec 2013 - 16:26

mam pytanie miałem wypadek w pracy jestem na chorobowym od 3m-cy, zus uznał mi 100% ile należy mi się miesięcznie jeżeli wypłatę mam odprowadzaną od najniższej krajowej, czy za dni wolne od pracy też mi się coś należy dodatkowo

#6 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 marzec 2013 - 16:46

Odwołaj się.Po rehabilitacji ( schorzenie laryngologiczne) miałeś zwolnienie na inne schorzenie (kręgosłup), a następnie miałeś przerwę powyżej 60 dni pomiędzy rehabilitacją (laryngologiczne), a obecną chorobą. Jeżeli tak wygląda sprawa to należy ci się zasiłek.Nie otrzymałeś przypadkiem od lekarza zwolnień lekarskich, których nie oddałeś do pracodawcy?

Tak jak jużnapisałam i pisała Dorota musisz sie odwołać i wypisać w odwołaniu te daty,i poprosić lekarza o zaswiadczenie na dowód ,że masz rację.W decyzji orzecznik powołuje się na opinie lekarza,który wystawiał Ci zwolnienie.OBowiazuja Cię terminy odwołania 14 dniowy,nie przegap tej daty.

#7 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 marzec 2013 - 16:54

mam pytanie miałem wypadek w pracy jestem na chorobowym od 3m-cy, zus uznał mi 100% ile należy mi się miesięcznie jeżeli wypłatę mam odprowadzaną od najniższej krajowej, czy za dni wolne od pracy też mi się coś należy dodatkowo

Przysługuje Ci zasiłek chorobowy w wysokości 100% z powodu wypadku,przy pracy.Mam nadzieję,że protokół wypadkowy został spisany,bo to jest podstawą wypłaty zasiłku wypadkowego.
W ubiegłym roku pensja minimalna wynosiła 1500 zł, więc zasiłek wypadkowy będzie wynosił:
1500 zł- 13,71%=1294,35 -podstawa zasiłku wypadkowego. 1294,35: 30 dni=43,14 brutto za 1 dzień zwolnienia.Zasiłek liczony jest za każdy dzień kalendarzowy.Czyli za marzec 43,14 x 31 dni =1337,34
brutto . Od tego należy odjąc zaliczkę na podatek dochodowy.

#8 dkw

dkw

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 15 marzec 2013 - 18:48

witam od decyzji się odwołałemdowiedziałem się w zusie oco dokładnie chodziinternista wystawił mi zwolnienie 13stycznia na okres 14-19 stycznia kod choroby L01 - zus twierdzi ze to zwolnienie ma związek z rehabilitacją wcześniej miałem zwolnienie na okres 6-14 stycznia kod choroby L06za te zwolnienie z kodem L06 zus wypłacił mi pieniadze i za wczesniejsze, ale za L01 nie wypłacił juz i żąda zwrotu zasiłku za wczesniejsze zwolnienia czy mają do tego prawo, tam były inne kody choroby które zus uznałrozmawiałem z lekarzem który wystawił mi zwolnienie tego 13 stycznia, twierdzi ze nikt sie z nim z zusu nie kontaktował (zus twierdzi ze lekarz wystawił opinie ze zwolnienie ma związek z rehabilitacja)czy te jedno zwolnienie może miec taki wplyw na cały zasiłek choroby ?? czy nie powinno byc odmowy tylko za okres tego zwolnienia 14-19stycznia??

#9 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 marzec 2013 - 19:48

Niestety ja nie mogę pomóc w tej kwestii, ponieważ nie znam kodów jednostek chorobowych i klasyfikacji chorób.Natomiast na dole umieszczam link do kodów chorobowych z laryngologi ,poszukaj te wszystkie kody i choroby po kolei na które chorowałeś i proponuje zgłosić się do ZUS ,według miejsca zamieszkania do sekretariatu orzecznictwa i poproś o rozmowę z lekarzem.Tam powinieneś dostać szczegółową odpowiedź na Twoje wątpliwości .Jeżeli przyjdzie do napisania odwołania a minął termin , poproś o przywrócenie terminu i uzasadnij.http://szukaj.nfz-lu...7/14z8_2007.pdf

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pomocy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych