Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ubezpieczenie zdrowotne dzieci pracowników - obowiązek wyrejestrowania

wróć do serwisu Kadry 56 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515551 postów

Napisano 28 luty 2013 - 13:44

Za zgłoszenie prawidłowych danych do ZUS dotyczących podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu przez członków rodzin pracowników zawsze odpowiada płatnik składek. Członek rodziny zgłoszony do ubezpieczeń przez pracownika powinien zostać wyrejestrowany od dnia następującego po dniu, w którym ukończył studia wyższe. W tym dniu traci bowiem status członka rodziny, który dziecku pracownika powyżej 18. roku życia przysługuje tylko w sytuacji, jeżeli kontynuuje kształcenie. Osoba, która utraciła status członka rodziny lub uzyskuje inny tytuł do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, powinna zostać wyrejestrowana z tego ubezpieczenia (jako członek rodziny) w 7-dniowym terminie, za pomocą formularza ZUS ZCNA. Powrót do artykułu: Ubezpieczenie zdrowotne dzieci pracowników - obowiązek wyrejestrowania

#2 Guest_Dar

Guest_Dar
  • Goście

Napisano 28 luty 2013 - 13:47

Pracodawca zatrudniający studenta do 26 roku życia na umowę zlecenie jest zwolniony z płacenia za niego składek i nie podlega obowiązkowi rejestracji takiego pracownika w ZUS. W takim przypadku kłóci się to z informacją podaną w artykule, iż w przypadku podjęcia pracy w oparciu o umowę zlecenie, w trakcie studiów i przed ukończeniem 26 roku życia, student musi zostać wyrejestrowany jako członek rodziny.

#3 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 28 luty 2013 - 14:10

chyba, Gościu_Dar, źle przeczytałeś, takiej informacji nie ma (osoba, która kontynuuje kształcenie po 18 r.ż nie traci statusu członka rodziny)
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#4 domino

domino

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 312 postów
  • LokalizacjaZachód :)

Napisano 28 luty 2013 - 14:20

gdyby tylko pracownicy pamiętali, ze warto poinformować o zmianach......

#5 Guest_nuc

Guest_nuc
  • Goście

Napisano 05 marzec 2013 - 09:25

W jaki sposób dokumentujecie to że ktoś powinien być zgłoszony czy wyrejestrowany? Ja u siebie w pracy mam formularz ale na nim nie jest nic wymienione na temat studiów.A co z osobami, które chodzą do szkoły, zdają maturę i w kwietniu mają zakończenie roku szkolnego a od października zaczynają studia? W tej przerwie powinny zostać wyrejestrowane?

#6 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4298 postów

Napisano 05 marzec 2013 - 09:45

Dokumentem zgłoszenia, wyrejestrowania jest ZUA, ZWUA.Jeżeli chodzi o studentów pracujących na zlecenie poproś o oświadczenie wraz z ksero legitymacji studenckiejArt. 67 pkt. 5 Ustawy zdrowotnej: Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę średnią lub wyższą, wygasa po upływie 4 miesięcy od zakończenia nauki lub skreślenia z listy uczniów lub studentów.

#7 Guest_nuc

Guest_nuc
  • Goście

Napisano 05 marzec 2013 - 12:17

Dokumentem zgłoszenia, wyrejestrowania jest ZUA, ZWUA.

tzn niejasno się wyraziłam, miałam na myśli jak w temacie, ubezpieczenia dzieci na ZCNAnp. jeden z przypadków. Pracownik nie poinformował pracodawcy, że syn przestał studiować, teraz dzięki elektronicznemu systemowi to się wydało. Przyszedł do mnie i chciał go ubezpieczyć a ja patrzę że on jest przez cały czas przy nim ubezpieczony. Pracownik się ucieszył i stwierdził że to dobrze, powiedziałam mu że jego obowiązkiem jest przekazanie informacji że on nie powinien już podlegać pod ubezpieczenie zdrowotne, ale jak mam go zmusić by mi jakiekolwiek oświadczenie napisał? bo co mi po kserze legitymacji studenckiej jak przerwał w trakcie roku naukę a legitymację sobie zachował. Przecież nie będę weryfikować tego na uczelni, a nawet bym nie mogła tego zrobić. Także wg mnie jedyne możliwe to jest oświadczenie że dziecko studiuje i że zobowiązuje się do powiadomienia pracodawcy w przypadku zmiany tego stanu. I odwrotnie, jak zmieniła się sytuacja to wg mnie powinien napisać że już nie studiuje i datę z jaką mam wyrejestrować jego syna a on nie chce i co teraz?a za ustawę dziękuję, nie wiedziałam że tak jest

#8 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 05 marzec 2013 - 12:24

no cóż, nie ma żadnego bata na nieuczciwośc ludzką, a sprawdzać po uczelniach, to pracodawca nie ma nawet prawa,chociażby ze wzgledu na ustawe o ochronie danych osobowych Dołączona grafika

#9 Guest_nuc

Guest_nuc
  • Goście

Napisano 05 marzec 2013 - 13:58

ale głupio nieoficjalnie wiedzieć a oficjalnie nic nie można z tym zrobić :/a jeszcze co do ZCNA, poprzednia płacowa tylko brała druk z prośbą o ubezpieczenie członka rodziny, tam nawet nie ma żadnych informacji że dziecko studiuje :/ teraz wszystkim pracownikom co mają ubezpieczenia członków rodziny będę musiała kazać pisać oświadczenia...

#10 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4298 postów

Napisano 05 marzec 2013 - 14:09

W/g art.3 pkt.1 USTAWY z dnia 27 lipca 2012 r.o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, należy zweryfikować ubezpieczonych członków rodziny do końca czerwca 2013 roku.Podmioty właściwe do dokonania wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotne-go, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, w trybie i na zasadach dotychczasowych, wyrejestrują z ubezpieczenia zdrowotnego oso-by, wobec których do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy wygasł obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego

#11 Guest_nuc

Guest_nuc
  • Goście

Napisano 13 marzec 2013 - 12:35

a jak można sprawdzić to czy członek rodziny nie został wyrejstrowany wraz z wyrejestrowaniem pracownika?

#12 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4298 postów

Napisano 13 marzec 2013 - 12:46

Przy wyrejestrowaniu pracownika automatycznie wyrejestrowują się członkowie rodziny chyba, że dokonujesz zmiany 5 i 6 znaku kodu ubezpieczenia pracownika.Sprawdzić to może tylko pracownik osobiście w ZUS lub ty przez PUE jeżeli masz uprawnienia pracodawcy

#13 Guest_nuc

Guest_nuc
  • Goście

Napisano 21 marzec 2013 - 11:40

Przy wyrejestrowaniu pracownika automatycznie wyrejestrowują się członkowie rodziny chyba, że dokonujesz zmiany 5 i 6 znaku kodu ubezpieczenia pracownika.Sprawdzić to może tylko pracownik osobiście w ZUS lub ty przez PUE jeżeli masz uprawnienia pracodawcy

o rety, a mi się wyświetlały komunikaty, że posprawdzać czy wraz z pracownikami zostali wyrejestrowani członkowie rodzin i wszystkie osoby sprawdziłam i wyrejestrowałam tam gdzie nie widniało wyrejestrowanie zcna :/mam uprawnienia pracodawcy na PUE ale tam nie widać jak pracownik jest już wyrejestrowany, a szkoda fajnie by było żeby móc posprawdzać okresy ubezpieczeń tych byłych pracowników...w ogóle zauważyłam że niektóre dzieci nie zostały wyrejestrowane, ale nie widnieją na PUE. Po moich analizach stwierdziłam że to są osoby, które ukończyły 26 rok życia, natomiast pani z ZUS-u powiedziała że ZUS z urzędu nie wyrejestrowuje nikogo i mimo to że nie widzę tych osób na PUE to mam je wyrejestrować z poprawną datą (ha! to jest mało realne, wyrejestrowałam jak kończyli 26 lat bo niektórzy pracownicy nawet już wąchają kwiatki od spodu)

#14 rita

rita

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1080 postów

Napisano 24 kwiecień 2013 - 13:27

mam do tego tematu kolejne pytanie, czy dziecko zostaje automatycznie wyrejestrowane z ub. zdrowotnego w momencie ukończenia 18 lat? Czyli jeśli się uczy to po 18 urodzinach trzeba je ponownie zarejestrować?

#15 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8139 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 kwiecień 2013 - 20:59

Więc właśnie , od 1 stycznia 2013 roku zmiany dotyczące zgłaszania członków rodzin do ubezpieczenia zdrowotnego dotyczą też sposobu zgłaszania dziecii ,które kończą szkołę ponadgimnazjalną czyli liceum ,bądź inną szkołę średnią.
"Od 1 stycznia 2013 r. prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę ponadgimnazjalną, wygasa po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy uczniów. Z kolei dla osób, które ukończyły szkołę wyższą, prawo do korzystania z opieki zdrowotnej wygasa po upływie 4 miesięcy od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów."

Z tego należy wyciągnąć wniosek,że należy takiego członka rodziny ponownie zarejestrować.

#16 Guest_Rija

Guest_Rija
  • Goście

Napisano 10 maj 2013 - 07:47

Witajcie , to ja mam problem. Mam 24 lata , co prawda w lipcu się bronię i kończę studia, ale podjęłam pracę, od trzech miesięcy jestem na umowie zlecenie. W tym tyg poszłam do lekarza i powiedziano mi, że nie jestem ubezpieczona. Czy w momencie kiedy jestem studentką, nie ukończyłam 26 lat, a pracuje na umowe zlecenie to sama musze sobie zapłacic to ubezpiecznie? Skoro nie mogę być ubezpieczona u mamy?

#17 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8139 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 maj 2013 - 09:20

Jeżeli masz status studenta ,masz prawo do opieki zdrowotnej będąc zgłoszona przez mamę do końca obrony.Należy sprawdzić w ZUS ,co jest przyczyną .Oczywiście od umowy zlecenia nie są odprowadzane składki ?Należy też sprawdzić u mamy w pracy ,czy zgłoszenie było prawidłowe.

#18 Guest_Rija

Guest_Rija
  • Goście

Napisano 10 maj 2013 - 09:44

nie od umowy zlecenia nie odprowadzane są składki. Dziękuję za pomoc, może wystarczy ponowne zarejestrowanie mnie.

#19 Guest_Danuta

Guest_Danuta
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2013 - 08:46

Podnoszę temat. czytam Wasze wypowiedzi i nie bardzo już wiem jak prawidłowo powinno być z tym wyrejestrowaniem. W 1999r. przy zgłoszeniu w nowym systemie mam sporo osób, przy których zgłoszeni byli członkowie rodzin. Przy ZWUA dla zwalnianych nie ma ZCNA czyli nie zostali wyrejestrowani członkowie rodzin czy w tej sytuacji powinnam te wszystkie osoby wyrejestrować, a co z osobami, które nadal pracują a zgłoszone przez nich w danym czasie dzieci mają już ponad 30 lat. Z jaką datą ich powyrejestrowywać. 

#20 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8139 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 czerwiec 2013 - 09:19

Niestety należy wszystkich wyrejestrować z datą utracenia uprawnień ,czyli z ukończeniem 26 roku życia.Osobom ,które nadal pracują rozdaj ponownie oświadczenia do zgłoszenia członków rodzin i przy okazji poproś o oświadczenia o wyrejestrowaniu z aktualną datą zgłoszenia tego faktu.Najlepszym chyba rozwiązaniem jest tak jak kiedyś było, raz lub dwa razy w roku zbierać oświadczenia o dalszych uprawnieniach do podlegania u rodziców do ubezpieczenia zdrowotnego.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych