Skocz do zawartości


szkolenie stanowiskowe


wróć do serwisu Kadry 25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_marzenna

Guest_marzenna
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2009 - 18:23

mam pytanie, czy w związku ze zmianą siedziby firmy muszę przeprowadzać na nowo szkolenie ogólne i stanowiskowe, oraz co jaki czas przeprowadza się szkolenia?

#2 Guest_zzz

Guest_zzz
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2009 - 19:09

nie widzę związku między zmianą siedziby a koniecznością ponowienia szkoleń BHP

#3 Guest_marzenna

Guest_marzenna
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2009 - 19:35

a czy przy zmianie stanowiska pracownika nalezy zrobić mu ponowne szkolenie ogólne i stanowiskowe

#4 Guest_zzz

Guest_zzz
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2009 - 20:43

po zmianie stanowiska na inne tak

#5 Guest_marzenna

Guest_marzenna
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2009 - 21:10

co jaki czas należy przeprowadzać szkolenia stanowiskowe ? proszę o odpowiedź

#6 Guest_mm

Guest_mm
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2009 - 21:18

Odpowiedź znajdziesz w rozporządzeniu MG I P z dnia 27 lipca 2004 r.w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z dnia 18 sierpnia 2004 r)

#7 Guest_marzenna

Guest_marzenna
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2009 - 23:23

Przeczytałam Dz.U. ale nie ma tam nic na temat częstotliwości przeprowadzania szkolenia stanowiskoweg. Jest natomiast dość obszernie opisane szkolenie okresowe.

#8 Guest_mm

Guest_mm
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2009 - 23:29

"§ 11. 1. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku: 1) pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych; 2) pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w pkt 1...", a więc tylko przed podjęciem pracy i w razie zmiany stanowiska pracy. Pozdrawiam:)

#9 Guest_marzenna

Guest_marzenna
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2009 - 13:50

dziekuję MM za udzielenie odpowiedzi

#10 Guest_mm

Guest_mm
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2009 - 13:56

proszę :)

#11 Guest_em

Guest_em
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2009 - 14:30

szkolenie wstepne skałada sie z dwóch części:instruktaż ogólny, który prowadzi tylko jeden raz po zatrudnieniu pracownika- wykonuje słauzba bhpinstruktaż stanowiskowy - tyle i tak często jak zmienia sę stanowisko pracy pracownika, wykonuje je osoba która kieruje danym odcinkiem pracy

#12 Guest_marzenna

Guest_marzenna
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2009 - 15:33

kto w takim razie przeprowadza szkolenie wstępne, nasz bhp-owiec powiedział nam że są szkolenia wstępne, stanowiskowe i ogólne które przeprowadza się po około 6 miesiacach pracy, i że co jakiś czas przeprowadzać powinnismy szkolenie stanowiskowe (dlatego moje pytanie )

#13 Guest_zzz

Guest_zzz
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2009 - 15:40

stanowiskowe przeprowadza przełożony ,który ma przeszkolenie do dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikamiale pierwszy raz słyszę aby należało je powtarzać .I co to właściwie znaczy "co jakiś czas". Nasz inspektor BHP stosuje taki system:dla nowoprzyjmowanych szkolenie wstępne (przeprowadzane przez nasze służby BHP)+ szkolenie stanowiskowe-to robią przeszkoleni kierownicy; później po roku pracy kolejne szkolenie okresowe przeprowadzają służby BHP

#14 Guest_em

Guest_em
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2009 - 19:28

zzz- nie szkolenia wstępnego i stanowiskowego !!!Nie twórz prawa bo nie jesteś do tego powołana.Jest szkolenie wstępne składjaace się z instruktażu ogólnego i stanowiskowego . Po jego zakończeniu sporzadzana jest karta szkolenia , która jako jedyny dokument ze szkolenia przechowywany jest w aktach w orginale. Karta podpisywana przez osoby prowadzace instruktaż i pracownika. Przy kolejnej zmianie stanowiska stosuje te sama kartę , jeżeli nie jest zapełniona lub kolejne strony ale stanowiace ten sam dokument!!!Nie ma innego szkoleń wstepnych , wykonuje sie przed dopuszczeniem pracownika do pracy i przy każdej kolejnej zmianie stanowiska pracy . Szkolenie okresowe przeprowadza sie do 12 m-cy od zatrudnienia pracownika , a nie 6 m-cy jak było w poprzednim rozporzadzeniu.Ponadto pracodawca posiłkując sie rozporzadzeniem w spr. szkoleń bhp winien opracować własne zasady szkoleń w zakresie bhp, wyznaczyć osoby uprawnione do ich prowadzenia.Ta sprawa jest skrupulatnie badana prze z PIp i brak takich opracowań skutkuje nas pierwszy raz WYSTĄPIENIEM!!!

#15 Guest_zzz

Guest_zzz
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2009 - 19:53

może w twojej firmie jesteś omnibusem od wszystkiego. U mnie w pracy od BHP jest powołana komórka zatrudniająca inspektorów BHP. Ja tylko dostaję od nich zaświadczenia i świadectwa ukończenia kursów pracowników i szczerze mówiąc nie chce mi się już wgłębiać jak oni sobie to organizują,bo to Inspektor BHP odpowiada za prawidłowość szkoleń a nie ja. Moim zadaniem jest tylko wprowadzenie tego w system i fizyczne wpięcie w teczkę osobową. Wiem ,że tak to jest prowadzone. szkolenie stanowiskowe przeprowadza kierownik działu z aktualnymi uprawnieniami , a szkolenie wstępne przeprowadza inspektor BHP dla grupy nowoprzyjętych pracowników.Wcale nie zamierzam tworzyć prawa i nie rozumiem twojej napastliwości. Oj chyba przydałby się urlop !

#16 Guest_zołza

Guest_zołza
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2009 - 20:00

Ciiiiiiii, dziewczynki, piątek wieczór, nie kłoćcie się, są lepsze rzeczy do zrobienia, zdrówko :)

#17 Guest_em

Guest_em
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2009 - 20:07

No widzisz piszesz o czymś nie znajac prawa w tym zakresie i mimo że ci wyjaśniłam jakie sa rodzaje szkoleń w zakresie bhp( bo jestem też inspektorem bhp) z uprem maniaka twierdzisz swoje. Po przerz takie wypowiedzi wpprowadzasz ludzi w błąd . Podejrzewam że nigdy w ręce nie miałaś rozporzadzenie w spr. szkoleń w zakresie bhp i nie bardzo wiesz jak wyglada karta szkolenia wstepnego( a to kadrowiec musi wiedzieć , bo ten dokument przechowuje w aktach osobowych).Radze abyś najpierw uwaznie przeczytła rozporzadzenie a potem oceniała kim jestem i w jaki sposób sie zchowuje.Pisząc to co wyżej, miałam na wzgledzie twoję błedy merytoryczne , które dla szukajacych pomocy mogą okazać sie przykrym spotkaniem z PI( a onas ostanio szaleje i każda ich kontrlola rozpoczyna sie od akt osobowych( szkolenia i badania to piorytet). Nie znajomość prawa nie zwalnia nikogo z jego stosować nawet jeżeli ogranicza sie do wpięcia "kolejnego papieru".

#18 Guest_em

Guest_em
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2009 - 20:12

Witaj , zołzo.Nie wykłócam sie, ale dziś włśanie miałam Pniia z PIP i na podobny temat rozmawiałyśmy.Maja teraz nowa tematykę kontrli która dotychczas nie była w ich zainteresowaniu, a rozpoczynaja stanardowo akta i podstawowe dokumenty: szkolenia i badania>

#19 Guest_zołza

Guest_zołza
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2009 - 20:16

Cześć, ja tylko starałam się wylać nieco oleju na wzburzone wody. Nie wypowiadam się, bo bhp zupełnie nie moja działka, mam od tego bhpowca na szczęście. Miłego weekendu życzę wszystkim; piątkowy wieczór to taki fajny czas, że już wolne, a jeszcze cała sobota i niedziela przed nami, och, jak fajnie :)))

#20 Guest_marzenna

Guest_marzenna
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2009 - 21:25

moze jeszcze raz od początku: najpierw przeprowadzone jest szkolenie wstępne składające się z instruktażu ogólnego i stanowiskowego , czy instruktaż ogólny może przeprowadzić pracodawca?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych