Skocz do zawartości

podstawa wymiaru zasiłku chorobowego a prowizja

zasiłek chorobowy prowizja sprzedaż l4 ciąża wynagrodzenie chorobowe podstawa

wróć do serwisu Kadry 23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Madlene

Guest_Madlene
  • Goście

Napisano 22 luty 2013 - 14:31

Witam.Piszę w sprawie wyliczania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.Temat myślę warty uwagi, bo na internecie jest mnóstwo o premiach, ale brak praktycznie informacji o prowizjach.Drogie kadrowe pomóżcie proszę.Obecnie jestem na początku 4 miesiąca ciąży i niestety z przyczyn zdrowotnych najprawdopodobniej lekarz wyśle mnie na długie zwolnienie lekarskie (do końca ciąży). Pracuję w firmie , która zatrudnia 400 pracowników. Jestem na stanowisku specjalisty ds. handlowych. Moje wynagrodzenie składa sięz 3 czynników: podstawy, prowizji w zależności od osiąganych indywidualnych wyników, oraz premii wypłacanej raz na 6 miesięcy w ramach świadczeń kafeteryjnych (po części ten składnik jest uznaniem –środki finansowe na bony itp).Na moje pytanie w jaki sposób będzie wypłacane wynagrodzenie chorobowe, a po 33 dniach zasiłek chorobowy, kadry odpowiedziały, iż tylko będzie to średnia z podstawowego wynagrodzenia, bez prowizji, ani premii. Wytłumaczeniem było to , że są to ruchome składniki traktowane przez zakład pracy jako premie uznaniowe, co nie jest dla mnie do końca prawdą. Od wszystkich składników opłacane są wszelkie pełne składki. W umowie o prace wpisane jest wynagrodzenie zasadnicze, plus prowizja od sprzedaży.W regulaminie wynagradzania są tylko takie zapisy dotyczące składników wynagrodzenia :2. Szczegółowe warunki wynagradzania§ 21. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie stosownie do zajmowanego stanowiska orazposiadanych kwalifikacji zawodowych.2. Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy nie może byćniższe od minimalnego wynagrodzenia obowiązujące w danym roku.3. Jeżeli wynagrodzenie jest niższe od minimalnego wynagrodzenia pracownikowiprzysługuje stosowne wyrównanie, wypłacone za okres każdego miesiąca łącznie zwynagrodzeniem.4. Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy, przysługujewynagrodzenie w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy określonego w umowieo pracę.§ 31. Pracownikowi w zależności od zajmowanego stanowiska oprócz wynagrodzeniaokreślonego w § 2 przysługują następujące dodatkowe składniki wynagrodzenia:1) dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, w wysokości określonej przepisamikodeksu pracy,2) dodatek za pracę w porze nocnej, w wysokości określonej przepisami kodeksu pracy,3) wynagrodzenie za czas dyżuru, w wysokości określonej przepisami kodeksu pracy4) wynagrodzenie za czas niezawinionego przestoju, w wysokości określonej przepisamikodeksu pracy5) świadczenia rzeczowe, zwane dalej „ kafeteria”, warunki przyznawania określaRegulamin Kafeterii stanowiący załącznik do niniejszego regulaminu.§ 41. Pracownik może otrzymać premię uznaniowa lub nagrodę, a decyzję o jej przyznaniukażdorazowo podejmuje Prezes Spółkii na wniosek przełożonego poszczególnych komórekorganizacyjnych.2. Premia uznaniowa lub nagroda nie wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia zaczas choroby ustalonej zgodnie z zapisem art. 92 § 1 i 2 kodeksu Pracy oraz nie wlicza się dopodstawy zasiłków wypłacanych z ZUS, ustalonej na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w raziechoroby i macierzyństwa ( Dz. U. z 2005r. Nr. 31 poz. 267 z poźn. zm.)W regulaminie tym brak jest informacji o takim składniku jakim jest prowizja od sprzedaży, który to mam wpisany w umowie o pracę. Jest jedynie zapis o premii uznaniowej, że się nie wlicza. Nie ma też informacji o jej zmniejszaniu za czas choroby, albo nie zmniejszaniu. Jest to tylko więc domniemanie.Dokładny zapis w umowie o pracę jest następujący: Pracownikowi przysługuje prowizja od sprzedaży na podstawie uchwały spółki nr xx z dnia xxx w sprawie określania systemu prowizyjnego działu handlowego.Niestety tej uchwały przez 2 lata pracy nikt mi nigdy nie pokazał na oczy, do czego obecnie dążę. Po części to tez mój błąd bo się nie upomniałam o to przy podpisywaniu umowy.W każdym bądź razie ten składnik czyli prowizja uzależniona jest od moich indywidualnych wyników pracy i wypłacana co miesiąc, jeśli taka sprzedaż miała miejsce. W przypadku braku sprzedaży składnik ten wynosi 0.Do tej pory pracodawca w przypadku zwolnieniu lekarskiego pomniejszał jedynie podstawę za dni nieobecności, a prowizję wypłacał w pełnej całości. Czy robił to poprawnie ?W regulaminie brak jest zapisów w tej sprawie, czy składnik ten powinien być pomniejszany czy nie ,czy zachowywany jest podczas wypłacania zasiłku chorobowego. Przy tym jednak składniku ciężko stwierdzić jego termin nabycia, gdyż wypracowywany jest podczas bycia w pracy, a czasem wypłacany podczas przebywania na krótkim zwolnieniu lekarskim.Drugą sprawą jest to, że wyrok Trybunały Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 roku dotyczący zasad ustalania zasiłku chorobowego, dosyć jasno mówi, że składniki takie powinny być wliczane do podstawy wymiaru zasiłku, a jednak wielu pracodawców różnie to wylicza..W przypadku już miesięcznej nieobecności , albo nawet krótszej składnik ten nie jest wypłacany, gdyż nie podpisując umów nie mogę osiągać z tego tytułu prowizji.Faktycznie więc z momencie pójścia na długie zwolnienie chorobowe, nie otrzymam tego składnika. Nie ma więc powielenia tego składnika i od pracodawcy i od ZUS .Trzecim składnikiem o którym pisałam jest premia uznaniowa w postaci świadczeń kafeteryjnych, ale tu jestem w stanie zrozumieć, że składnik ten nie wlicza się do podstawy wymiary zasiłku chorobowego, z uwagi na regulamin świadczeń kafeteryjnych (integralny z regulaminem wynagradzania) w którym to określone jest ze składnik ten należy się podczas macierzyńskiego itp.Z tym zgodzę się, że nie może on zostać wliczony do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, bo przysługuje w czasie zwolnienia (jest wypłacany). Składnik ten występuje raz na 6 miesiecy.Czy więc kadry w mojej firmie prawidłowo wyliczały zasiłek chorobowy pomniejszając jedynie podstawę?Wynagrodzenie moje jest płatne na koniec miesiąca. W tym miesięcy przebywałam 2 razy na zwolnieniu (1 dzień i 3 dni), a w ostatnie dni miesiąca kiedy nastąpi wypłata w pracy będę. Zostanie mi ona wypłacona według zmniejszenia samej podstawy, oraz prowizji od umów jakie podpisałam przed L4.Czy wobec tego za miesiąc marzec kiedy nie będę mogła osiągnąć premii od sprzedaży z racji przebywania na długim zwolnieniu lekarskim (nie wolno na nim pracować), kadry powinny policzyć mi wynagrodzenie wraz z prowizją od sprzedaży?Wiem, że kadry planują zmianę regulaminu wynagradzania (doprecyzowanie informacji), a wejdzie on w życie po 2 tygodniach od jego ukazania się. Być może zostanie on zamieszczony z początkiem marca, kiedy to będę w trakcie zwolnienia chorobowego. Czy mogę się więc powoływać w piśmie do Pracodawcy na stary regulamin , czyli z momentem pójścia przeze mnie na zwolnienie lekarskie (być może 1 marca nie będę już w pracy) – nowy zacznie obowiązywać przypuśćmy 14 marca.. Czy jako że wynagrodzenie będzie wyliczanie dopiero na koniec marca, obejmie mnie już nowy regulamin uprawomocniający się w połowie marca?Dosyć zawiłe, jednak będę wdzięczna za odpowiedź i w razie pytań mogę doprecyzować te informacje. W poprzedniej pracy przy pierwszej ciąży kilka lat temu wliczane miałam również prowizje od sprzedaży.Jestem w trudnej sytuacji, a w przypadku handlowców zawsze podstawa jest niska, a to prowizja stanowi większy składnik wynagrodzenia.Proszę o informację, czym mogę się wesprzeć w piśmie do Pracodawcy.Dodam też że kontaktowałam się z infolinią ZUS i tam mówią że miesięczne składniki, jako prowizje od sprzedaży powinni mi wliczyć do wynagrodzenia chorobowego a tym samym zasiłku.Z góry dziękuję za wszelką pomoc i ten esej.

#2 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 22 luty 2013 - 14:43

nie chce mi się czytać takiego elaboratu. jesli chodzi o składniki, wchodzące do podstawy zasiłku chorobowego, to wejdą: stałe wynagrodzenie oraz te, które są pomniejszane za czas choroby (nie wiem, jak tam jest z tymi twoimi dodatkami, czy są pomniejszane, czy w stałej wysokości), od tego odejmujesz 13,71% i w czasie ciąży otrzymujesz 100% z powyższego wyliczenia
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#3 Guest_Madlene

Guest_Madlene
  • Goście

Napisano 22 luty 2013 - 14:59

przepraszam nie obraź sie, ale nie napisałam takiego posta po to, aby go nikt nie przeczytał.
Nie chce nikogo urazić, ale wydawalo mi się że to jest forum gdzie można również zasięgnąc pomocy..
Piszę to bez zlych intencji..Dołączona grafika zapewniamDołączona grafika
Swoją drogą sama się tez bardzo interesuje kadrami, chodź nie pracuję w nich.

Dobrze a co wyrokiem trybunały konstytucyjnego z 2008 roku ?

http://www.trybunal....08/sk_16_06.htm

Jeśli jest ona stricte indywidualną moją prowizją, tj. naliczaną od sprzedaży, podpisanych umów tylko i wyłącznie przeze mnie- to powinna się ona wliczać, jak inne elementy wynagrodzenia.
Trudno tu mówić o jej pomniejszaniu- bo będąc na chorobowym umów nie podpisuje, prowizje są mniejsze lub zerowe.

Prowizji tej nie mogę dostać od pracodawcy OPRÓCZ zasiłku a o tym własnie mówi ZUS na swoje stronie ? nikt mi nie wypłaci tego, bo nie będzie miał za co...

http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=429

W podstawie wymiaru zasiłku przysługującego w czasie trwania ubezpieczenia nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo (wypłacanych) za okres pobierania zasiłku. Składniki te uwzględnia się jednak w podstawie wymiaru zasiłku przysługującego za okres po ustaniu zatrudnienia.

Wydaje mi się że prowizja stricte indywidualna, o której pisałem na wstępie- siłą rzeczy takiego warunku nie spełnia- przecież nie zostanie wypłacona od umów/sprzedaży przeze mnie niezrealizowanych.

Temat poddałam dyskusji z uwagi na różne opinie różnych osób.

#4 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 22 luty 2013 - 15:18

jednym słowem: jest pomniejszana za czas nieobecności, a więc powinna wchodzić w podstawę.Tu nie chodzi o obrażanie się, czy nie - takie długie wypowiedzi na tym forum, gdzie odpowiadają ludzie zajęci, w wolnej chwili, to jednak zbyt obszerne. Staraj się streszczać, bo nie ja jedna całości nie przeczytam
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#5 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 22 luty 2013 - 15:37

Ale chyba nie chodzi tobie o różne opinie, różnych osób?Bo jaką ma warość dla ciebie moja opinia czy innych 100 Forumowiczów?Nikt nie odpowie ci jednoznacznie tak lub nie.Musisz sama dochodzić swoich praw na podstawie KP, regulaminu wynagradzania, zapisów umowy i przepisów ZUS

#6 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 22 luty 2013 - 15:42

A ten wyrok TK to jedni pracodawcy honorują inni nie

#7 Guest_Madlene

Guest_Madlene
  • Goście

Napisano 22 luty 2013 - 15:42

nie chodzi mi aby pytać o 100 opinii, ale o to że postronne osoby nie pracujące w kadrach często piszą niepoprawne informacje.Dlatego napisalam do was.Do tej pory pracodawca w przypadku zwolnieniu lekarskiego pomniejszał jedynie podstawę za dni nieobecności (np za 5 dni L4) , a prowizję wypłacał w pełnej całości za dany miesiąc. Czy robił to zatem poprawnie ?Dla laika KP i przepisy ZUS nie zawsze są jasne.Chodziło mi o potwierdzenie, że wedlug innych kadrowych taki składnik powinien być wliczony i dobrze myślę czytając wspomniane przepisy.

#8 Guest_Madlene

Guest_Madlene
  • Goście

Napisano 22 luty 2013 - 15:44

rozumiem jednak że ten wyrok jest jednak dalej obowiazujacy i moge się na niego powołać rozmawiając z pracodawcą ?

#9 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 22 luty 2013 - 15:47

Możesz, ale wyrok TK nie obliguje pracodawcy do takiego a nie innego postępowania, dla niego to nie jest przepis prawa do obowiązkowego stosowania

#10 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 22 luty 2013 - 15:53

Gdyby wyroki zobowiązywały to teraz miliony Polek miałyby w podstawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego zasiłek macierzyński

#11 Guest_Madlene

Guest_Madlene
  • Goście

Napisano 22 luty 2013 - 16:02

w jakim celu więc daje się możliwość ponownego obliczenia podstawy wymiaru zasiłku po ogłoszeniu wyroku TK?http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=2283Jej jakie to zagmatwane ...

#12 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 22 luty 2013 - 16:17

w ZUSie nic nie jest proste! To jest główny sposób na przetrwanie tej instytucji

#13 Guest_Madlene

Guest_Madlene
  • Goście

Napisano 22 luty 2013 - 17:22

cz

Nikt nie odpowie ci jednoznacznie tak lub nie.Musisz sama dochodzić swoich praw na podstawie KP, regulaminu wynagradzania, zapisów umowy i przepisów ZUS

Trochę mnie to intryguje.. jesli są jedne przepisy KP to czemu nie ma jednoznacznej odpowiedzi?Dobrze dziękuję wam za odpowiedzi..Jeszcze jedno pytanie:czy jeśli mam jakieś umowy podpisane jeszcze w lutym (w sensie pracodawca nie mógł mi wypłacić z tego tytułu wynagrodzenia w luty, wcześniejsze przygotowanie list płac itp), a w marcu teoretycznie powinni mi wyliczyć wynagrodzenie/zasiłek chorobowy to czy pracodawca powinien mi jeszcze wypłacic ta tą pozostałą prowizję z lutego?Czy powinien sie trzymać tego, że wyliczył mi wynagrodzenie ze średniej i żadnej prowizji już nie dostaje? a ja ze swojej strony już nie zgłaszać że podpisałam takie umowy?W końcu walczę o to aby nie pomniejszał mi samej podstawy a wyliczył ją ze średniej wraz z poprzednimi prowizjami.

#14 Guest_Madlene

Guest_Madlene
  • Goście

Napisano 23 luty 2013 - 16:37

pomóżcie jeszcze prosze:co oznacza ten artykuł?Art. 41 ust.2 ustawy zasiłkowejSkładników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie.co oznacza określony termin?chodzi mi o przykład..

#15 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 luty 2013 - 17:09

http://kadry.infor.p...horobowych.html Tutaj na stroni INFOR powinno wszystko być .Według mojej skromnej wiedzy ,to jeżeli nie masz wypłacanej prowizji osobno w trakcie zasiłku chorobowego ,to powinno to wejść do podstawy.

#16 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 luty 2013 - 17:22

Natomiast w temacie art 41 : " ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego stosuje się przepisy ustawy zasiłkowej (art. 92 K.p.). Zgodnie z art. 41 ust. 1 tej ustawy, w podstawie wymiaru zasiłków (także wynagrodzenia chorobowego) nie należy uwzględniać składników wynagrodzenia, do których w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania wynagrodzenia chorobowego (lub zasiłku), jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego świadczenia. Ważne: Do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych wlicza się składniki wynagrodzenia, które zgodnie z przepisami płacowymi nie są wypłacane za okresy pobierania świadczeń chorobowych, a także te, w stosunku do których nie zamieszczono odpowiednich regulacji w przepisach płacowych, o ile nie są wypłacane za okresy absencji chorobowej.
Z powyższego wynika, że premia uznaniowa powinna być wliczana do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego za miesiąc, za który w związku z absencją chorobową została obniżona lub nie została wypłacona. W rezultacie nie można jednoznacznie określić, że premia zawsze podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych. Jeżeli bowiem wystąpi sytuacja, gdy pracownik, pomimo absencji chorobowej, otrzyma premię uznaniową za dany miesiąc w wysokości niepomniejszonej za czas absencji, to premia nie może być wliczona do podstawy wymiaru świadczenia przysługującego za ten miesiąc. Dlatego też decyzję o wliczeniu premii do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych należnych za dany miesiąc można podjąć dopiero po wypłacie premii za ten miesiąc."Pozdrawiam Dołączona grafika

#17 Guest_Madlene

Guest_Madlene
  • Goście

Napisano 23 luty 2013 - 18:41

.Jeżeli bowiem wystąpi sytuacja, gdy pracownik, pomimo absencji chorobowej, otrzyma premię uznaniową za dany miesiąc w wysokości niepomniejszonej za czas absencji, to premia nie może być wliczona do podstawy wymiaru świadczenia przysługującego za ten miesiąc. Dlatego też decyzję o wliczeniu premii do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych należnych za dany miesiąc można podjąć dopiero po wypłacie premii za ten miesiąc."Pozdrawiam Dołączona grafika

Jeszcze się upewnię czy dobrze rozumiem - przepraszam ale laik jestem.

Luty - stałe 1000 zł podstawa, 1000 zł prowizja od sprzedaży (za indywidualny osiągnięty wynik, podpisane umowy),
Marzec - stałe 1000 zł podstawa, 0 zł prowizja od sprzedaży (miesięczna absencja chorobowa).
okres rozliczeniowy 1-31.., wynagrodzenie płatne ostatniego dnia miesiąca

czy wobec tego pracodawca dopiero na koniec kwietnia zadecyduje czy wlicza premię do podstawy świadczeń chorobowych? a marzec otrzymuje się tylko wynagrodzenie podstawowe?

Dziękuję za wyjaśnienie i link do artykułu Dołączona grafika

#18 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 luty 2013 - 18:53

Praktycznie ,to wygląda tak ,że jeżeli wynagrodzenia są wypłacane w tym samym terminie ,co premie ,to wszystko jasne w momencie liczenia list płac wszystko jest jasne ,bo znana jest zasadnicza i znana jest premia.Natomiast jeżeli wynagrodzenia sa wypłacane ostatniego dnia miesiaca marca ,a premie 10 kwietnia to w chwili sporzadzania listy płac na dzień 30 marca pracownik w płacach może nie mieć tej informacji .

#19 Guest_Madlene

Guest_Madlene
  • Goście

Napisano 27 luty 2013 - 19:13

pomóżcie jeszcze prosze:co oznacza ten artykuł?Art. 41 ust.2 ustawy zasiłkowejSkładników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie.co oznacza określony termin?chodzi mi o przykład..

witam.Czy wyjaśnicie mi jeszcze ten artykuł?Czy to oznacza np , że jeśli dany składnik (prowizja) przysługuje mi jeszcze powiedzmy tylko przez miesiąc od pójścia na długie zwolnienie to wtedy nie może być on wliczony do podstawy wymiaru zasiłku?

#20 Guest_Marcelina

Guest_Marcelina
  • Goście

Napisano 01 luty 2014 - 23:59

Witam ja z trochę innej beczki. Od 01 marca 2012 poszłam na l4 z powodu zagrożonej ciąży. Macierzyński od 09.2012, póżniej od połowy lutego 2013 do kwietnia 2013 urlop niewykrzystany i po urlopie wychowawczy do teraz. Złożyłam wniosek o przerwanie wychowawczego i zostałam objeta zwolnieniem grupowym. Moje pytanie jak zostanie policzone wysokość odprawy z jakich okresów, bo problem polega na tym że płaca zasadnicza ok wiem co i jak ale problem mam z premiami za sprzedaż ponieważ w firmie funkcjonuje system ze np. za styczeń premia wypłacona jest do 10-go marca, za luty do 10-tego kwietnia i tak też w trakcie l4 te premie mi spływał .Natomiast czytałam ze licza się trzy ostatnie miesiące pracy  a  ani w grudniu ani w styczniu ani w lutym nie otrzymałam premii za miesiące wcześniejsze.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zasiłek chorobowy, prowizja, sprzedaż, l4, ciąża, wynagrodzenie chorobowe, podstawa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy