Skocz do zawartości


chorobowe po 182


wróć do serwisu Kadry 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Mariola

Guest_Mariola
  • Goście

Napisano 21 maj 2009 - 16:03

Pracownik kończy 182 dni chorobowego , złozył wniosek o rente i czeka na decyzje zus. 1. Czy moge po 182 dniach chorobowego jak wroci do pracy udzielic mam go skierowac na badania lekarskie do medycyny pracy ?2. A jezeli nie otrzyma zdolnosci do pracy czy moge mu udzielic urlopu zaleglego i nowego zanim dostanie decyzje z zusu co do renty

#2 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 21 maj 2009 - 16:08

Pracownik stara się o rentę a to oznacza, że nie jest zdolny do pracy i lekarz nie wystawi takiego zaświadczenia.Pracownik może złożyć wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego tuż po chorobowym, jeśli pracodawca wyrazi zgodę to wszystko będzi OK i spokojnie czekacie na decyzję ZUS.

#3 Guest_DD59

Guest_DD59
  • Goście

Napisano 21 maj 2009 - 16:09

1/Jeśli nie dostanie zdolności to nie może dostać urlopu2/może czasami dostać rehabilitacyjne3/ przez czas oczekiwania jest zawieszony w próżni. W RSA 151 nieobecność usprawiedliwiona niepłatna, potem korygowanie dokumentów. Przykre ale konieczne.4/ Gdy otrzyma rentę-rozwiązanie i ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

#4 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 21 maj 2009 - 16:13

Może dostać urlop !!!... wyrok SN z dnia 20,03,2008 r sygn.akt II PK 214/07

#5 Guest_marg

Guest_marg
  • Goście

Napisano 21 maj 2009 - 16:33

do koleżanki - owszem jest wyrok ,ale ostatnio czytałam że ten wyrok odnosi sie do sytuacji kiedy pracownik chce iść na urlop po "krótkiej chorobie", tzn takiej kiedy wiadomo że dostanie zdolność do pracy a w przyapdku kiedy wyczerpał 182 dni i oczekuje na decyzje o rencie lub świadczeniu to wiadome że zdolności mieć nie będzie i urlopu nie wolno udzielać. Też mnie to troche zaskoczyło. Zaraz poszukam i zacytuję

#6 Guest_marg

Guest_marg
  • Goście

Napisano 21 maj 2009 - 16:46

Ubezpieczenia i Prawo Pracynr 9/(243) z dnia 2009-05-01:"Pracownica długotrwale niezdolna do pracy przebywała przez okres 3 miesięcy na świadczeniu rehabilitacyjnym. Następnie, z uwagi na odmowę potwierdzenia przez lekarza medycyny pracy jej zdolności do pracy, wystąpiła o przedłużenie okresu wypłaty świadczenia. Wniosek został jednak odrzucony i w tej chwili trwa postępowanie odwoławcze. Czy na ten okres możemy udzielić pracownicy urlopu wypoczynkowego?W przedstawionej sytuacji udzielenie urlopu wypoczynkowego byłoby rozwiązaniem niewłaściwym. Z informacji podanych w pytaniu wynika, że pracownica w dalszym ciągu jest niezdolna do pracy i nawet jeśli nie uzyska prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, na dotychczasowe stanowisko nie powróci. Do niedawna kwestia możliwości udzielania urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po długotrwałej chorobie była przez doktrynę w sposób kategoryczny negowana. Stanowisko to wywodzono z przeznaczenia uprawnienia, a ponadto z redakcji art. 165 i 166 K.p. Pogląd ten zanegował Sąd Najwyższy, który w wyroku z dnia 20 marca 2008 r. (sygn. akt II PK 214/07) orzekł, że rozpoczęcie urlopu po ustaniu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, nie oznacza, że zachodzi przesłanka określona w art. 165 pkt 1 K.p., która zobowiązuje pracodawcę do przesunięcia urlopu na termin późniejszy. Tym bardziej, jeśli urlop był wykorzystywany w zgodzie z planem urlopów. Sąd Najwyższy w toku postępowania rozważał jednak sytuację pracownika, który bezpośrednio po chorobie trwającej dłużej niż 30 dni, nie wykonawszy wcześniej kontrolnych badań lekarskich, rozpoczął korzystanie z zaplanowanego urlopu wypoczynkowego. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż wyrok Sądu jest oparty na przeświadczeniu, iż pracownik, którego rozstrzygnięcie to dotyczyło, wykorzystywał urlop po pełnym wyzdrowieniu. Świadczy o tym użyte w uzasadnieniu sformułowanie - „po ustaniu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby”. W rozpatrywanym przypadku mamy natomiast do czynienia z sytuacją, w której pracownica jest w dalszym ciągu niezdolna do pracy, a urlop, który miałby jej być udzielony na okres oczekiwania na rozstrzygnięcie sprawy dotyczącej świadczenia rehabilitacyjnego, nie był planowany. 2) Jak wobec tego należy traktować okres absencji pracownicy?Okres ten należy traktować jako okres usprawiedliwionej, niepłatnej nieobecności w pracy. Mimo, że najprawdopodobniej pracownica nie przedłożyła pracodawcy dokumentu potwierdzającego jej niezdolność do pracy, to pracodawca posiada jednak miarodajną wiedzę o jej stanie zdrowiaNawet to logiczne.

#7 Guest_Mariola

Guest_Mariola
  • Goście

Napisano 21 maj 2009 - 22:42

Wiem ze to może jest śmiesznie proste ale nadal nie wiem co mam z tym fantem zrobic. Czy wysyłac go do lekarza med.pracy czy czekac na rozwuj wydarzeń z zusu a jego prowadzic jako okres usprawiedliwionej obecności ale nieplatnej.

#8 Guest_mm

Guest_mm
  • Goście

Napisano 21 maj 2009 - 23:01

Powinnaś postąpić tak jak pisze DD59. Jest to najwłaściwsze rozwiązanie.Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych