Skocz do zawartości

Zdjęcie

urlop dla poratowania zdrowia

wróć do serwisu Sektor Publiczny 51 odpowiedzi w tym temacie

#41 Guest_maria e.

Guest_maria e.
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2013 - 17:44

Jeśli znowelizowana KN wejdzie w życie od 1.01.2014, to takiego urlopu Ci już nikt nie udzieli - inne wymagania, inne zasady, inne procedury... Tamto "se już ne wrati"....

Dziękuję za szybką odpowiedź, choć mnie nieco zasmuciła. To znaczy jestem w trakcie leczenia i urlop przydałby mi się nawet już, ale nie chcę rzucać wszystkiego i stawiać dyrektorkę pod presją szukania szybko zastępcy. Myśłałam, że uda się aby wilk syty i owca cała. Jeśłi wyrazi mi zgodę na urlop od 1 III  2014 i zrobi to teraz, to chyba mi go nie mogą zabrać?

#42 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 06 grudzień 2013 - 13:03

Nie sądzę, by dyrektor z takim wyprzedzeniem udzielił Ci tego urlopu, wiedząc jednocześnie o nadchodzących zmianach.

#43 Guest_Anka 2

Guest_Anka 2
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2013 - 16:21

Majko bardzo proszę o pomoc.

Czu urlop dpz jest wliczany przez ZUS do jednego okresu zasiłkowego. Chorowałam ok.130 dni do 28.06.2013, a od 29.07.1013 jestem na udpz , który dostałam na 5 m-cy do 29.12 2013. Chodzi mi o to, czy mogę iść spokojnie na L4 po zakończeniu udpz? Jak to jest z zasiłkiem chorobowym? Bardzo proszę o pomoc.

Anka 2

#44 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 06 grudzień 2013 - 23:19

Urlop dla poratowania zdrowia jest URLOPEM, a nie okresem wypłacania zasiłku chorobowego. ZUS do tego nic nie ma. W Twoim przypadku nie tyle ważna jest długość zasiłku chorobowego, co przerwa w pracy, o której wspomina art.23 ust.1 pkt 2 KN lub art.27 ust.1 pkt 2 KN. W zależności od rodzaju stosunku pracy, czyli czy jest to umowa o pracę na czas nieokreślony, czy stosunek pracy na podstawie mianowania, ta przerwa może wynosić albo 1,5 roku (182 dni zasiłku + 1 rok urlopu dla poratowania zdrowia), albo 2 lata ( rok zasiłku chorobowego + 1 rok urlopu dla poratowania zdrowia). Jeśli jesteś n-lem zatrudnionym przez mianowanie, to - moim zdaniem - po urlopie możesz rozpocząć zupełnie nowy okres zasiłkowy i to na tak długo, aby nie przekroczyć okresu, o którym wspominałam wcześniej, bo skutkowałoby to rozwiązaniem Twojego stosunku pracy. Ponieważ jednak nie mam żadnych dokumentów przed sobą, nie jestem w stanie dać Ci niepodważalnej odpowiedzi. Możesz spokojnie zadzwonić do ZUS, gdzie przedstawisz więcej szczegółów, to i odpowiedź pewnie będzie pełniejsza. Myślę jednak, że mam rację.

#45 Guest_Anka 2

Guest_Anka 2
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2013 - 10:35

Dziękuję Majko.

Czy przerwa 30 dniowa między moim L4 , a udpz ( 1 m-c) jest wystarczająca aby bezpiecznie taki nowy okres zasiłkowy zacząć?

Czytam o co najmniej 60 dniach przerwy , aby  zasiłek chorobowy znów rozpocząć. Jak Ty to Maju widzisz? W ZUS-ie otrzymuje się czasami informacje wykluczające się nawzajem. Dodam,że jestem nauczycielem mianowanym zatrudnionym na czas nieokreślony i po zakończeniu L4 w czerwcu nie byłam u lekarza medycyny pracy tylko rozpoczęłam wakacje.Proszę o pomoc.

Anka 2

#46 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 08 grudzień 2013 - 12:08

Okres przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia jest okresem normalnego zatrudnienia, a więc nie jest to absolutnie okres zasiłkowy. Stąd przerwa pomiędzy "starym" a nowym okresem zasiłkowym nie wynosi 30 dni , tylko ponad 6 m-cy ( od 29.06. do 29.12.). Stad wydaje mi się, że możesz w miarę konieczności wykorzystać jeszcze po urlopie nawet 182 dni okresu zasiłkowego. Ale, jak pisałam Ci wcześniej, nie mam dokumentów, więc naprawdę mogę tylko teoretyzować. Zabierz dokumenty ze sobą i pojedź do ZUS. Tam naprawdę "nie gryzą"...

#47 Guest_Anka 2

Guest_Anka 2
  • Goście

Napisano 19 grudzień 2013 - 15:49

Dziękuje Maju za odpowiedź.

Dalej jednak mam wątpliwości, jak to jest z zasiłkiem chorobowym po udpz. Wykonałam wczoraj telefon do ZUS-u i pani odpowiedziała, że udpz jest traktowany przez ZUS , jak zasiłek rehabilitacyjny i choroba występująca bezpośrednio po nim ( nawet inna) jest liczona do tego samego okresu zasiłkowego. Dopiero potem " oświeciło mnie", jak to jest możliwe, przecież ZUS wtedy mi nie płaci a szkoła wszelkie należne składki przelewa na konto ZUS-u przez cały czas pobytu na udpz.

Maju , dzisiaj uzyskałam dopuszczenie do pracy od lekarza medycyny pracy, ale inna choroba, która się znów ( po 2 latach) odezwała nie pozwala mi na normalną pracę z dziećmi. Co robić? Czy mogłabyś mi pomóc?

Pozdrawiam świątecznie.  

Czekam z niecierpliwością na Twoją radę. Może znajdziesz czas przed Świętami.

Anka 2.

#48 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 19 grudzień 2013 - 23:29

Moim zdaniem pani w ZUS-ie trochę wprowadziła Cię w błąd, bo nie wzięła pod uwagę faktu, iż od 29.06. - 28.07. nie przebywałaś na zwolnieniu lekarskim, lecz na urlopie, a więc nie było bezpośredniej kontynuacji niezdolności do pracy po okresie pobierania zasiłku chorobowego. Tak więc widzisz, że takie porady na odległość, bez wglądu w konkretne dokumenty po prostu prowadzą czasem do błędnych interpretacji. Zaopatrzona w te właśnie dokumenty udaj się do ZUS i poproś o konsultację osoby zajmującej się właśnie tą działką, a nie pierwszą z brzegu...

Podrzucam Ci link do krótkiego artykułu traktującego o sytuacji podobnej do tej, którą "wyłożyła" Ci pani z ZUS-u:

http://www.rachunkow...ie.pl/page/1816

#49 Guest_Anka 2

Guest_Anka 2
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2013 - 21:27

Witam Maju!

Ja już nic nie wiem. Z artykułu, którego link podałaś, wynika, że zarówno l4 przed udpz jak i udpz i l4 po udpz wliczane są do jednego okresu zasiłkowego bez względu na rodzaj choroby. Chyba, że na końcu artykułu jest inna konkluzja ( wiem, że trzeba się zlogować, ale nie udało mi się to - przepraszam , że nie doczytałam  i dalej mam wątpliwości) Sorry Maju, ale jak to jest? Pomocy , bo koniec grudnia tuż tuż!!!!!!!

A  w ZUS-ie rozmawiałam telefonicznie z panią " od zasiłków" ( jak pisałam wcześniej), a nie pierwszą z brzegu.

Pozdrawiam.   Anka 2

#50 Guest_Anka 2

Guest_Anka 2
  • Goście

Napisano 22 grudzień 2013 - 21:07

Maju proszę odezwij się!!!!!!!!!!!! ( w miarę wolnego czasu )

Jak Ty to wszystko widzisz - L4 po udpz. Czy to jest możliwe? Interpretacja przepisów nawet przez ZUS jest róźna. Bardzo proszę o pomoc co robić, bo nie chciałabym w Nowym Roku zostać bez środków do życia i w chorobie.

Już nawet o Świętach nie myślę tylko o tym co będzie po 1. stycznia.

Pozdrawiam Anka2

#51 Guest_Anka 2

Guest_Anka 2
  • Goście

Napisano 24 grudzień 2013 - 13:46

Witam Maju!!!!!!!!!!

Zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia i wszystkiego co najlepsze w 2014 !!!!!!!!!

Proszę o wskazówki.   Pozdrawiam.                     Anka 2  

#52 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 25 grudzień 2013 - 23:07

Mnie się nadal wydaje, że niezbędna będzie Twoja osobista wizyta w ZUS. Przygotuj sobie ściągawkę - do kiedy L-4 i ile tego było, potem urlop wypoczynkowy, potem urlop zdrowotny. Zapytaj, czy możesz nadal korzystać z zasiłku chorobowego. Moim zdaniem masz do tego pełne prawo!

Za miłe słowa dziękuję i życzę również samych tylko dobrych chwil...

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych