Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

urlop dla poratowania zdrowia

wróć do serwisu Sektor Publiczny 51 odpowiedzi w tym temacie

#21 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 09 czerwiec 2013 - 22:16

Pisałam o tym w ostatnim poście na forum kadry, ale tu mogę też przytoczyć odpowiedni fragment:

"Zgodnie ze stanowiskiem departamentu strategii MEN z 13 lipca 2010 r. w sprawie nabywania przez nauczyciela prawa do urlopu wypoczynkowego podczas przebywania na urlopie zdrowotnym „nauczycielowi zatrudnionemu w placówce nieferyjnej, który przez część roku przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia, nie można odmówić prawa do urlopu wypoczynkowego w wysokości proporcjonalnej do okresu faktycznie przepracowanego”.

Z tego wynika, że powinnaś otrzymać urlop w wymiarze 12 dni ( za 4 m-ce ).

#22 Guest_Zofia

Guest_Zofia
  • Goście

Napisano 17 czerwiec 2013 - 19:08

Witam

Pracuje na uczelni jako nauczyciel akademicki, mam stanowisko dydaktyczne. Obecnie umowa na czas nieokreslony. W okresie 1.12.2007-30.11.2008 przebywalam na rocznym urlopie zdrowotnym. Mialam do niego uprawnienia po przepracowaniu okreslonej liczby lat. Czy jesli bym chciala starac sie o kolejny urlop zdrowotny (mam jeszcze rok), to czy przypadkiem musze miec przepracowane kolejne kilka lat od wczesniej wykorzystanego urlopu? Na jaką ustawę (nr, itd) mam się powołać?

Bardzo prosze o odpowiedz. 

Pozdrawiam

Zofia

#23 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 17 czerwiec 2013 - 20:03

W ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym w art.135 zostały sformułowane ogólne zasady korzystania z urlopów dla poratowania zdrowia przez n-li akademickich. W przeciwieństwie do art.73 ustawy Karta Nauczyciela zawarte tam uwarunkowania są niezwykle lakoniczne i w żadnym miejscu nie zawierają ograniczeń dotyczących okresu przerwy między jednym, a drugim urlopem. W związku z tym nie ma żadnych przeszkód, by kolejny urlop dla poratowania zdrowia rozpocząć nawet bezpośrednio po zakończeniu poprzedniego. Tak więc możesz bez przeszkód wnioskować o kolejny urlop zdrowotny, chyba że sprawę tę reguluje Wasz wewnętrzny statut uczelni.

#24 Guest_aniela

Guest_aniela
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2013 - 11:31

witam, chciałabym się dowiedzieć bedąc nauczycielem akademickim na urlopie dla poratowania zdrowia pomagam w firmie męża prowadząc zajęcia. Czy ktokolwiek ma prawo w jaki sposób sie do tego przyczepić pod względem prawnym? wiem, że ustawa mówi, Pracownik korzystający z płatnego urlopu,o którym mowa w ust. 5, nie może w tym czasie wykonywać pracy w ramach stosunku pracy ani prowadzić działalności gospodarczej,

ale ja ani nie pozostaje w stosunku pracy ani nie prowadzę działalności gospodarczej. Za dopowiedz z góry b. dziękuję

#25 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 16 sierpień 2013 - 22:01

Nauczyciel akademicki przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia nie może wykonywać obowiązków ani w ramach stosunku pracy, ani prowadzonej działalności gospodarczej na własny rachunek. Nikt jednak nie zabrania, ani nie limituje pracy w ramach umów cywilno-prawnych - umowy o dzieło czy umowy zlecenia. Dlatego dla "świętego Twojego spokoju" i "dmuchając ewentualnie na zimne", możesz podpisać którąś z tych umów z firmą męża.

#26 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2013 - 19:03

Witam,

kilka dni temu uzyskałam stopień nauczyciela dyplomowanego. Mam 15 letni staż pracy. W czerwcu przeszłam operację. Lekarz stwierdził, że bez problemu mogę iść na urlop dla poratowania zdrowia. Moje pytanie brzmi: czy jeśli pójdę na urlop od 2.09 2013 do 27.06 2014 to przez okres urlopu będę miała wypłacaną pensję już wyższą, taką jak nauczyciel dyplomowany? W czasie urlopu nie mam prawa do żadnych dodatków, np. motywacyjnego? A co z trzynastką? Czy otrzymam ją za rok 2013? a za 2014? Kwestia finansowa jest niestety bardzo ważna dla mnie. Jak się jest chorym, trzeba mieć za co się leczyć Dołączona grafika  Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.

#27 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 02 wrzesień 2013 - 13:05

Po dostarczeniu aktu nadania tytułu nauczyciela dyplomowanego otrzymujesz pensje z nowej stawki od 1.09., niezależnie od tego, czy pracujesz, czy jesteś na urlopie dla poratowania zdrowia ( zasadnicza + wysługa ). Trzynastka  za 2013 r. z m-cy I-VIII, trzynastka za 2014 r. za m-ce VII-XII.

#28 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 04 wrzesień 2013 - 10:10

Witam,

mam poważny problem. Lekarz 1 sierpnia wystawił mi orzeczenia uprawniające mnie do skorzystania z rocznego urlopu na poratowanie zdrowia. Złożyłam wniosek w szkole 8 sierpnia, odebrał go ode mnie woźny, bo p. Dyrektor była na urlopie. Władze gminy stwierdziły, że nie będą płacić za mój urlop, więc postanowiły złożyć odwołanie do WOMP i tutaj zaczyna się problem. Odwołanie złożono 4 września, czyli jak dla mnie minął już 14- dniowy termin, tylko że p. Dyrektor wróciła z urlopu 22 sierpnia i interpretuje to w ten sposób, że termin 14- dniowy zaczyna się 22 sierpnia a nie 8 sierpnia, choć w piśmie informującym mnie o odwołaniu przyznaję że jest to wniosek z dnia 8 sierpnia.

Bardzo proszę o radę.

#29 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2013 - 13:49

Witam.

Mam pytanie 5 czerwca 2012 roku zdałem egzamin na nauczyciela mianowanego. od września 2012 do sierpnia 2013 przebywałem na urlopie dla poratowania zdrowia. Czy z dniem 1 września 2013 mogę rozpocząć staż na nauczyciela dyplomowanego? Szukałem na forum i jedna osoba mając taką samą sytuację pisała że zwróciła się o poradę do jeżeli dobrze pamiętam ministerstwa oświaty i otrzymała odpowiedź pozytywną. W uzasadnieniu napisane było że wystarczy przez ten rok mieć nawiązany stosunek o pracę.

#30 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 09 wrzesień 2013 - 15:27

Zgodnie a art.9d KN staż na stopień nauczyciela dyplomowanego możesz rozpocząć po przepracowaniu 1 roku od dnia uzyskania stopnia n-la mianowanego. Ten rok przerwy masz być zatrudniony zgodnie z kwalifikacjami, więc przebywając na urlopie dla poratowania zdrowia spełniasz to wymaganie. Możesz więc rozpoczynać staż na stopień nauczyciela dyplomowanego. Nie zapomnij złożyć w terminie stosownego wniosku do dyrektora wraz z planem rozwoju zawodowego.

#31 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2013 - 18:05

Dziękuję za odpowiedź wniosek już złożyłem a do końca tygodnia złożę plan rozwoju.

#32 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2013 - 18:11

Witam,

mam poważny problem. Lekarz 1 sierpnia wystawił mi orzeczenia uprawniające mnie do skorzystania z rocznego urlopu na poratowanie zdrowia. Złożyłam wniosek w szkole 8 sierpnia, odebrał go ode mnie woźny, bo p. Dyrektor była na urlopie. Władze gminy stwierdziły, że nie będą płacić za mój urlop, więc postanowiły złożyć odwołanie do WOMP i tutaj zaczyna się problem. Odwołanie złożono 4 września, czyli jak dla mnie minął już 14- dniowy termin, tylko że p. Dyrektor wróciła z urlopu 22 sierpnia i interpretuje to w ten sposób, że termin 14- dniowy zaczyna się 22 sierpnia a nie 8 sierpnia, choć w piśmie informującym mnie o odwołaniu przyznaję że jest to wniosek z dnia 8 sierpnia.

Bardzo proszę o radę.

Najśmieszniejsze jest to że władze gminy postanowiły że nie będą za urlop płacić a leży to w gestii tylko i wyłącznie dyrektora.

Niestety nie masz pewnie potwierdzenia odbioru wniosku od szkoły bo woźny nie jest kompetentną osobą żeby to wystawić. Wydaje mi się że czeka Cię wizyta w medycynie pracy. Miałem podobną sytuację ale mi się jakoś udało. powodzenia

#33 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 29 październik 2013 - 22:54

Witam,

czy po urlopie dla poratowania zdrowia będę mogła bezpośrednio przejść na emeryturę pomostową ?

#34 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 30 październik 2013 - 14:24

Jeżeli spełniasz pozostałe wymogi do uzyskania nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ( bo chyba o to Ci chodzi ), to możesz to uczynić bezpośrednio po urlopie dla poratowania zdrowia. Pamiętaj, że okres urlopu dla poratowania zdrowia nie jest zaliczany do wymaganego okresu pracy nauczycielskiej ( min.20 lat, co najmniej połowa etatu), ale jest zaliczany do wymaganego stażu ubezpieczeniowego w ogóle (min.30 lat).

#35 Guest_pytajnik

Guest_pytajnik
  • Goście

Napisano 01 listopad 2013 - 17:36

Witam serdecznie Dołączona grafika Chciałabym skonsultować z kimś obeznanym w temacie moją sytuację dotyczącą urlopu dla poratowania zdrowia.Pytanie brzmi: czy spełniam wymóg 7 lat zatrudnienia?

- 2 września 2005 r.- 31 sierpnia 2006 r.: nauczyciel w placówce Polskiego Stowarzyszenia Na Recz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (zgodnie z tym zapisem, moim zdaniem ten rok wlicza się do wymaganego, 7-o letniego stażu  [str. 7] https://docs.google....FZibv0zvDsrGxOQ

i 

http://lexvin.pl/por...towania-zdrowia)

- 1 września 2006 r. do nadal... nauczyciel w przedszkolu, umowa w pełnym wymiarze godzin, na czas nieokreślony

- 28 sierpnia 2012 r. - 10 marca 2013 r. L4 w ciąży

- 11 marca 2013 r. do nadal - urlop macierzyński, dodatkowy macierzyński i obecnie rodzicielski

Moje niejasności dotyczą dwóch kwestii:

1. Czy pierwszy rok pracy w ośrodku NA PEWNO wlicza się w wymagany do urlopu staż pracy?

2. Czy nie muszę wrócić do pracy na kilka dni (brakujące od 28 sierpnia do 2 września)? L4 i urlopy macierzyński, dodatkowy macierzyński i rodzicielski trwają W SUMIE dłużej niż 6 miesięcy ...

#36 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 02 listopad 2013 - 00:02

Zaliczenie zatrudnienia w Stowarzyszeniu do pracy nauczycielskiej uważam za pewne. W razie wątpliwości proszę zapoznać się z biuletynem nr 1 Stowarzyszenia z 2009 r. ( np. od str.7). Podaję link:

http://psouu.org.pl/... informacji.pdf

W związku z tym masz na dzień dzisiejszy uprawnienia formalne do urlopu dla poratowania zdrowia. Z całości Twoich nieobecności w pracy odejmujemy te "dopuszczalne" 6 m-cy i doliczamy do "wypracowanego" stażu potrzebnego do urlopu zdrowotnego.

Pamiętaj jednak, że przepisy dotyczące urlopu dla poratowania zdrowia nauczycieli prawdopodobnie ulegną zmianie od nowego roku... Oczywiście dużo bardziej niekorzystne! Jeśli więc masz zdrowotne powody, by lekarz wnioskował o urlop zdrowotny dla Ciebie, to zrób to jak najszybciej, by zdążyć przejść nawet całą procedurę odwoławczą, która zapewne trwa nawet kilka tygodni.

#37 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 listopad 2013 - 21:22

Majka czy formalne warunki spełniam, bardzo mnie to cieszy i dziękuję za wsparcie w tej kwestii.

Powody zdrowotne mam, niestety ciąża pozostawiła po sobie - prócz Maleństwa - spore spustoszenia, dosłownie. Będę składać zatem odpowiednie wnioski i zdaje się najpierw / później ?? wniosek o przerwanie urlopu rodzicielskiego. Tak na chłopski rozum: najpierw powinnam wiedzieć, że urlop dla poratowania zdrowa W OGÓLE  dostanę a potem wnioskować o przerwanie rodzicielskiego. Niestety, przepisy dotyczące tego ostatniego mówią, że wniosek o jego przerwanie należy złożyć na 2 tygodnie przed planowaną datą zakończenia ...

Te niekorzystne zmiany - 20 lat pracy i tylko raz w życiu - wejdą z dużą dozą prawdopodobieństwa??

Pozdrawiam

#38 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 listopad 2013 - 21:23

* czyli miało być Dołączona grafika

#39 Guest_maria.e.

Guest_maria.e.
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2013 - 18:56

Mam pilne zapytanie w kwestii urlopu. Czy jeśli wystąpię o niego składając wniosek do 31 XII tego roku, to zdążę przed zmianami w Karcie? (uwzględniając zwłaszcza możliwość odwołania się mojego dyrektora). To znaczy teraz mi przysługuje, bo wykorzystałam dopiero dwa lata, pozostał mi rok, ale od stycznia chyba nie.

Termin urlopu byłby od 1 III 2014 roku.

Bardzo będę wdzięczna za szybką odpowiedź.

#40 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 03 grudzień 2013 - 22:55

Jeśli znowelizowana KN wejdzie w życie od 1.01.2014, to takiego urlopu Ci już nikt nie udzieli - inne wymagania, inne zasady, inne procedury... Tamto "se już ne wrati"....

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy