Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

urlop dla poratowania zdrowia

wróć do serwisu Sektor Publiczny 51 odpowiedzi w tym temacie

#1 nowakadrowa

nowakadrowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 89 postów

Napisano 20 luty 2013 - 16:08

nauczycielowi udzelono urlopu dla poratowania zdrowia od 1 września 2012 do 30.06.2013.Czy ten urlop nie powinien być udzielony na cały rok szkolny tzn do 31.sierpnia 2013 roku?bardzo proszę o odpowiedź.

#2 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 23 luty 2013 - 01:14

Urlop dla poratowania zdrowia jest udzielany nauczycielowi, aby mógł powstrzymać się od wykonywania obowiązków zawodowych i w tym czasie przeprowadzić zalecone przez lekarza leczenie, regenerując swoje zdrowie. Nauczyciel wykonuje swoje obowiązki zawodowe w okresie zajęć dydaktycznych, które trwają mniej więcej do końca czerwca. Lipiec i sierpień to, jak na razie, okres urlopu wypoczynkowego nauczyciela. W tym więc okresie bezsensem jest udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, bo przecież n-l już jest na urlopie, na pewno powstrzymuje się od wykonywania obowiązków zawodowych i regeneruje siły. Po cóż mu więc dwa urlopy w tym samym czasie? Poza tym warto pamiętać też o tym, że to lekarz wskazuje długość okresu, na jaki ma być n-lowi udzielony urlop dla poratowania zdrowia ( jednorazowo nie więcej niż 1 rok kalendarzowy ).

#3 Guest_Dorota

Guest_Dorota
  • Goście

Napisano 14 marzec 2013 - 15:32

Witam,
Pisałam już wcześniej a teraz przyszedł ten moment, niestety p. Dyrektor odmówiła mi udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Pracuje w przedszkolu od 01.09.1985r w roku 2006 od 01-30.09.2006 miałam przerwę w pracy po tym miesiącu wróciłam z powrotem do tej samej placówki. Dnia 01.10.2008r zostałam przeniesiona do innego przedszkola za porozumieniem stron. Dodam, że to miał być mój trzeci urlop ostatni miałam udzielony 13 lat temu. 19.11.2012 miałam operacje wycięcia guzków i polipów na strunach głosowych. O urlop starałam sie od 27.02.2012-26.02.2014. tak jak pisałam dostałam odpowiedz odmowną. Napisałam odwołanie do pani Dyrektor (nie byłam pouczona gdzie mogę się odwołać i w jakim terminie) przedwczoraj 12.03.2013 dostałam znowu odmowę. Pani dyrektor uważa że urlop mi się nie należy przez tą miesięczna przerwę w 2006r i uważa cytuję: "że okres siedmioletniego zatrudnienia powinien liczyć się na nowo od 1 października 2006r w obecnej szkole" Czy ma rację i co majka radzisz teraz zrobić? Czy mam odwołać się do Sądu Pracy?
Proszę o odpowiedz Dorota

#4 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 19 marzec 2013 - 00:32

Piszesz trochę chaotycznie, ale spróbuję jakoś to rozszyfrować. Przede wszystkim szkoda, że nie napisałaś posta na forum "kadry", bo tam bardo często zaglądam, więc i odpowiedzi udzieliłabym wcześniej.
Wnioskuję, że dyrektorka odwołała się od orzeczenia lekarskiego do WOMP, a tam podjęto ostateczna decyzję o odmowie udzielenia Ci urlopu dla poratowania zdrowia. Ich decyzja jest ostateczna! Nie podlega ani odwołaniu, ani zaskarżeniu. Dziwną jednak jest treść pisma dyrektorki. Dała dowód swojej zupełnej niekompetencji i braku znajomości przepisów! Warunek, na który ona się powołuje dotyczy tylko i wyłącznie udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia!!!!!!!!!!!!!!!!!! Art. 73 ust. 4 KN brzmi bowiem: " Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia." Jeśli możesz, to napisz, czy dyrektorka odwołała się do Woj. Ośrodka Medycyny Pracy, czy też sama od razu wydała negatywną decyzję. Jeśli bowiem nie odwołała się do WOMP, a swoją bzdurną decyzję podjęła arbitralnie, to możesz zaskarżyć tę jej decyzję związaną ze stosunkiem pracy do Sądu Pracy.

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 marzec 2013 - 01:40

Pani dyrektor nie odwołała się do WOMP podjęła decyzję sama.

#6 eNefretete

eNefretete

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 150 postów

Napisano 19 marzec 2013 - 09:41

Witam,Czy roczny urlop na poratowanie zdrowia zalicza się do stażu pracy, do stażu pedagogicznego, do stażu emerytalnego i do nagrody jubileuszowej?

#7 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 19 marzec 2013 - 10:52

do Doroty

Jeśli rzeczywiście dyrektorka wydała swoją negatywną decyzję z naruszeniem obowiązującego prawa, to możesz natychmiast złożyć wniosek do sądu pracy o udzielenie Ci urlopu dla poratowania zdrowia, wskazując na rażące naruszenie Twoich praw pracowniczych! Musisz to zrobić natychmiast!
Podważenie potrzeby udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia może nastąpić jedynie w drodze odwołania od orzeczenia lekarskiego do WOMP. Dyrektor placówki nie ma takich kompetencji!!!!!!!!!
Tryb orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (Dz. U. Nr 233, poz. 1991)

Działaj szybko! Zwróć się do jakiegoś prawnika, który pomoże Ci napisać odpowiednie pismo do sądu pracy. Dodatkowo poinformowałabym OP o kompetencjach swojego dyrektora!

#8 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 19 marzec 2013 - 10:59

do eNefretete:

Urlop dla poratowania zdrowia jest zaliczany do ogólnego stażu pracy, a tym samym jest uwzględniany w liczeniu lat do nagrody jubileuszowej.
W zakresie uprawnień emerytalnych urlop zdrowotny nie jest wliczany do stażu pracy nauczycielskiej, ale jest to normalny okres składkowy liczony do stażu ogólnego przy wyliczaniu emerytury.

#9 Guest_Dorota

Guest_Dorota
  • Goście

Napisano 19 marzec 2013 - 11:28

do Doroty

Jeśli rzeczywiście dyrektorka wydała swoją negatywną decyzję z naruszeniem obowiązującego prawa, to możesz natychmiast złożyć wniosek do sądu pracy o udzielenie Ci urlopu dla poratowania zdrowia, wskazując na rażące naruszenie Twoich praw pracowniczych! Musisz to zrobić natychmiast!
Podważenie potrzeby udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia może nastąpić jedynie w drodze odwołania od orzeczenia lekarskiego do WOMP. Dyrektor placówki nie ma takich kompetencji!!!!!!!!!
Tryb orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (Dz. U. Nr 233, poz. 1991)

Działaj szybko! Zwróć się do jakiegoś prawnika, który pomoże Ci napisać odpowiednie pismo do sądu pracy. Dodatkowo poinformowałabym OP o kompetencjach swojego dyrektora!

Dziękuje za odpowiedz, zaczynam działać.

#10 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 19 marzec 2013 - 11:39

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

#11 forumka

forumka

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 37 postów

Napisano 29 marzec 2013 - 10:49

...cytat z google na temat urlopu dla poratowania zdrowia... " Uprawnienie do urlopu
Zgodnie z treścią art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97 poz. 674 ze zm.) – dalej KN, nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.
Urlop przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony. Oznacza to, że prawo do tego urlopu posiada nauczyciel mianowany lub dyplomowany zatrudniony na podstawie mianowania (art. 10 ust. 5 KN) lub nauczyciel kontraktowy zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 10 ust. 4 KN) – pod warunkiem zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć. Wszyscy inni nauczyciele, niezależnie od posiadanego stopnia awansu zawodowego, nie mają prawa do urlopu dla poratowania zdrowia, gdyż albo nie są zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć albo ich umowa o pracę została zawarta na czas określony"...... koniec cytatu. Przepraszam, że skopiowałam tą treść,ale nie chciałam popełnić żadnej nieścisłości, mimo, że powyżej ta sprawa jest super omówiona. Zdrowych i pogodnych Swiąt Wielkanocnych życzę wszystkich forumowiczom tego forum.Pozdrawiam.

#12 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 11 maj 2013 - 21:55

Do MajkiWitam. Pracuję w gimnazjum.Od 17.10.2011r. do 29.06.2012r. przebywałam na pierwszym urlopie dla poratowania zdrowia,od 29.06.2012r. do 31.08.2012r. urlop wypoczynkowy wakacyjny,od 01.09.2012r. do 22.12.2012r. zwolnienie lekarskie podczas ciąży,od 22.12.2012r. do 10.05.2013r. urlop macierzyński podstawowy,od 10.05.2013r. do 08.06.2013r. 4 tygodnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego.Nie chcę wracać do pracy na 3 tygodnie przed końcem roku szkolnego. Szukam możliwości prawnych aby zostać z dzieckiem w domu. Czy mogę wziąć urlop wychowawczy tylko na 1 miesiąc tj. od 8.06.2013. do 8.07.2013r.? Ewentualnie przez te 3 tygodnie brakujące do wakacji pójść na zwolnienie lekarskie na opiekę nad chorym dzieckiem lub wziąć urlop bezpłatny?Powiedziano mi, że prawdopodobnie muszę przed zwolnieniem lekarskim wrócić do pracy na 1 dzień, zaś nauczyciele muszę brać urlop wychowawczy do końca roku szkolnego łącznie z wakacjami, co oznaczałoby dla mnie, że przez 2 miesiące wakacyjne też nie otrzymam wynagrodzenia:-(Po wakacjach 2013r. mój lekarz kieruje mnie na drugi urlop dla poratowania zdrowia. Czy będzie mi on przysługiwał? Czy zostanie uznany za spełniony warunek rocznej przerwy między urlopami dla poratowania zdrowia?

#13 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 12 maj 2013 - 23:02

Skoro 8.06.zakończysz urlop macierzyński, to od 9.06. do końca zajęć dydaktycznych czyli do 28.06. możesz skorzystać z urlopu wychowawczego ( art.67a, 67c KN ). Następnie przez całe wakacje będziesz na pełnopłatnym urlopie wypoczynkowym. Nie ma więc powodu, by szukać jakiegoś innego, nie całkiem zgodnego z prawem, rozwiązania.

#14 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 13 maj 2013 - 23:14

Do MajkiDziękuję za pomoc.

#15 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 13 maj 2013 - 23:18

Dołączona grafika

#16 forumka

forumka

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 37 postów

Napisano 21 maj 2013 - 09:56

nowakadrowa - a tak na zdrowy rozum, w wakacje nauczyciel nie pracuje,więc pewnie dlatego każdy ma zwolnienie lekarskie tylko do końca roku szkolnego, (30.06) a nie do końca wakacji w sierpniu. ;)Moja kuzynka nauczycielka miała wypadek samochodowy (trepanacja czaszki) i także dostała zwolnienie lekarskie tylko do końca czerwca. Po wakacjach wraca już do pracy o ile wszystko będzie okey.

#17 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 26 maj 2013 - 23:40

do Zofika:A miało nie być treści reklamowych!!!!!!!!!!!!!!!Regulamin forum: §3 ust.5 pkt 7.W innych tematach też je zamieszczasz.

#18 Guest_Kanc.sp.Karta Nauczyciela

Guest_Kanc.sp.Karta Nauczyciela
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2013 - 12:34

Przepisy art. 73 Karty Nauczyciela jednoznacznie wskazują, że o udzieleniu nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia oraz o odwołaniu z tego urlopu decyduje dyrektor szkoły, który zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) jest kie-rownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placów-ce nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. Dyrek-tor szkoły każdorazowo indywidualnie rozstrzyga, czy nauczy-ciel spełnia wszystkie warunki niezbędne do udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. W świetle art. 91 c ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.) ewentualne spory o roszczenia ze stosunku pracy na-uczycieli, niezależnie od formy nawiązania stosunku pracy, rozpatrywane przez sądy pracy. mail:kancelaria.prawna.mdp@gmail.com

#19 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 06 czerwiec 2013 - 10:26

Cytując, powinniśmy używać odpowiednich znaków graficznych, np: " " , cyt.:

W przeciwnym razie nosi to znamiona plagiatu...

Post gościa pochodzi z portalu edufakty.

#20 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2013 - 12:17

Witam.  Pracuję w przedszkolu. 31 sierpnia 2013r. kończę urlop dla poratowania zdrowia. Czy ktoś wie, czy należy mi się urlop wypoczynkowy za 2013 rok i w jakim wymiarze. Będę wdzięczna za informacje na ten temat. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych