Skocz do zawartości

rozwiąznie umowy

rozwiązanie umowy powołanie na wyższe stanowis świadectwo pracy wypowiedzenie umowy na mocy p

wróć do serwisu Kadry 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 20 luty 2013 - 13:52

Mam pytanie , czy przy powołaniu na wyższe stanowisko należy rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę. np. zastępca Dyrektora w szkole podstawowe wygrał konkurs na stanowisko dyrektora w tej samej szkole , czy należy z tym pracownikiem rozwiązać umowę na mocy porozumienia stron i wydać świadectwo pracy , czy wystarczy włożyć do akt osobowych zaświadczenie o powołaniu na nowe stanowisko?

#2 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 20 luty 2013 - 14:41

nie wiem, jak w szkole, ale w zakładach pracy awans nie jest powodem do rozwiązywania umowy o pracę, a jedynie do porozumienia (zazwyczaj) zmieniającego
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#3 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 luty 2013 - 15:20

Z tego co wiem stanowisko to awans pionowy w hierarchii służbowej w zakładzie pracy, a więc by zostać dyrektorem trzeba być pracownikiem szkoły, niezależnie czy mówimy o nauczycielu czy innej osobie zatrudnionej z zewnątrz . Kończąc piastowanie stanowiska po okresie powierzenia zostaje się nadal pracownikiem szkoły, np. na stanowisku nauczyciela.Więc zwolnić nie możesz .Właśnie , to jest jednostka samorządowa , więc oprócz KP obowiazuje mnóstwo innych przepisów.

#4 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 17 marzec 2013 - 19:10

Witam,Podłączę się pod temat.Od 22.02 jestem na zwolnieniu lekarskim. Tydzień na starszego syna, potem od 4.03 na siebie bo podłapałam od niego anginę, od 11.03(do jutra) na młodsze dziecko i prawdopodobnie następny tydzień będę na siebie ponieważ zaraziłam się grypą i ledwo żyję. Czy pracodawca może mnie zwolnić bez zachowania okresu wypowiedzenia? Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony.Pytam, bo wiem, ze na 100% że chcą mnie zwolnić przez te zwolnienia i nie wiem czego mogę się spodziewać...

#5 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 marzec 2013 - 19:32

Podczas zwolnienia lekarskiego pracodawca nie może Cię zwolnić.Natomiast po zakończonym zwolnieniu lekarskim może dać wypowiedzenie 2-tygodniowe ,jeżeli umowa trwa dłużej niż 6 miesięcy i jest wpisana klauzula,że strony mogą ją rozwiazać wtym terminie.Jeżeli nie ma tejkiej klauzuli ,umowa kończy się z ostatnim dniem jaki jest zapisany w umowie o pracę.

#6 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 18 marzec 2013 - 08:26

Bogusława, dziękuję za odpowiedź.
Tak, umowa trwa dłużej niż 6 miesięcy już i w umowie mam określony 2 tygodniowy okres wypowiedzenia.
Bałam się, że nie będą chcieli tego zachować z powodu ciągłej nieobecności.
Rozumiem, że ochrona przed zwolnieniem na zwolnieniu obowiązuje tylko wtedy gdy to ja jestem chora i zwolnienie jest na mnie, natomiast opieka na dziecko nie wchodzi już w grę i nie ochrania mnie, tak?
Pytam z ciekawości ponieważ i tak nie zamierzam korzystać ze zwolnienia dłużej niż trzeba.

#7 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 18 marzec 2013 - 08:35

Nie jest ważne na kogo to zwolnienie, jest to obecność usprawiedliwiona i nie można poczas niej zolnić

#8 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 18 marzec 2013 - 09:27

Agnieszko, dziękuję za odpowiedź.

#9 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 19 marzec 2013 - 22:48

Witam ponownie,Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie w związku z rozwiązaniem umowy.Wiem, że na wypowiedzeniu pracodawca może mnie wysłać na urlop.Mam wypracowane 26dni/rok.Za zeszły rok do wykorzystania zostało mi chyba 14dni urlopu i za ten rok będzie mi się należało chyba 9dni(licząc z kwietniem, bo wtedy umowa się rozwiąże).Wiem tez, że należą mi się 2 dni dodatkowego wolnego w okresie wypowiedzenia na szukanie pracy.Czy pracodawca może nie dać mi tych 2 dni wolnego a kazać wykorzystać w okresie wypowiedzenia wyłącznie urlop?Dziękuję.

#10 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 marzec 2013 - 23:16

Jeżli masz zawartą umowę na czas określony ,termin wypowiedzenia 2-tygodnie to na podstawie "art. 37 § 1 k.p."przysługują Ci 2dni na poszukiwanie nowego miejsca pracy .Przy czym należy pamietać,że te dni nie są udzielane automatycznie ,tylko na pisemny wniosek pracownika.Jeżeli napiszesz takie podanie pracodawca ma prawo je udzielić.Jest jedna zasada musisz je wykorzystać ,jeżeli nie napiszesz podania ,nie otrzymasz za te dni ekwiwalentu.

#11 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 20 marzec 2013 - 08:42

Dziękuję, teraz moja wiedza jest już znacznie większa w tym temacie.Na pewno skorzystam opcji tych 2 dni i napiszę o nie podanie!Dziękuje bardzo!!!

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rozwiązanie umowy, powołanie na wyższe stanowis, świadectwo pracy, wypowiedzenie umowy na mocy p

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych