Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

ryczałt czy kilometrówka ???

samozatrudnienie

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 blue_ona

blue_ona

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 19 luty 2013 - 21:04

Witam

Wychodzę do Państwa z zapytaniem :
Zakładam firmę ( modne samozatrudnienie ) posiadam prywatny samochód z homologacją ciężarowy.
Pytanie moje jest następujące : czy lepiej być na kilometrówce , czy auto wprowadzić jako środek trwały i być na ryczałcie ? Wszyscy mówią co innego Dołączona grafika nie mam pojęcia jak mam do tego podejść a każda księgowa po zapytaniu odpowiada inaczej.
Bardzo proszę o jakąś podpowiedź
Z góry dziękuję

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 luty 2013 - 23:13

bez urazy, ale mylisz pojęcia
Co to znaczy "czy lepiej być na kilometrówce /do samochodów ciężarowych nie prowadzi się EPP/ czy auto wprowadzić jako środek trwały i być na ryczałcie" ?
Jaki ryczałt masz na myśli ? Chodzi ci o sposób opodatkowania dg ?

#3 blue_ona

blue_ona

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 20 luty 2013 - 19:29

Nie mam żadnej urazy a wręcz przeciwnie dziękuję za uświadomienie , jestem laikiem w temacie księgowości . ( mam być płatnikiem VAT - zgłoszenie VAT- R )Dzwoniąc po księgowych dostaję pytania , :Czy ma pani auto , jeśli tak to jakie - nie wiem po co takie pytanieCzy chce pani kilometrówkę czy ryczałt ? Auto wprowadzi pani na stan firmy jako środek trwały ?Nic mi to nie mówi , proszę o pomoc

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 luty 2013 - 22:40

W pytaniach księgowych chodzi o to, że samochód osobowy można wprowadzić do dg jako środek trwały i wtedy wszystkie koszty związane z jego eksploatacją mogą być kup w działalności.
Druga opcja to używanie samochodu do celów dg na zasadzie prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu EPP, gdzie kosztem może być kwota wynikająca z mnożenia ilość przejechanych km x stawka za 1 km i udokumentowana fakturami za paliwo i inne wydatki.
O prowadzeniu EPP proponuję poczytać w internecie.
Nie napisałeś jaka to ma być dg i jaki sposób opodatkowania chcesz wybrać.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: samozatrudnienie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy