Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

opłaty eksploatacyjne ponoszone przez Najemcę

najem pit ryczałt

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 papierówka

papierówka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 223 postów

Napisano 14 luty 2013 - 15:59

Czy opłaty eksploatacyjne ponoszone przez Najemcę (oprócz czynszu) trzeba wliczać do przychodu z najmu, czy nie? Chodzi mi zarówno o odpowiedź na gruncie ryczałtu, jak i PIT. Z tego co się orientowałam, to takie opłaty jak: opłata administracyjna płacona na rzecz wspólnoty mieszkaniowej tytułem opłat za zarządzanie, fundusz remontowy, wywóz nieczystości, odprowadzanie ścieków, ciepłą i zimną wodę, energię cieplną oraz pozostałe opłaty, do których należy zaliczyć - opłatę za energię elektryczną, internet, telewizję kablową i telefonię stacjonarną - nie są przez fiskusa uznawane za przychód o ile wynika z umowy najmu lub dzierżawy, że do ich ponoszenia zobowiązany jest Najemca i on je płaci.

Składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez Wynajmującego nie są ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu (przykładowo opłaty związane z lokalem takie jak: czynsz uiszczany we wspólnocie mieszkaniowej, opłata za wodę, energię elektryczną, ścieki, itp., wymienione w opisie stanu faktycznego). Z umowy wynika, że Najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia na podstawie faktury doręczonej Wynajmującemu przez dostawcę świadczeń. Dodatkowe opłaty ponoszone przez Najemcę w związku z użytkowaniem lokalu mieszkalnego nie mieszczą się w pojęciu świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie Wynajmującego.
Tak uznał DIS w Łodzi w interpretacji IPTPB1/415-475/12-4/AG z 9 listopada 2012 r.

#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 14 luty 2013 - 16:12

Tym razem Dyr. IS w Łodzi mnie nie zaskoczył. Dokładnie taka interpretacja jest już ugruntowanym stanowiskiem organów podatkowych.
Przychód dla wynajmującego stanowi umówiony czynsz (odstępne).
Składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez wynajmującego nie będą natomiast ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu (np. związany z lokalem czynsz uiszczany w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, opłata za wodę, energię elektryczną, gaz), jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.
Dlatego tak bardzo ważne jest odpowiednie skonstruowanie umowy, aby wynikało z niej, ze to najemca ponosi wydatki eksploatacyjne, opaty do spółdzielni za używanie lokalu.



Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: najem, pit, ryczałt

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy