Skocz do zawartości

Równoważny system pracy a wolne soboty

wróć do serwisu Kadry 27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_ziutka

Guest_ziutka
  • Goście

Napisano 31 marzec 2009 - 16:03

Proszę o pomoc w związku z równoważnym czasem pracy.Pracuję w sklepie, poniedziałek-piątek w wymiarze 8h i sobota 4h. Dotychczas za pracę w sobotę dostawaliśmy odsiadki, z czego pracodawca nie był zadowolony.Pracodawca postanowił wprowadzić równoważnym system pracy, nie zmieniając dotychczasowego harmonogramu, aby rozwiązać problem z sobotami.Rozumie zasadę równoważenia czasu, która w tym przypadku raczej nie ma przełożenia, no ale 1. czy SOBOTY BĘDĄ TRAKTOWANE TERAZ JAKO NADGODZINY?????Dotychczas za przepracowanie 4h w sobotę mieliśmy dzień wolny, 2. CZY W TEN SPOSÓB SKORZYSTA NA TYM PRACODAWCA????3. CZY BĘDZIEMY W JAKIŚ SPOSÓB NA TYM STRATNI?Bardzo proszę o informację na ten temat.PLIZZZZ...... nie chcę aby właściciel nas wykiwał, przez naszą nieświadomość :(((

#2 Guest_ziutka

Guest_ziutka
  • Goście

Napisano 31 marzec 2009 - 20:18

nikt nie pomoże :(((

#3 Guest_mm

Guest_mm
  • Goście

Napisano 31 marzec 2009 - 20:40

Równoważenie norm czasu pracy polega na tym, że w pewne dni czas pracy może być dłuższy od ogólnie obowiązującego, a w inne dni może być on skrócony (przy zachowaniu przeciętnie 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym) . W ramach ustalonego okresu rozliczeniowego normy krótsze i dłuższe równoważą się wzajemnie, tak że przeciętna norma tygodniowa odpowiada ogólnej normie czasu pracy.Równoważenie norm może też polegać na wyznaczeniu pracownikom w zamian za pracę w przedłużonej normie dobowej dodatkowych dni wolnych od pracy.

#4 Guest_ziutka

Guest_ziutka
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 10:55

Jak wspominałam zasadę równoważenia czasu pracy rozumie, tylko czy pracując 40 godz tygodniowo (pon-pt 8-16), jak zostanie/może zostać mi wyrównana praca za 4godz w sobotę???? Czy te 4 godz będą potraktowane jak normalne nadgodziny bez względu na wolne soboty, czy tak jak dotychczas mogę odebrać dzień wolnego? czy też po prostu pracodawca zmniejszy mi np. tylko 4godz dzień pracy w innym dniu tygodnia????

#5 Guest_marg

Guest_marg
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 11:10

Nie jestem specjalitką od czasu pracy ale wydaje mi się czy to czas równoważny czy inny- to ilość dni wolnych (czyli ,soboty, niedzielę , święta) powinna być nie mniejsza niż występuje w danym okresie rozliczeniowym

#6 Guest_ziutka

Guest_ziutka
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 12:21

Czyli za sobotę, zakładając że przepracowane jest 40 godz tygodniowo, mam prawo żądać dnia wolnego?

#7 Guest_pp

Guest_pp
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 12:28

jeżeli nic się nie zmieni w waszych harmonogramach i dalej będziecie pracować pon-pt od 8-16, to napewno nie będzie to równoważny system czasu pracy. System równoważnego czasu pracy wydłuża możliwość pracy np. do 12 h. czyli możesz pracować godzin 12, a w innym dniu np 4. możesz pracowac w soboty i niedziele, ale również musisz otrzymywać dni wolne, równoważące.

#8 Guest_ziutka

Guest_ziutka
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 13:13

To właściwie nie rozumiem, na jakiej podstawie chcą u nas ten system wprowadzić?Założenie pracodawcy jest takie, aby pracownik nie wybierał dnia wolnego za sobotę!!

#9 Guest_ziutka

Guest_ziutka
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 13:48

Może inaczej: a jeśli w tygodniu (pon-pt) przepracuję 36godz, to te 4 godz w sobotę będą równoważące? I niczego więcej za pracę w sobotę nie mogę się domagać???? Hmmm.... już sama nie wiem jak chcą nas przechytrzyć wprowadzając ten system ://

#10 Guest_mm

Guest_mm
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 13:54

Może być harmonogram na 6 dni pracy pod warunkiem, że w kolejnym tygodniu będzie zaplanowana praca na 4 dni.

#11 Guest_ziutka

Guest_ziutka
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 14:14

Dziękuję za odpowiedź "MM" trochę mi to rozjaśniło sprawę. Tylko jak tu teraz się nie dać pracodawcy "wyrolować", na co się powołać, jaki art Kp, żeby mu udowodnić że nie ma racji z tymi sobotami i to że wprowadzi ten system nie daje mu prawa żeby pracownik ciągle pracował przez 6 dni w tygodniu, mimo że w okresie rozliczeniowym zachowa się odpowiedni wymiar czasu pracy??? Chyba że się mylę :/

#12 Guest_mm

Guest_mm
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 14:22

Twój pracodawca powinien zapoznać się z działem VI (Czas pracy)kp.KP- Art. 135. § 1. Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

#13 Guest_ziutka

Guest_ziutka
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 15:49

wiem,że nic nie wiem... :((... a znajdę gdzieś jakąś wykładnie prawa na ten temat? nie wiem gdzie mam szukać.

#14 Guest_ziutka

Guest_ziutka
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 16:40

Proszę o odpowiedź tylko na to pytanie.......................Jeśli w tygodniu (pon-pt) przepracuję 36godz, to te 4 godz w sobotę będą równoważące? I niczego więcej za pracę w sobotę nie mogę się domagać???? Czy mogę pracować 6 dni w tygodniu = 40godz, nie otrzymując za sobotę dnia wolnego?

#15 Guest_mm

Guest_mm
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2009 - 16:59

równoważny tzn. przedłużenie w niektórych dniach do 12 godzin i musisz mieć zapewnioną odpowiednią ilość dni wolnych. Np. pon. 12, wt. 12, śr. W, cz.W, pt. 8, sob. 8. Nie możesz mieć zaplanowanej pracy na 6dni w ten sposób, że pracodawca skraca czas pracy aby wyjść na 40 godzin tygodniowo, gdyż nie ma m.inn. zachowanego odpoczynku tygodniowego 35 godz.

#16 Guest_ziutka

Guest_ziutka
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2009 - 12:48

buuu... czyli po sprawie.... kończąc pracę w sobotę o godz 13 a zaczynając w poniedziałek o godz 8 mam 43 godz przerwy. Trzeba będzie pracować od poniedziałku do soboty :(( Wielkie dzięki MM za pomoc!!!!!

#17 Guest_mm

Guest_mm
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2009 - 13:04

Ziutka, nie jest po sprawie, jak już pisałam, nie można planować pracy na 6 dni w tygodniu nie zapewniając odpowiedniej ilości dni wolnych od pracy. Napisz jaki harmonogram ułożył pracodawca na dany okres.

#18 Guest_ziutka

Guest_ziutka
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2009 - 15:52

Jako takiego harmonogramu to nie ma. Tak jak pisałam pracujemy pon-pt w godz 8-16 i 9-17 a w soboty 9-13. Za soboty mieliśmy odsiadki, a teraz chcieli je nam zlikwidować. .....Jest szansa, że nadal będziemy dostawać wolne za prace w sobotę...jupppi....:)))) ...więc chyba póki co nie będę drążyć tematu. Dziękuje za Twoje zaangażowanie i POMOC!!!!!! Nasz Kodeks pracy jest tak niejasny... brak słów... Jeszcze raz THX :))

#19 Guest_Deshe

Guest_Deshe
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2009 - 16:09

Zgodnie z art. 1513 Kodeksu pracy pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego.Podkreślenia wymaga, że porównując art. 1513 Kodeksu pracy do regulacji traktujących o udzieleniu dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę lub święto, termin udzielenia dnia wolnego w zamian za pracę w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy musi zostać uzgodniony z pracownikiem. Naruszenie przez pracodawcę przedstawionej powyżej regulacji jest co do zasady wykroczeniem z art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy

#20 Guest_Deshe

Guest_Deshe
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2009 - 16:11

...gdy nie nastąpi udzielenie dnia wolnego w okresie rozliczeniowym, dojdzie najczęściej do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy tj. za czas pomiędzy pierwszą a ósmą godziną pracy w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy pracownik będzie uprawniony do otrzymania oprócz normalnego wynagrodzenia dodatku w wysokości 100% stawki osobistego zaszeregowania. Natomiast niezrekompensowane udzieleniem czasu wolnego przekroczenia dobowe, które pojawią nam się w takim dniu wolnym, jeżeli pracownik pracował dłużej niż 8 godzin, uprawniać będą pracownika do 50 % dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (o ile nie przypadły w porze nocnej).

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych