Skocz do zawartości


PIT po zmarłym byłym pracownik\u


wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Iza

Guest_Iza
  • Goście

Napisano 13 luty 2013 - 16:59

Jaki PIT mam wystawić jeżeli pracowik był zatrudniony do końca sierpnia 2012 a w lutym 2013 roku zmarł.Co z 13 za 2012, wypłacaną w marcu tego roku, mam wypłacić małzonkowi i dzieciom małoletnim i wystawić im jaki PIT??

#2 olka1

olka1

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 57 postów
  • Lokalizacjapomorskie

Napisano 14 luty 2013 - 07:31

1. Wypłacone kwoty na rzecz osób bliskich są wykazywane w PIT-11, gdy osoby uprawnione otrzymały należności zmarłego pracownika z pominięciem prawa spadkowego na podstawie art. 631 kp albo
2. Wypłacone kwoty na rzecz spadkobierców nie są wykazywane w PIT-11, gdy osoby uprawnione otrzymały należne wynagrodzenie zmarłego pracownika w na podstawie prawa spadkowego.
Sytuacja 1. Osoby bliskie zmarłemu pracownikowi skorzystały z możliwości otrzymania należności pracowniczych na podstawie Kodeksu pracy (z pominięciem przepisów Kodeksu cywilnego o spadkobraniu).W takiej sytuacji pracodawca wystawi co najmniej dwa PIT-11.
1. PIT-11 dla osoby, która zrealizowała prawa majątkowe zgodnie z art. 631 kp. Osoba uprawniona (np. wdowa) otrzymuje zaległe wynagrodzenie ze stosunku pracy. Jest to prawo majątkowe. Najpierw prawo do wypłacanych pieniędzy nabył pracownik, a po jego śmierci osoba uprawniona na mocy art. 631 kp. Dotyczyć to może nie tylko pensji, ale np. prawa do nagrody jubileuszowej oraz ekwiwalentu za urlop. Wypłata tych świadczeń stanowi realizację praw majątkowych, a w konsekwencji powstaje przychód z praw majątkowych. Osobie otrzymującej wypłaty z tego tytułu pracodawca wystawi PIT-11. Jeżeli takich osób będzie kilka, każda z nich otrzyma PIT-11.
2. PIT-11 dokumentujący wypłaty postawione do dyspozycji przez pracodawcę na rzecz zmarłego pracownika. Wynagrodzenia i inne świadczenia wypłacone zmarłemu pracownikowi przed jego śmiercią stanowią dla tej osoby przychód ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 updof). Pomimo śmierci pracownika na pracodawcy jako płatniku ciążą obowiązki odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z art. 31 updof, odprowadzenia składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W konsekwencji pracodawca wystawia informację PIT-11 na nazwisko zmarłego pracownika o wysokości postawionych mu do dyspozycji świadczeń pracowniczych .
Sytuacja 2. Osoby uprawnione skorzystały z możliwości otrzymania należności pracowniczych na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego o spadkobraniu.
Przekazanie należności pracowniczych zmarłego pracownika osobom upoważnionym na podstawie prawa spadkowego powoduje, że pracodawca nie wystawia PIT-11 dla spadkobierców. Natomiast pracodawca wystawia PIT-11 dokumentujący należności ze stosunku pracy , jakie osiągnął zmarły pracownik.
Podstawa prawna

    [*]Art. 631 Kodeksu pracy.
    [*]Art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 18 updof.
    [/list]

#3 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 14 luty 2013 - 08:05

Wynagrodzenia i inne świadczenia wypłacone zmarłemu pracownikowi przed jego śmiercią stanowią dla tej osoby przychód ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Pracodawca wystawia informację PIT-11 na nazwisko zmarłego pracownika o wysokości postawionych mu do dyspozycji świadczeń pracowniczych w 2012 r. Wysyła do US i do osoby uprawnionej np. żony (która np. rozliczy się wspólnie ze zmarłym mężem).

Natomiast to wszystko co zostało wypłacone osobom uprawnionym po zmarłym (należy krąg tych osób ustalić) są to prawa majątkowe (art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT), które należy w równych częściach podzielić na uprawnionych zmarłego - nieodebrane:
- wynagrodzenie
- ekw. za zaległy urlop / jeżeli nie wykorzystał
- ekw. za pranie / jeżeli się należał
- trzynastka
PIT 11 na te osoby (osobno). Brak kosztów uzyskania przychodów i nie odlicza się żadnych składek na ZUS. Tylko podatek.

#4 Guest_Iza

Guest_Iza
  • Goście

Napisano 15 luty 2013 - 19:59

Bardzo dziekuję za odpowiedzi. pozdrawiam



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych