Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ustne wypowiedzenie umowy o pracę

wróć do serwisu Kadry 33 odpowiedzi w tym temacie

#1 olka1

olka1

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 57 postów
  • Lokalizacjapomorskie

Napisano 13 luty 2013 - 10:57

Wiem iż ustne wypowiedzenie umowy o pracę jest skuteczne, ale wadliwe. Skuteczne, gdyż rozpoczyna bieg okresu wypowiedzenia (ze wszystkimi tego konsekwencjami), wadliwe natomiast, gdyż winno zostać sporządzone w formie pisemnej. Wypowiedzenie to dotyczy umowy o pracę na czas nieokreślony, pracownik, oprócz formy wypowiedzenia, może skarżyć do sądu również i jego zasadność, brak pouczenia przez pracodawcę o możliwości odwołania się do sądu pracy itp.A co jeśli dyrekcja wypowiedziała pracownikowi umowę ustnie, następnie przy nim kazała przygotować kadrowcowi wypowiedzenie na piśmie, a pracownik nie podpisał wypowiedzenia tego dnia /31 01/ tylko następnego tj 1-02 ./ nie poczekał na podpisanie przez szefa tylko wyszedł z zakładu / za zgodą szefa na wyjście ale wcześniej miał podpisać wypowiedzenie/.Czy słusznie uważam iż okres wypowiedzenia nie ulega zmianie i rozpoczął się od 1 lutego a zakończy 30 kwietnia / trzymiesieczne/.VN:F [1.9.22_1171]

#2 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 13 luty 2013 - 10:58

tak, jeśli macie dowód, że pracownik zapoznał się z wypowiedzeniem w dniu 31.01
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#3 olka1

olka1

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 57 postów
  • Lokalizacjapomorskie

Napisano 13 luty 2013 - 11:13

będzie słowo pracownika przeciw słowu kadrowca- czarno to widzę, szefostwo tylko jej powiedziało że wypowiada jej umowę a nim szef pismo podpisał , zwiała mimo że mówiłam żeby tego nie robiła.

#4 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 13 luty 2013 - 11:14

sporządzić notatkę, niech się podpiszą świadkowie - to będzie dowód
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#5 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 13 luty 2013 - 11:14

ale jak to , miał podpisac wypowiedzenie jeszcze nie podpisane przez szefa ? W takim wypadku termin jego biegu rozpoczyna się od momentu podpisania przez przełożonego , czyli , jesli podpisał w lutym od 01.03.2013

#6 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 13 luty 2013 - 11:22

jak zrozumiałam, wypowiedzenie było przy pracowniku pisane w dniu 31.01, ale nie czekał on na jego sformułowanie na piśmie, tylko wyszedł. Niemniej info o wypowiedzeniu było 31.01 i dokument też

#7 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 13 luty 2013 - 11:23

dokumentu nie było, bo nie był podpisany przez osobę upoważniona do składania oświadczeń woli.

#8 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 13 luty 2013 - 11:28

ale samo oświadczenie zostało wypowiedziane w momencie sporządzania tegoż dokumentu

#9 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 13 luty 2013 - 11:29

Ale to jest świat............szef sobie w powietrze rzucił "zwalniam cię" i wypowiedzenie ma być ważne?
Nawet pisma nie podpisał, a pracownik ma potulnie siedzieć i czekać aż pryncypał łaskawie autograf postawi.

Ja wiem, jeśli mówicie, że skuteczne wypowiedzenie, no to skuteczne, ale zobaczcie o ile słabszą stroną jest pracownikDołączona grafika

#10 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 13 luty 2013 - 11:32

jeśli chodzi o wypowiadanie umów, to pracownik akurat ma więcej mozliwości (np. nieobecności usprawiedliwione)

#11 Guest_on

Guest_on
  • Goście

Napisano 13 luty 2013 - 11:35

No i co mi po nieobecnosci jak mam juz wypowiedzenie, nie rozumiesz!!!~chodzi o to że szefowi w nocy źle pójdzie a rano pierwszemu na korytarzu powie ZWALNIAM CIĘ!~!!!!~~!

#12 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 13 luty 2013 - 11:36

ja na miejscu zakładu pracy nie ryzykowałabym sporu z pracownikiem przed sądem pracy, nalezy teraz zaczekc aż ona wróci do pracy i wreczyć jej poprawnie sporządzone wypowiedzenie.

#13 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 13 luty 2013 - 11:38

No i co mi po nieobecnosci jak mam juz wypowiedzenie, nie rozumiesz!!!~chodzi o to że szefowi w nocy źle pójdzie a rano pierwszemu na korytarzu powie ZWALNIAM CIĘ!~!!!!~~!

Agnieszko, a nie moglabyś pisać tego zwyczajnie , pod własnym nickiem ,tych uwag ?Dołączona grafika

#14 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 13 luty 2013 - 11:41

ja również nie ryzykowałabym, ale orzeczenia sądu w takich sprawach są i gdy się pracodawca uprze, to wypowiedzenie będzie liczyć od chwili zapoznania się pracownika z jego wolą.Obecnie nie jest fajnie wchodzić w spory sądowe z pracownikiem, bo kolejny pracodawca ponoć może zrobić rozeznanie, w jaki sposób się rozstali, czy pracownik robił kłopoty...cóż, bezrobocie >14% i to silniejszy dyktuje warunki

#15 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 13 luty 2013 - 11:44

no bez przesady, ze strachu przed "wywiadem" ze strony przyszłego pracodawcy, mamy się zgadzać na bezprawie ?

#16 olka1

olka1

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 57 postów
  • Lokalizacjapomorskie

Napisano 13 luty 2013 - 11:48

ona wróciła na drugi dzień i pracuje. Rano 1 02 podpisała wypowiedzenie ale wstawiła datę 01-02-2013. Wypowiedzenie z przyczyn finansowych dwóch włascicieli oznajmiło jej 31.01 że zostaje zwolniona z 3 m-cznym okresem wypowiedzenia z odprawą itp. następnie szef wszedł do kadr gdzie ona była i przy niej nakazał sporządzić wypowiedzenie z datą 31-01-2013 , ona miała je podpisać po sporządzeniu pisma i podpisaniu przez szefa. Jak kadrowa poszła po podpis szefa ona/ a były to godziny pracy/ wyszła z zakładu choć miała poczekać podpisać i wtedy iść do domu na to była zgoda szefa. Stało się inaczej

#17 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 13 luty 2013 - 11:58

chciecie się kłócić o ten 1 miesiąc? gra niewarta świeczki, jesli pracownica uprze się walczyć o swoje racje, choć, jak powiedziałam w poście wyżej, ten spór i jej może się nie opłacić. Jako silniejszy w tej walce - odpuśćcie

#18 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 13 luty 2013 - 12:04

skoro na waszym egzemplarzu jest data zapoznania się z treścią pisma pracownicy 01.02.2013 , to jej umowa rozwiązuje się 31.05 .2013 i w sądzie z pewnością NIE wygracie , bo nie jest istotne kiedy stworzyliście pismo,a kiedy pracownik miał możliwość zapoznać się z jego treścią.

#19 olka1

olka1

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 57 postów
  • Lokalizacjapomorskie

Napisano 13 luty 2013 - 12:26

nie chodzi o ten 1 miesiąc ale o zasadę jak się coś mówi to powinno tak być a pracodawca mógł potraktować jej wyjście z pracy jak opuszczenie stanowiska bez zgody pracodawcy, nikt nie słyszał tego że jej pozwolił to ona nam powiedziała że może wyjść szybciej. pewnie jej odpuszczą ale niesmak pozostał.

#20 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 13 luty 2013 - 12:29

O rety,rzeczywiście , miała przyjąć zwolnienie z pracy z usmiechem na ustach i podśpiewując wrócic na swoje stanowisko pracy,żeby nie psuć wam humoru. Wstrętna baba, no taki brak kultury i taktu !!!
Na szczęście za cztery miesiące juz jej nie bedziecie oglądać.Dołączona grafika

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych