Skocz do zawartości

PIT2

wróć do serwisu Księgowość 338 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_oliwia

Guest_oliwia
  • Goście

Napisano 20 listopad 2007 - 16:57

prosze o informacje w sprawie druku PIT2. kiedy sie go składa i czy wogole sie składa? dziękuje.

#2 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
  • Goście

Napisano 20 listopad 2007 - 19:07

PIT-2 składa pracodawcy (płatnikowi.podatku dochod. od wynagrodzenia) pracownik który oświadcza że nie uzyskuje dochodów z innych źródeł.PIT 2 daje podstawę do zmniejszania miesięcznej zaliczki na podatek dochod. od wynagrodzeń pracownika o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty wolnej wolnej od podatku.Składa go pracownik perzed naliczeniem pierwszej zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenie ze stosunku pracy na umowę o pracę.

#3 Guest_oliwia

Guest_oliwia
  • Goście

Napisano 21 listopad 2007 - 11:52

z innych źródeł, dotyczy tylko umowy o prace?

#4 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
  • Goście

Napisano 21 listopad 2007 - 12:02

Tak tylko umowy o pracę Pozdrawiam

#5 Guest_lol

Guest_lol
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2009 - 19:41

Prowadze dzialalność gospodarcza a nowy pracodawca daje mi do podpisania pit 2? jak moge go podpisac jak w punkcie czwartym jest ze nie osiągam dochodow np z tytułu prowadzenia DG

#6 Guest_przemko

Guest_przemko
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2009 - 22:33

bardzo proste: nie podpisujesz. Pracodawca nie wie, ze prowadisz DG, czy masz gdzies indziej zatrudnienie :-))

#7 Guest_lol

Guest_lol
  • Goście

Napisano 01 lipiec 2009 - 21:11

na rozmowie wspominalem o tym

#8 Guest_przemko

Guest_przemko
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2009 - 10:38

To powiedz mu to jeszcze raz, że nie podpisujesz (wogóle nie składasz) PI 2 bo prowadzisz DG i ulga nie przysługuje, ot tyle :-))

#9 Guest_maciej

Guest_maciej
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2009 - 22:03

Witam,CZy jest mozliwosc podpisania PIT 2 po otrzymaniu pierwszej wyplaty tak by ulga zaczela byc naliczana?Czy istnieje mozliwosc pozniejszego odliczenia kwoty wolnej od podatku przy rocznym rozliczeniu z fiskusem jesli PIT 2 nie zostal podpisany?

#10 Guest_natalia

Guest_natalia
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2009 - 01:48

możesz podpisać PIT 2 w każdym momencie;a jak nie podpiszesz a masz prawo do ulgi to możesz odliczyć w zeznaniu rocznym

#11 Guest_marcin

Guest_marcin
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2009 - 21:27

powyżej jakiej kwoty z umowy najmu lub dzierżawy, podatnik jest zobowiązany opłacać zaliczki? czy jest jakaś granica poniżej której nie ma takiego obowiązku? np przy najmie mieszkania, gdyż słyszałem że jest to do 300 zł/m-c.czy to prawda?

#12 Guest_karolina

Guest_karolina
  • Goście

Napisano 29 październik 2009 - 12:52

Do czego w ogóle słuzy PIT 2, jakie ja jako pracownik mam z niego korzyści, a jakie ma on wady - Będę bardzo wdzięczna

#13 Guest_pito-lenie

Guest_pito-lenie
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2010 - 22:47

Trochę przewrotnie powiem, że kiedyś prowadziłem działalność dorywczą i taki pit podpisałem - skutek byl taki,: po złożeniu pitu podatkowego okazywało się , że US zwracał mi nadpłacony podatek w wys ok 500zł. Miesięcznie to kilkadziesiąt złotych a raz w roku odczuwalna kwota :)

#14 Guest_wera

Guest_wera
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2010 - 22:58

Karolina druk PIT 2 pozwala pracodawcy na obnizenie twojego podatku o 1/12 ulgi podatkowej co miesiac. Czyli dostajesz wiecej kaski na łapke :)

#15 Guest_grafik220

Guest_grafik220
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2010 - 18:32

A jeśli jednak kwota wypłaty się nie zwiększy?? Czy w takim przypadku mam do czynienia z nieuczciwym pracodawcą czy to jest tylko jego dobra wola że mi zwiększy wypłatę i czy mogę ubiegać się u pracodawcy o doliczenie tej 1/12 do wypłaty czy dostanę zwrot z US?

#16 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2010 - 22:47

Chyba coś źle interpretujesz - tu nie chodzi o uczciwość pracodawcy i zwiększenie wypłaty. Po prostu płatnik musi stosować się do przepisów ustawy o pdof i jeśli ma PIT-2 od pracownika to musi zmniejszać zaliczkę na podatek o 1/12 ulgi podatkowej.

#17 Guest_kan

Guest_kan
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2010 - 13:36

Czy mogę nie złożyć pit-2 mimo, że mam prawo do ulgi?

#18 Guest_hel

Guest_hel
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2010 - 15:04

Możesz nie złożyć PIT2.To nie jest obowiązkowe. Pracodawca będzie ci potrącał wyższe zaliczki na podatek a ty możesz dostać zwrot nadpłaconego podatku przy rozliczeniu rocznym.Ale po co placić cały rok więcej podatku skoro można płacić mniej. US nie wyplaci odsetek od nadpłaty.

#19 Guest_zuzia

Guest_zuzia
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2010 - 11:05

A jeżeli mam umowę o prace i umowe zlecenie to moge podpisać PIT 2? Bo dostaliśmy PIT-2 do wypełnienia a u mnie w pracy wszyscy mają umowe o prace i umowe zlecenie?

#20 Guest_wera

Guest_wera
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2010 - 11:28

tak zuzia - ulga bedzie odliczana przy obliczaniu podatku z umowy o prace

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych