Skocz do zawartości

Jak udowodnić,że pracodawca nie zapłacił wynagrodzenia za urlop?

wróć do serwisu Kadry 82 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 luty 2013 - 13:05

Mój mąż pracuje w małej firmie,jak nie ma pracy jest wysyłany przez pracodawcę na urlop wypoczynkowy.Niestety za ten urlop nie otrzymuje wynagrodzenia.Trwa to już ponad 2 lata,Jak wyegzekwować należne wynagrodzenie i jak udowodnik,że pracodawca mu nie zaplacił.Mąż najpierw pracował na czarno,potem wyprosił umowę przez Urząd Pracy,ale wynagrodzenie za pracę otrzymuje do ręki jak dawmniej,na zakończenie każdego przepracowanego dnia.

#2 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7080 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 06 luty 2013 - 13:11

Karta ewidencji czasu pracy, lista plac, wydruki RMUA.

#3 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 06 luty 2013 - 13:11

niech zgłosi sytuację do PIP, bo to jakieś dzikie prawa! Jesli to jest umowa o pracę, a nie zlecenie, rzecz jasna
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 luty 2013 - 13:55

Edzia pytalam męża,czy podpisuje jakieś dokumenty.twierdził,że tylko obecność w pracy,czyli chyba Kartę ewidencji czasu pracy.Druki RMUA,chyba ze cztery z zeszłego roku ja niestety wyrzuciłam,myślałam,że są niepotrzebne.Mąż w zeszłym roku prawie 6 miesięcy był na zwolnieniu z powodu bardzo wysokiego nadciśnienia,które wykryto u niego w trakcie badań okresowych.Teraz jest ponownie na takim urlopie wypoczynkowym bez pieniędzy i niestety spodziewa się,że pracodawc chce go zwolnic,aby zarejestrować nowego pracownika przez Urząd Pracy.Mówiłam mężowi,aby zglosił sprawę do PIP,ale on ma opory,ponieważ pracodawca na jego prośbę o zaplatę za urlop i wynagrodzenie chorobowe,powiedział mu,że słownie umawiali się inaczej,czy że da mu umowę,ale placił będzie po staremu,czyli tylko dniówkę do ręki za faktycznie przepracowany dzień.Ja teraz jestem na kuroniówce,zwolniono mnie z końcem listopada 2012,jest nam bardzo ciężko tylko na mojej kuroniówce.

#5 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 06 luty 2013 - 14:04

lista obecności to nie jest ewidencja czasu pracy (tę powinien prowadzic pracodawca). Urlopy wypoczynkowe w kodeksie pracy są płatne!! Nie rozumiem oporów twojego męża o zgłoszenie tych wykroczeń do PIP!! Co on ma do stracenia, skoro i tak podejrzewa, że go zwolnią? zamiast użalania, proponuję działanie!
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 luty 2013 - 14:19

Mąż ma umowę do 2015 roku,ale z dopiskiem o wcześniejszym rozwiązaniu umowy w trybie art.33 KP.,czyli będzie miał 2 tygodnie wypowiedzenia.Podejrzewam,że jak już dostanie to wypowiedzenie,to pójdzie to PIP.Boję się tylko,aby wmiedzyczasie pracodawca nie podsunął mu jakiś dokumentów do podpisania,które uniemożliwią mu otrzymanie niewypłaconego wynagrodzenia za urlop i wynagrodzenia chorobowego.Jak mąż może udowodnić,że nie otrzymał należnych mu pieniędzy?

#7 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7080 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 06 luty 2013 - 14:28

Nie można zrzec sie prawa do urlopu a tym samym prawa do wynagrodzenia. Musi zobaczyc liste płac jakie otrzymał wynagrodzenie ( zreszta warto czytac to co sie podpisuje) jeżeli otrzymuje wynagrodzenie do rei to przeciez musi liste podpisac. Przy następnej wypłacie niech zwróci uwage na to co podpisuje i jakie wynagrodZenie mu naliczono.

#8 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 06 luty 2013 - 14:31

To nie mąż ma udowodnić, że nie otrzymał, ale pracodawca ma udowodnić,że nie wypłacił

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 luty 2013 - 14:41

Mąż ma w umowie stałą stawkę 1400 brutto [czyli niższą niż obecnie obowiązuje] a dostaję pieniądze do ręki,a dokładnie mówiąc bierze z kasy stałą stawkę codziennie.Twierdzi,że nie podpisuję żadnych dokumentów oprócz dokumentu,że pracował,czyli chyba listę obecności.

#10 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7080 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 06 luty 2013 - 14:45

No to sprawa jasna, uruchom PIP i nie ma sie co dłużej meczyc.

#11 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 06 luty 2013 - 14:51

Mąż ma w umowie stałą stawkę 1400 brutto [czyli niższą niż obecnie obowiązuje] a dostaję pieniądze do ręki,a dokładnie mówiąc bierze z kasy stałą stawkę codziennie.Twierdzi,że nie podpisuję żadnych dokumentów oprócz dokumentu,że pracował,czyli chyba listę obecności.

ciekawe, jak opracodawca dokumentuje wypłaty wynagrodzeń!

#12 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7080 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 06 luty 2013 - 14:56

Zawsze to pracownik może powiedziec że dostał wielkie null. Fajna firma chyba długo z takim podejsciem nie pociągnie.

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 luty 2013 - 14:57

Pracodawca ma księgową,ja podejrzewam,że w paierach to on może ma jako taki porządek a należne pieniądze bierze sobie.Nie wiem,czy to jest możliwe w praktyce?

#14 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 06 luty 2013 - 15:02

Jeśli pracownik nie podpisuje listy płac to raczej firma nie ma porządku w papierach, chyba, że księgowa fałszuje podpisy, ale to już byłby prawdziwy cyrk

#15 William

William

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 118 postów

Napisano 06 luty 2013 - 15:12

ale dziwne to, jak już miałby pracodawca tak funkcjonować, to dlaczego nie zatrudnić męża na umowie zlecenie unikając ubezpieczeń, tylko na pełen etat, i jak ogarnia w papierach minimum krajowe ktore bylo 1500 a jest 1600, podczas gdy na umowie ma 1400?albo mu us siądzie na plecach za chwilę, albo pracodawca zataja jakieś fakty przed mężem

#16 Katarzynka

Katarzynka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 770 postów

Napisano 06 luty 2013 - 15:18

Jak nie ma pracy i wysyłany jest na urlop, to może nie jest już to urlop wypoczynkowy, tylko urlop bezpłatny a mąż nie wie co podpisuje.

#17 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 06 luty 2013 - 15:20

ja raczej zgadzam się z katarzynka,że ten pracownik podpisuje urlopy bezpłatne, a nie wypoczynkowe.

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 luty 2013 - 15:28

Jeśli by tak bylo,to należą mu się w takim razie jeszcze urlopy wypoczynkowe za ponad 2 lata i wynagrodzenie za nie.Mąż jest zatrudniony na umowę od połowy roku 2010.A jeśli chodzi o sumę 1400 zł na umowie,to pracodawca powinien sam zmienić ją na wyższą według nowych przepisów?

#19 William

William

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 118 postów

Napisano 06 luty 2013 - 15:41

tak, powinien zaraz od kiedy wchodzi wyższa minimalna krajowa sporzadzić aneks do umowy i już styczeń rozliczyć jako 1600. jesliby tak zrobił, twój mąż musiałby taki aneks podpisać i mieć kopię.a jeśli chodzi o zaległy urlop, to nie ma wypłacania ekwiwalentu jeśli nie ustało zatrudnienie. jeśli w 2010 mąż nie miał urlopu wypoczynkowego (płatnego) w ogóle, pracodawca musi to załatwić do końca września 2011. Załatwić tzn wysłać pracownika na taki urlop. Jeśli tego nie zrobi to nie wiem co się dzieje dla pracownika, ale dla pracodawcy z pewnością nic dobrego - bo pracodawca ma obowiązek ten urlop wcisnąć pracownikowi choćby i ten nie chciał, bo takie jest prawo i obowiązek, nie można zrzec się z prawa do urlopu.znalazłem coś takiego:Nieudzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego, który następuje po roku nabycia przez pracownika prawa do urlopu lub zapłacenie mu ekwiwalentu pieniężnego w zamian za urlop w naturze może być uznane za wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone karą grzywny (art. 282 § 1 pkt 2). Grzywna wynosi od 1000 zł do nawet 30 000 zł.można tym postraszyć pracodawcę, ale nadal nie wiem jakie korzyści płyną dla pracownika w związku z nieudzieleniem zaległego urlopu.no i pamiętaj, że to dotyczy okresu kiedy pracownik może wykorzystać urlop, tzn. jeśli będzie na L4 od 01.01 do 01.10. to pracodawca nie ma nieprzyjemności z tytułu nieudzielenia zaległego urlopu, bo nie miał kiedy go udzielić.

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 luty 2013 - 15:56

Minimalna krajowa 1600 zł jest od roku 2013?Jak to się zmieniało od czerwca 2010 roku?Chodzi mi o to,ile wyniesie należne wynagrodzenie urlopowe w poszczególnych latach,czyli 2010,2011,2012,2013.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy