Skocz do zawartości


skup złomu, podatek ?


wróć do serwisu Moja Firma 17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2013 - 15:12

Prowadzimy skub złomu od niedawna jako działalność gosp. Czy gdy osoba dostarcza nam złom trzeba zapłacić jakiś podatek.

#2 Jarsz

Jarsz

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 158 postów

Napisano 31 styczeń 2013 - 15:18

umowy sprzedaży (złomu) z osobami fiz. regulują 535-602 KC. Podlega to podatkowi od czynności cywilnoprawnych chyba że kwota ta nie przekracza 1000 zł

art. 1

1. Podatkowi podlegają:
1) następujące czynności cywilnoprawne:
a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

art. 9

Zwalnia się od podatku następujące czynności cywilnoprawne:

6) sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł,v


#3 Jarsz

Jarsz

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 158 postów

Napisano 31 styczeń 2013 - 15:20

Jednak obowiązek uiszczenia PCC w przypadku umów sprzedaży powstaje wówczas, gdy po stronie osoby sprzedającej zbycie nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej, co ma miejsce w niniejszej sprawie. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, wyłączone są z opodatkowania PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkami niemającymi tu znaczenia.

#4 Jarsz

Jarsz

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 158 postów

Napisano 31 styczeń 2013 - 15:21

Wyłączenie danej czynności cywilnoprawnej z opodatkowania PCC ma zatem miejsce tylko wtedy, gdy z tytułu dokonania tej właśnie czynności cywilnoprawnej (umowy sprzedaży) jedna ze stron posiada przymiot podatnika podatku od towarów i usług.

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2013 - 15:22

Dziękuje za wyjaśnienia

#6 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 luty 2013 - 23:24

Ustawa o VAT, a rozliczanie VAT przez nabywcę.
Art. 17.
1. Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne:
7) nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, niekorzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2;


Art. 15. 1. Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
2. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Art. 43. 1. Zwalnia się od podatku:
2) dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego;

Art. 113. 1. Zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
9. Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1.

PLUS zał. 11 do ustawy o VAT.

#7 Guest_gieniko

Guest_gieniko
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2014 - 11:15

Do 1000zł nie musisz płącić żadnego podatku, ceny po jakich możesz sprzedać konkretny metal odsyłam na stronę skup złomu.



#8 Roberto

Roberto

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 39 postów

Napisano 10 styczeń 2014 - 10:05

Jak powyżej koledzy się wypowiedzieli, nie trzeba podatku płacić do ustalonej wg przepisów ceny (czyli 1000 zł) za skup złomu

 

Mieć taki swój biznes, to dobra sprawa. WIele firm dodatkowo zajmuje się tego typu usługami.



#9 Guest_dzordz

Guest_dzordz
  • Goście

Napisano 09 luty 2014 - 14:20

czy jeżeli mam towar za który otrzymam powiedzmy 2000 to . To mogę sprzedać jednego dnia za <1000 i drugiego za <1000 ? nie można przekroczyć 1000 zł dziennie , miesięcznie? Ewentualnie na 1 skupie dziennie?



#10 Guest_Lyzka

Guest_Lyzka
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2014 - 12:46

Chodzi o jeden okres rozliczeniowy, o ile dobrze rozumiem kolegów. Zresztą zawsze można pytać na miejscu na skupie złomu, myślę że są dobrze obeznani z przepisami w tym zakresie.



#11 Guest_kraśkooo13

Guest_kraśkooo13
  • Goście

Napisano 19 grudzień 2014 - 14:01

No wlasnie, mozna zapyatc po prostu w konkretnym skupie smile.png Ja kiedys korzystalem z Sur Wtór , siedzibę mają w Starych Babicach pod Warszawą. Mozna pewnie u nich podpytac. 



#12 Guest_rytel12

Guest_rytel12
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2014 - 16:28

Sprawdzonym miejscem jest tez Stan-Mar z warszawskiej Białołęki, moze i tam uderzyc i zapytac? Kolega regularnie do nich rózne rzeczy odwozi do skupu i zawsze chwalił wspolprace z nimi. 



#13 Kasik86

Kasik86

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 217 postów

Napisano 07 luty 2015 - 14:22

Dokładnie najlepiej zapytajcie w skupie np. w http://www.skup-zlom...t/o-firmie.html generalnie te przepisy są u nas dosyć zawiłe, więc lepiej będzie jak ktoś wam to po ludzku wytłumaczy, na to forum to tak ciężko kompleksowo opisać :)



#14 Guest_ala

Guest_ala
  • Goście

Napisano 17 listopad 2016 - 20:23

same reklamy zamiast odpowiedzi, juz nie macie sie gdzie reklamowac  ochłapy jedne?nic u was bym  nie sprzedala



#15 gardelko

gardelko

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 27 kwiecień 2017 - 10:45

Jak nie chcesz sprzedać złomu u nich to może tu zechcesz bo są lepsze ceny http://www.stellmet....ikow_spiekanych sympatyczny Pan prowadzi ten skup złomu więc może go polubisz nerwowa kobieto.



#16 Guest_Grzesiek80

Guest_Grzesiek80
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2017 - 14:17

Ja najczęściej jeżdżę do skupu metland.suwalki.pl ale szczerze nie wiem jak to wygląda z podatkiem po stronie skupującego. Możesz się skontaktować i zapytać.



#17 parsstalla

parsstalla

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 27 wrzesień 2017 - 19:23

Niestety, ale kompletnie się na tym nie znam... Dlatego też w ogóle nie jestem w stanie pomóc.


Czy nam się to podoba czy nie, problemy to kamienie, którymi jest usłana nasza droga naszego życia.


#18 Samarkus

Samarkus

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 03 październik 2017 - 19:00

Ja tak z ciekawości pytam, macie podpisaną umowę z jakąś hutą? Jeżeli nie to co robicie z zebranym złomem?





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych