Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

przychody z ugody, które opodatkowane?

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Krysia

Guest_Krysia
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2013 - 11:22

Cześć Ostatnio rozwiązałam umowę poprzez ugodę z nowym właścicielem lokalu użytkowego, który wynajmowałam. Umówiliśmy się w niej że zwróci mi koszty remontu i kwotę za rozwiązanie umowy. Od czego muszę zapłacić PIT?

#2 Jarsz

Jarsz

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 158 postów

Napisano 30 styczeń 2013 - 11:32

W tym przypadku przychód musisz wykazać tylko za kwotę odstępnego. To co Ci zwrócił nowy właściciel za remont lokalu nie jest przychodem w świetle przepisów. Jest tak w przypadku gdy otrzymujesz tzw. przysporzenia majątkowe w pewnym wymiarze. W związku z twoją sytuacja stosunek prawny najmu powoduje że przy rozwiązaniu rozliczyliście się z roszczeń względem siebie. Tutaj dane odstępne jest jakby odszkodowaniem więc nie jest to konkretnie przychód. W związku z remontem lokalu wynajmowanego został ulepszony który nie jest konkretnie twoją własnością te który udostępnił Ci lokal ma dwie możliwości albo żądać przywrócenia do stanu poprzedniego lokalu lub zatrzymać ulepszoną formę lokalu w świetle art 676 kodeksy cywilnego. W tym przypadku wynajmujący zdecydował zatrzymać ulepszoną formę i wypłacić zwrot nakładów i w rezultacie wynagrodzenie tej straty nie jest przychodem do celów podatkowych.

#3 Guest_Dorota

Guest_Dorota
  • Goście

Napisano 09 maj 2013 - 15:33

polecam program do podatków pitax.pl

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy