Skocz do zawartości


Ekwiwalent za urlop dla nauczycieli

ekwiwalent nauczyciele

wróć do serwisu Kadry 59 odpowiedzi w tym temacie

#41 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 13 marzec 2014 - 21:28

Witam. Proszę o radę odnośnie ekwiwalentu za urlop. Pracowałam w przedszkolu, umowę miałam od początku września 2012 do końca sierpnia 2013. Ze względu na to, że zaszłam w ciążę, została ona przedłużona do dnia porodu. Ponieważ byłam na L4 nie wykorzystałam urlopu w wakacje. Umowa wygasła w dniu porodu - 19.02.14. do chwili obecnej nie otrzymałam ekwiwalentu za urlop, w związku z tym proszę o wyjaśnienie czy taki ekwiwalent mi się należy? Byłam przekonana do tej pory, że tak, ale pracodawca na ten temat milczy.



#42 majka

majka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 13 marzec 2014 - 23:33

Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie Karty Nauczyciela w placówce nieferyjnej, a taką jest przedszkole, przysługuje w ciągu roku 35 dni urlopu wypoczynkowego. Jeżeli nie wykorzysta go "w naturze" np.z powodu urlopu macierzyńskiego czy niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, to w momencie rozwiązania umowy o pracę nauczycielowi należy wypłacić mu ekwiwalent. Jeśli od momentu podjęcia zatrudnienia we wrześniu 2012 r. nie wykorzystałaś w ogóle żadnego urlopu, to przysługuje Ci ekwiwalent:

- za 2012 r. - 12 dni  ( 35dni : 12 = 2,91 ≈ 3 dni/ m-c )

- za 2013 r. - 35 dni

- za 2014 r. - 6 dni

Czyli w momencie rozwiązania umowy o pracę w dniu 19.02.2014 r. powinni Ci wypłacić ekwiwalent za 53 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego.

Kwestie związane z urlopem wypoczynkowym n-li placówek nieferyjnych regulują następujące przepisy KN:

- art.64 ust.3

- art.64 ust.5a

- art.66 ust.2

Zgodnie z kodeksem pracy art.291 §1: " Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne". Jeśli więc pracodawca do tej pory nie wypłacił Ci tego ekwiwalentu, to możesz spokojnie go poinformować, że w przypadku dalszej zwłoki zwrócisz się w tej sprawie do sądu pracy. Myślę, że takie pismo skutecznie dostarczone pracodawcy ( za potwierdzeniem !) powinno wystarczyć, Jeśli nie, to składasz wniosek do sądu pracy o wypłatę należnego świadczenia.



#43 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 15 marzec 2014 - 19:51

Bardzo serdecznie dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź Dołączona grafika



#44 Guest_Mateusz

Guest_Mateusz
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2014 - 20:57

dzień dobry, czy może mi ktoś wyliczyć ile konkretnie dostanę pieniędzy gdy jestem zatrudniony na zastepstwo od 9 października 2013 do 30 czerwca 2014 roku, z nadgodzinami miesięcznymi w liczbie 8, jestem stażystą, dziękuję i pozdrawiam



#45 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2014 - 09:53

Witam. Czy może mi ktoś pomóc? Jestem zatrudniona jako nauczyciel stażysta na zastępstwo od 4 listopada 2014 do 27 czerwca 2014 (pierwsza praca w szkole). Wiem że zostaję na następny rok ale nie wiem od kiedy będę miała nową umowę (pewnie od 1 września) w takim wypadku muszę otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop tylko nie rozumiem jednej kwestii z karty nauczyciela gdzie jest napisane coś o pierwszej pracy i inaczej się wylicza ekwiwalent. Czy może mi ktoś napisać za ile dni urlopu przysługuje mi ekwiwalent? z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam Magda



#46 majka

majka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 18 czerwiec 2014 - 18:57

Otrzymasz ekwiwalent za 45 dni urlopu wypoczynkowego.

8 m-cy x 5,6 dnia = 44,8 dnia czyli w zaokrągleniu 45 dni.



#47 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2014 - 12:33

Witam,

mam prośbę czy może mi ktoś wyliczyć jaki powinnam otrzymać ekwiwalent za nie wykorzystany urlop? Jestem zatrudniona na czas określony  z Karty Nauczyciela od września do czerwca (od rozpoczęcia roku szkolnegi to zakończenia), mam wymiar godzin 18/18 i jestem nauczycielem kontraktowym. Pracuję w tej placówce już 3 rok i na świadectwach mam napisane, że urlop był wykorzystany zgodnie z Kartą nauczyciela w wymiarze... i tu mam kreskę. Dlatego teraz chciałam się dowiedzieć jak się to wylicza i ile powimman otzrymać. Wiem, że w przyszłam roku będę zatrudniona w tej placówce od września i podejrzewam, że znowu umowa będzie do końca czerwca, czy można tak robić, że zatrudnia się pracownika i co roku podpisuje się następną umowę? I jeszcze jedno, nie jestem na zastępstwie więc dlaczego nie mam umowy od września do końca sierpnia tylko do końca roku szkolnego?

Proszę o odpowiedź, pozdrawiam. Agata.

 



#48 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2014 - 08:51

Witam 

Mam problem...mam  nauczyciela  w placówce feryjnej który przebywa od 01.09.2014 do 28.02.2015 w stanie nieczynny ale od 03.09.2014 do 30.12.2014 ten nauczyciel został jednocześnie zatrudniony na zastępstwo w tej samej placówce( ponieważ dyrektor miał takie prawo). Teraz z końcem grudnia rozwiązuje mu się umowa na zastępstwo i jak mam mu wypłacić ekwiwalent za urlop czy w ogóle z tej umowy wypłacić ?



#49 Guest_gość2

Guest_gość2
  • Goście

Napisano 18 maj 2016 - 21:20

Witam. Pracuję na umowie z KN na zastępstwo od października do 30 czerwca. Nie wykorzystałam urlopu. Czy należy mi się w takim razie ekwiwalent? Księgowa twierdzi, że nie...proszę o pomoc.



#50 Guest_gość2

Guest_gość2
  • Goście

Napisano 18 maj 2016 - 21:24

Czy wypłacenie ekwiwalentu zależy od szkoły?

 



#51 majka

majka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 20 maj 2016 - 08:42

Art.64 ust.5. KN " ... Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć."

 

9 x 5,6 = 50,4 , czyli po zaokrągleniu za 51 dni

 

Księgowa chyba pracuje krócej niż Ty!



#52 Guest_Aleksandra

Guest_Aleksandra
  • Goście

Napisano 21 maj 2016 - 17:19

Bardzo proszę o pomoc.

 

Byłam zatrudniona w szkole pańswowej (liceum) na KN na zastępstwo od połowy września 2015 do 28 stycznia 2016 na cały etat. Później w tej samej szkole podpisałam kolejną umowę na zastępstwo od 15.02 do 24 czerwca. Czy przysługuje mi jakikolwiek urlop? Pani w sekretariacie twierdzi, że nie ponieważ moja pierwsza umowa wygasła 3 dni przed końcem ferii szkolnych (zgodnie z zapisem KN o nabyciu prawa do urlopu w dniu poprzedzającym ferie szkolne).

 

Bardzo proszę o pomoc



#53 majka

majka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 21 maj 2016 - 22:57

Odp. taka sama, jak poprzednim poście. Należy Ci wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy za 56 dni ( po zaokrągleniu zgodnie z kp.



#54 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 23 maj 2016 - 14:04

Witam, mam bardzo skompikowaną sytację (być może ktoś to przerabiał) mianowicie czy należy mi się urlop "za jeden dzień pracy tj. 01 września" ?  W dniu 01 września szkoła, w której pracuję będzie prowadzona przez fundację, złozyłem oświadczenie o odmowie przejścia pod fundację i moja umowa się rozwiąże właśnie z dniem 01 września (tak jest napisane w art. 5 ust. 5n uso) z tego co wiem to umowa powinna się rozwiązać 31 sierpnia, ale według tej ustawy umowa się rozwiąże z dniem przekazania szkoły czyli 01 września. czy należy się ten ekwiwalent za jeden dzień ?



#55 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 31 maj 2016 - 11:13

A ja mam pytanie, jak wyliczyć ekwiwalent nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo od 13.04 do 30.04. na 5/18, a następnie od 01.05 do 16.05 na 2/18? Wg mnie to jest 5,6 dnia x 2 miesiące  = 12 dni. Ale jak prawidłowo wyliczyć kwotę ?



#56 Guest_Marlena

Guest_Marlena
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2016 - 12:16

Witam, ja  z kolei mam takie pytanie: mam wypłacić nauczycielowi ekwiwalent za urlop, który przeszedł na emeryturę z dniem 22,04,2016 (wówczas wypłacono mu ekwiwalent w ilości 9 dni) a od 25,04,2016 pracuje na umowę o pracę do 24,06,2016 jak teraz obliczyć ekwiwalent? Czy 5,6 x 2 mies.=11,2 czyli 12 dni, czy po prostu od stycznia do czerwca 5,6 x 6 mies.= 33,6 czyli 34 dni - ferie 14 dni=20 dni, od tych 20 dni - dni wypłacone 9 dni= 11 dni do wypłaty??? Czy jeszcze inaczej???? Pomocy!!!!



#57 kasja73

kasja73

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 25 wrzesień 2017 - 19:34

Witam,,,kolejne pytanie dotyczące wielkości ekwiwalentu za urlop. Jestem nauczycielem dyplomowanym ,,,,stosunek pracy wygasa 29 grudnia jaki ekwiwalent należy mi sie za urlop od września do końca pracy-pracuję w przedszkolu,,,pełen etat plus 5 nadgodzin tygodniowo?dziękuję za odpowiedż



#58 Guest_Kacper

Guest_Kacper
  • Goście

Napisano 19 październik 2017 - 09:40

Jeśli umowa wygasa 29 grudnia to żaden ekwiwalent się nie należy, gdyż prawo do urlopu uzyskałaby Pani dopiero 1 stycznia następnego roku kalendarzowego - art 65 KN. Chyba że nie wykorzystała Pani urlopu w poprzednim roku szkolnym - to inna sprawa.



#59 denisek

denisek

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 19 październik 2017 - 12:20

Ja nie będę w stanie nic doradzić. Kompletnie się na tym temacie nie znam.


Cement, z którego jesteś zrobiony, stwardniał, więc nie możesz już być kimś innym.


#60 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 listopad 2017 - 13:50

mam pytanie.

nayczyciel był zatrudniony od 01.09.2016 - 31.08.2017 ( w świadectwie pracy napisano że wykorzystał 56 dni urlopu zgodnie z KN). Potem był zatrudniony na zastępstwo od 1.10.17 do 10.11.2017 - czy za ten okres umowy zastepstwa przysługuje mu urlop proporcjonalnie naliczony za 2 mc? czy już nic.

 

uprzejmie prosze o szybka odpowiedz doświadczonych kadrowych





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ekwiwalent, nauczyciele

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych