Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego

wróć do serwisu Księgowość 25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy
  • 196991 postów

Napisano 29 styczeń 2013 - 12:44

Jak prawidłowo obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego w przypadku pierwszej pracy pracownika zatrudnionego na umowę o pracę i przy kolejnych zatrudnieniach? Powrót do artykułu: zus[/acronym]-kadry/urlopy/134941,0,Jak-ustalic-wymiar-urlopu-wypoczynkowego.html]Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego

#2 Guest_Julia

Guest_Julia
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2013 - 12:50

Mam wątpliwości odnośnie przeykładu z "Panią Marią"- moim zdaniem ma prawo do większego urlopu- niekorzystnie dla niej wyliczono wymiar urlopu 20dni( podano że Pani Maria ukończyła 3 letnie studia licencjackie(liczy się jako 8 lat) oraz studia magisterskie(podano że to iż przepracowała u pracodawcy niepełne dwa lata bodajże jest dla niej korzystniejsze niż 2 lata stódiów magisterskich? Dlaczego przecież po studiach magisterskich Pani Maria ma zaliczonych 10 lat co jest korzystniejsze niż studia licencjackie+praca i daje tylko 9 i troszkę. A tym samym Pani Maria powinna mieć 26dni urlopu a nie 20. Może czegoś nie rozumiem?

#3 Guest_Julia

Guest_Julia
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2013 - 13:13

a przepraszam w obu przyp[adkach studiach(studia magisterskie licencjackie jest doliczanych 8 lat. Mój błąd :-)

#4 Guest_Sikorka

Guest_Sikorka
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2013 - 10:41

Mam pytanie dotyczace urlopu, w sierpniu minie  mi 10 lat pracy ile wiec do konca roku dostane dodatkowe urlopu ? 

#5 Guest_edi

Guest_edi
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2014 - 19:49

mam pytanie.

ukończyłam zasadniczą szkołę zawodową, następnie ukończyłam LO dla dorosłych (wieczorowe). mam ponad 10 lat pracy na pełny etat. u ostatniego pracodawcy zatrudniłam się od 01.04.2013r. na pełny etat. ile należy mi się urlopu wypoczynkowego do dnia dzisiejszego tzn. 08.01.2014r?

#6 Guest_Martyna

Guest_Martyna
  • Goście

Napisano 16 luty 2014 - 18:00

Mam wątpliwości odnośnie przeykładu z "Panią Marią"- moim zdaniem ma prawo do większego urlopu- niekorzystnie dla niej wyliczono wymiar urlopu 20dni( podano że Pani Maria ukończyła 3 letnie studia licencjackie(liczy się jako 8 lat) oraz studia magisterskie(podano że to iż przepracowała u pracodawcy niepełne dwa lata bodajże jest dla niej korzystniejsze niż 2 lata stódiów magisterskich? Dlaczego przecież po studiach magisterskich Pani Maria ma zaliczonych 10 lat co jest korzystniejsze niż studia licencjackie+praca i daje tylko 9 i troszkę. A tym samym Pani Maria powinna mieć 26dni urlopu a nie 20. Może czegoś nie rozumiem?

Studia magisterskie nie przedłużają stażu pracy do 10 lat. Mówiąc inaczej, jeśli osoba A ma licencjat a osoba B dodatkowo zrobiła 2 lata studiów magisterskich, to i tak obie te osoby mają po 8 lat stażu pracy.

#7 Guest_wera

Guest_wera
  • Goście

Napisano 03 marzec 2014 - 14:47

witam. ukonczylam 4 lata technikum w kwietniu 2010 roku..w pazdzierniku 2010r rozpoczelam 3 letnie studia zaoczne w tym roku uzyskalam dyplom licencjata(29.01.2014) w grudniu 2010 rowniez rozpoczelam prace na pelen etat gdzie pracuje do dzis...ile na dzien dzisiejszy mam lat stazu pracy i ile nalezy mi sie urlopu?

#8 Guest_iza

Guest_iza
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2014 - 11:13

witam. ukonczylam 4 lata technikum w kwietniu 2010 roku..w pazdzierniku 2010r rozpoczelam 3 letnie studia zaoczne w tym roku uzyskalam dyplom licencjata(29.01.2014) w grudniu 2010 rowniez rozpoczelam prace na pelen etat gdzie pracuje do dzis...ile na dzien dzisiejszy mam lat stazu pracy i ile nalezy mi sie urlopu?

ALBO: 4 lata za technikum + 3 lata pracy (od grudnia 2010 do teraz) = 7 lat stażu
ALBO: 8 lat za szkołę wyższą = 8 lat stażu

Jeżeli studia i praca były w tym samym czasie, to można liczyć tylko jedno z dwóch - to, które jest korzystniejsze dla pracownika. Zatem wersja druga, z ośmioma latami stażu pracy za ukończenie szkoły wyższej, jest w tym przypadku lepsza. Oznacza to obecnie 20 dni urlopu wypoczynkowego.

Jeżeli będzie Pani kontynuowała pracę, to w dniu 28.01.2016 roku staż pracy wyniesie: 8 lat za szkołę wyższą + 2 lata pracy (od 29.01.2014 do 28.01.2016) = 10 lat stażu pracy i wymiar urlopu wypoczynkowego wzrośnie do 26 dni.

#9 Guest_Martyna

Guest_Martyna
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2014 - 22:58

Witam, 07.07.2013 r. ukończyłam studia licencjackie. od października 2011 r do dziś jestem zatrudniona na umowę o pracę. W lipcu w roku 2015 miną 2 lata odkąd ukończyłam studia na poziomie licencjata. Oznacza to że mój staż pracy w lipcu będzie wynosił 10 lat. Czy wymiar urlopu w wysokości 26 dni będzie mi przysługiwał już w roku 2015 czy dopiero na rok 2016? Dodam jeszcze ze po ukończeniu studiów licencjackich rozpoczęłam studia magisterskie, czy to ma wpływ na sytuację z wysokością wymiaru urlopu?

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 luty 2015 - 22:21

Witam, ukończyłam 4 letnie technikum + 5 lat byłam na studiach. Od 3 listopada jestem zatrudniona na umowę o pracę pełen etat na okres 18 miesięcy (pierwsze zatrudnieni) w związku z tym mam kilka pytań: 1. czy w tej umowie zawarty jest okres próbny? i przysługuje mi mniej dni wolnych przez 3 pierwsze miesiące (dwa miesiące wczesniej byłam u tego pracodawcy na 6 miesięcznym stażu z UP) 2. ile przysługuje mi wolnego na dzień 28.02? dziękuję za pomocne odpwiedzi.

#11 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 06 marzec 2015 - 10:54

witam, mam pytanie właśnie wyszło mi że mam przepracowane dokładnie 5lat 11miesięcy do tego jak rozumiem mam doliczyć szkołę średnią liceum ogólnokształcące te 4 lata to wychodzi mi 9lat i 11miesięcy czyli brakuje mi miesiąc do 26dni urlopu czyli jak minie ten miesiąc będę miała automatycznie 26 dni już za ten rok czy od momentu przekroczenia 10lat czyli od kwietnia mam liczyc 26 a do kwiatnia tak jakbym miała 20. A może te 26 dni dopiero będę miała od nowego roku?

#12 Guest_lalala

Guest_lalala
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2015 - 22:54

witam, mam pytanie właśnie wyszło mi że mam przepracowane dokładnie 5lat 11miesięcy do tego jak rozumiem mam doliczyć szkołę średnią liceum ogólnokształcące te 4 lata to wychodzi mi 9lat i 11miesięcy czyli brakuje mi miesiąc do 26dni urlopu czyli jak minie ten miesiąc będę miała automatycznie 26 dni już za ten rok czy od momentu przekroczenia 10lat czyli od kwietnia mam liczyc 26 a do kwiatnia tak jakbym miała 20. A może te 26 dni dopiero będę miała od nowego roku?

masz liczyć 26 dni od kwietnia 

#13 Guest_Arleta

Guest_Arleta
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2015 - 13:08

Witam, proszę o odpowiedź, czy urlop macierzyński i wychowawczy liczy się do stażu pracy określając wymiar urlopu wypoczynkowego?

#14 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2015 - 13:57

Witam, proszę o odpowiedź, czy urlop macierzyński i wychowawczy liczy się do stażu pracy określając wymiar urlopu wypoczynkowego?

tak, kodeks pracy mówi “okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze”  - objaśnienie masz  na poradniku: poradnik.wfirma.pl/-czy-urlop-wychowawczy-wlicza-sie-do-stazu-pracy

#15 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2015 - 14:31

Witam, pracuje od ponad 3 lat na stałej umowie o pracę, pod koniec kwietnia chcę złożyć wypowiedzenie , w związku z czym muszę jeszcze przepracować okres 3 miesięcy, do końca lipca. Za obecny rok nie wykorzystałam jeszcze żadnego dnia urlopu, a za rok 2014 zostały mi 2 dni. Proszę mi powiedzieć czy w związku z powyższym jeśli chcę wykorzystać przysługujący mi urlop w lipcu będę mieć do odebrania 14 dni (po dwa dni za każdy przepracowany miesiąc) plus 2 dni zaległego urlopu, czyli łącznie 16 dni urlopu? Będę wdzięczna za odpowiedź. 

#16 Guest_Kate

Guest_Kate
  • Goście

Napisano 07 maj 2015 - 14:38

Ja mam pytanie odnośnie mojego urlopu, pracowałam na umowę o pRacę na zastepstwo przez 10miesięcy od 15.04.2013 do 28.02.2014r i potem na umowę o prace pd 01.03.2014 do 31.12.2014. I teraz mam kolejna umowę o pRacę od 31.12.2015r i nie wiem ile urlopu mi teraz przysługuje, moja ksiegowa tez nie wie. Przy czym jak pracowalam do 28.02.2013 odebrałam zaległy urlop i byłam na czysto z tą firmą.

#17 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2015 - 12:37

Witam,mam nast.pyt.otóż pracuje w pewnym zakładzie już 3 i pół roku ale na umowę o prace dopiero od lutego 2015 (wcześnie była umowa zlecenie).Umowe mam podpisana na najńizsza krajowa plus premia(z tym,ze ta premia to są pieniądze wypracowane przezemnie w akordzie ponieważ nie pracuje na godzinę tylko na akord ile wypracuje własnymi rękoma tyle mam wypłaty,ale do czego zmierzam...w maju tego roku wzięłam pierwszy dzień urlopu z należących mi sie 26 dni i za ten dzień urlopu otrzymałam wynagrodzenie w kwocie 15zl80gr.za ten jeden dzień-byłam w szoku,księgowa powiedziała mi ze zmieniła sie podstawa nakiczania urlopu i stad ta kwota.Czy to jest możliwe?(wspomnę jeszcze,ze moja średnia zarobkowa od momentu zatrudnienia o prace zarabiam średnio 1.500zl)Bardzo proszę o poradę w tej kwestii

#18 Guest_Kasia S. (D.)

Guest_Kasia S. (D.)
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2015 - 13:01

Witam. Byłam zatrudniona przez 8 lat, a potem odeszłam z pracy i siedziałam w domu z dziećmi przez 4 lata. Teraz 23 listopada dostałam pracę u innego pracodawcy. Czy znowu nabywam prawo do urlopu co m-c i jest to liczone jako pierwsza praca? Będę wdzięczna za odpowiedź.

#19 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8257 postów

Napisano 07 grudzień 2015 - 13:06

nie, urlop wypoczynkowy nalezny "z góry", to nie jest pierwsza praca zawodowa

#20 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2017 - 12:02

Składam wypowiedzenie w czerwcu tego roku (nabieram prawa do emerytury). Jestem zatrudniony na czas nieokreślony. Czy przysługuje mi urlop w pełnym wymiarze za ten rok ?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych