Skocz do zawartości


Zdjęcie

brak określonego terminu płatności


wróć do serwisu Księgowość 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 ZG.

ZG.

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 35 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 10:36

wita, mam takie pytanko otrzymałam fa vat do zapłaty była forma płatności przelew lecz nie było określonego terminu jej zapłaty, w takiej sytuacji ile jest dni na jej zapłacenie i czy można gdzieś znaleść na to przepisy? pozdrawiam

#2 monkep

monkep

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 550 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 styczeń 2013 - 10:43

wita, mam takie pytanko otrzymałam fa vat do zapłaty była forma płatności przelew lecz nie było określonego terminu jej zapłaty, w takiej sytuacji ile jest dni na jej zapłacenie i czy można gdzieś znaleść na to przepisy? pozdrawiam

Jeśli termin zapłaty należności nie został przez strony umowy w żaden sposób określony, zastosowanie w takiej sytuacji znajdzie zasada, że świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania (art. 455 Kodeksu cywilnego). Należy więc wezwać swojego kontrahenta do zapłaty należności. Takie wezwanie jest oświadczeniem jako wierzyciela wzywającym dłużnika do spełnienia świadczenia. Zwykle znajduje się ono w wystawionej fakturze, choć sama faktura bez określenia terminu zapłaty, takim wezwaniem nie jest. Można wezwać kontrahenta do zapłaty w dowolny sposób Wezwanie kontrahenta do zapłaty należności, jeśli termin ten nie został wskazany na fakturze ani w żaden inny sposób, nie wymaga szczególnej formy. W przypadku świadczeń pieniężnych przyjmuje się umownie, że jest to ok. 7-14 dni. Jako wierzyciel możesz oczywiście w wezwaniu wyznaczyć dłużnikowi termin do dokonania zapłaty dłuższy niż „niezwłoczny”, np. 30 dni.

#3 ZG.

ZG.

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 35 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 14:50

Jeśli termin zapłaty należności nie został przez strony umowy w żaden sposób określony, zastosowanie w takiej sytuacji znajdzie zasada, że świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania (art. 455 Kodeksu cywilnego). Należy więc wezwać swojego kontrahenta do zapłaty należności. Takie wezwanie jest oświadczeniem jako wierzyciela wzywającym dłużnika do spełnienia świadczenia. Zwykle znajduje się ono w wystawionej fakturze, choć sama faktura bez określenia terminu zapłaty, takim wezwaniem nie jest. Można wezwać kontrahenta do zapłaty w dowolny sposób Wezwanie kontrahenta do zapłaty należności, jeśli termin ten nie został wskazany na fakturze ani w żaden inny sposób, nie wymaga szczególnej formy. W przypadku świadczeń pieniężnych przyjmuje się umownie, że jest to ok. 7-14 dni. Jako wierzyciel możesz oczywiście w wezwaniu wyznaczyć dłużnikowi termin do dokonania zapłaty dłuższy niż „niezwłoczny”, np. 30 dni.

w moim opisanym przypadku to my jako firma jestesmy dłużnikiem, nie było żadnej umowy tylko otrzymalismy fa vat do zapłacenia za wykonaną usługę na której nie było podane do kiedy trzeba zapłacic fakturkę.

#4 monkep

monkep

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 550 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 styczeń 2013 - 16:58

w moim opisanym przypadku to my jako firma jestesmy dłużnikiem, nie było żadnej umowy tylko otrzymalismy fa vat do zapłacenia za wykonaną usługę na której nie było podane do kiedy trzeba zapłacic fakturkę.



#5 monkep

monkep

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 550 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 styczeń 2013 - 16:59

W takim razie na Państwa miejscu nie przejmowałabym się. Jest to błąd wierzyciela. Moga jednak Państwo spodziewać się wezwania do zapłaty.

#6 alf

alf

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 783 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 20:10

Ustawodawca mógłby w końcu ucywilizować ten często spotykany problem z Vatem



_______________________________________________________________________
miód manuka z NZ

#7 Guest_Nowa

Guest_Nowa
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2013 - 12:55

Oto nurtująca mnie kwestia. Proszę o odniesienie się.

Zarówno w nowej jak i starej ustawie o teminach zapłaty w transakcjach handlowych, w kilku art. pojawia sie termin "(...) wierzycielowi, bez wezwania przysługują odsetki (...)". Jak to wygląda w praktyce i w Waszej opinii" ? Czy interpretowac to nalezy, iż dłużnik nie czeka na naliczenie odsetek przez wierzyciela i sam je winien zapłacić? Z obserwacji nie dostrzegam takich zachowań dłużników aczkolwiek zastanawia mnie kwestia gdy dłużnikiem jest podmiot publiczny (obostrzony przepisami o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych).

 



#8 Guest_Oli

Guest_Oli
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2016 - 13:51

Nie prawda -odsetki lecą . Patrz Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych -gdy jest umowa międziy przedsiębiorcami

Jeżeli strony transakcji handlowej, z wyłączeniem podmiotu publicznego będącego podmiotem leczniczym w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 2–4 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 217), przewidziały w umowie termin zapłaty dłuższy niż 30 dni, wierzyciel może żądać odsetek ustawowych po upływie 30 dni, liczonych od dnia spełnienia swojego świadczenia i doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi, do dnia zapłaty, ale nie dłużej niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego.

 

W takim razie na Państwa miejscu nie przejmowałabym się. Jest to błąd wierzyciela. Moga jednak Państwo spodziewać się wezwania do zapłaty.

 



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych