Skocz do zawartości


Zdjęcie

Likwidacja sp. z o.o. która nie ma KRS


wróć do serwisu Moja Firma 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 camolive

camolive

  Nowy użytkownik

 • Członkowie
 • Pip
 • 3 postów

Napisano 27 styczeń 2013 - 20:35

W 1998 została założona spółka z o.o. aktem notarialnym i zgłoszona do sądu gospodarczego. Po niecałym roku działalności jej działalność została zawieszona. Do czasu zaprzestania działalności, spółka nie była zgłoszona do KRS. Majątek praktycznie żaden, obroty praktycznie żadne, brak długów i wierzycieli. Trzech wspólników posiada udziały odpowiednio 34/32/32. Do dzisiaj spółka istnieje wyłącznie w wykazie urzędu skarbowego, do którego składane są zerowe zeznania podatkowe raz do roku. Pytanie brzmi: jak szybko pozybć się/zlikwidować taką spółkę?

#2 Ania_B

Ania_B

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 2346 postów

Napisano 27 styczeń 2013 - 20:46

Domniemam, ze skoro spółki nie ma w KRS, to Spółka nie wykonała obowiązku z ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym z dnia 20 sierpnia 1997 roku (Dz.U. Nr 121 poz. 770), która nałożyła m.in. na przedsiębiorców wpisanych do tej pory do rejestru handlowego obowiązek przerejestrowania się do nowo utworzonego Krajowego Rejestru Sądowego.Rejestr Handlowy od dnia 1 stycznia 2004 r. jest zatem rejestrem nieaktywnym - tj. nie można dokonywać w nim wpisów zmieniających - w tym dotyczących likwidacji spółki z o.o. W przypadku zatem, gdy wspólnicy, tak jak w opisanej wyżej sytuacji chcą dokonać likwidacji spółki, muszą dokonać jej wcześniejszego przerejestrowania do KRS. Tutaj wszystkie szczegóły: http://spg.lexisnexi...isanej-do-krs-uJeśli ktoś przeszedł tę procedurę to podzielcie się doświadczeniami :-)

#3 < Mariusz J. >

< Mariusz J. >

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 160 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 01:15

Likwidacja spółki z o.o.

Witam

Likwidacja spółki a pozbycie się jej, to dwie rózne kwestie.

Spółka może być rozwiązana dopiero po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia jej z rejestru przedsiębiorców. Likwidację reguluje k.s.h.

Zdarzeniami, które mogą stanowić przyczyny wszczęcia postępowania likwidacyjnego, a w następstwie rozwiązania spółki są :przyczyny przewidziane w umowie spółki ( np. upływ określonego czasu, na który ją zawiązano, śmierć wspólnika, utrata uprawnień przez spółkę do wykonywania określonej działalności),uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki albo o przeniesieniu siedziby spółki za granicę, stwierdzona protokołem sporządzonym przez notariusza (np. powodu straty finansowej, braku perspektyw dalszej działalności), ogłoszenie upadłości spółki inne przyczyny.

W sytuacji gdy spółka nie figuruje w rejestrze, to należałoby ją przerejestrować, a następnie po prostu sprzedać.Tutaj Ania_B zamieściła dobry link,z którego wynika możliwość połączenia wniosków o przerejestrowanie spółki do KRS wraz z likwidacją.

Tyle tylko, że ja sie zastanawiam - dlaczego właściwie mielibyście tę spółkę likwidować,skoro ona posiada taki ładny staż.

Uważam, że należy ją przerejestrować z dotychczasowego starego RHB do Krajowego Rejestru,a potem nieźle sprzedać,bo spółki z tak długim okresem działalnia (15 lat) i nie mające zadłużenia są przecież bardzo atrakcyjne i wiarygodne dla ewentualnych kontrahentów


#4 camolive

camolive

  Nowy użytkownik

 • Członkowie
 • Pip
 • 3 postów

Napisano 28 styczeń 2013 - 20:46

Dzięki za odpowiedzi.Co według Was będzie szybsze: umorzenie udziałów, sprzedaż udziałów, darowizna udziałów czy likwidacja spółki?

#5 < Mariusz J. >

< Mariusz J. >

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 160 postów

Napisano 29 styczeń 2013 - 18:33

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. zarejestrowanej w RHB

Witam użytkownika

Wszystkie wskazane czynności wymagają jakiegoś czasu.
Wyjaśnienia wymaga natomiast to, czy chodzi użytkownikowi o spółkę zarejestrowaną w RHB, czy w KRS.

Umorzenie udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może nastąpić jedynie po jej wpisie do rejestru i tylko w przypadku, kiedy umowa spółki przewiduje taką możliwość.
W związku z tym, w przypadku gdy umowa spółki nie zawiera postanowień dotyczących umorzenia udziałów, to wówczas konieczna będzie dodatkowo jej zmiana.

Likwidacja spółki – podobnie, opisana jest kodeksem i dotyczy podmiotów wpisanych do rejestru, procedura likwidacyjna trwa w czasie.

Udziały być też przedmiotem darowizny, ale po zawarciu umowy spółka musi zgłosić zmiany do KRS, a tam Was nie ma.

Jeżeli chcecie pozbyć się tej spółki jak najszybciej, to sprzedajcie ją po prostu. Nikt i żaden przepis prawa nie zabrania zbycia udziałów spółki, która wpisana jest do starego RHB.

#6 camolive

camolive

  Nowy użytkownik

 • Członkowie
 • Pip
 • 3 postów

Napisano 29 styczeń 2013 - 20:13

Witam,w umowie spółki jest zapis:"1. Udziały Wspólnika mogą zostać umorzone. Umorzenie udziału może nastąpić z zachowaniem przepisów o obniżeniu kapitału zakładowego lub z czystego zysku spółki.2. Wspólnicy w drodze uchwały podejmują decyzję o umorzenie udziałów oraz ustalają szczegółowe warunki umorzenia. "Czy taki zapis umożliwia umorzenie udziałów? Wszyscy członkowie zarządu są dostępni.

#7 Guest_Mariusz

Guest_Mariusz
 • Goście

Napisano 06 luty 2013 - 16:01

Pewnie po to go wprowadzono,żeby umożliwiał,tylko jaki jest związek między pierwszym pytaniem forumicza,dotyczącym pozbycia się spółki wpisanej do RHB, drugim pytaniem z kategorii teleturniejowych i wreszcie tym ostatnim.Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych