Skocz do zawartości


Zdjęcie

Projekt wykupu akcji Polskich Kolei Linowych


wróć do serwisu Sektor Publiczny 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 < Mariusz J. >

< Mariusz J. >

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 160 postów

Napisano 26 styczeń 2013 - 23:41

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” oraz ustawy o Funduszu Kolejowym

23 stycznia 2013 r. Komisje: Infrastruktury, Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Skarbu Państwa przeprowadziły pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” oraz ustawy o Funduszu Kolejowym (druk nr 963).Uzasadnienie projektu przedstawił poseł Andrzej Adamczyk (PiS).

Projekt dotyczy wykupienia przez Skarb Państwa od PKP S.A. wszystkich akcji w kapitale zakładowym spółki Polskie Koleje Linowe S.A. oraz przekazanie ich samorządowi województwa małopolskiego. Projekt przewiduje również obowiązek utrzymania większościowego pakietu akcji w PKL S.A. przez województwo małopolskie przez okres co najmniej 20 lat.

#2 Guest_gosc gosc

Guest_gosc gosc
 • Goście

Napisano 27 styczeń 2013 - 11:12

No prosze ktoś tu odkrył opcje kopiuj wklej i kopiuje strone sejmu... bardzo naprawde bardzo kreatywny sposób korzystania z informacjichociaż nawet z kopiowaniem ma pan problemy "sejm.vov.pl" -

#3 < Mariusz J. >

< Mariusz J. >

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 160 postów

Napisano 27 styczeń 2013 - 21:56

Projekt wykupu akcji PKL

Posłowie komisji infrastruktury, samorządu i polityki regionalnej oraz skarbu odrzucili projekt posłów PiS dotyczący wykupu akcji Polskich Kolei Linowych od PKP i nieodpłatne przekazanie ich samorządowi Województwa Małopolskiego.

Po przeprowadzonej dyskusji Komisje (przy 29 głosach za, 27 przeciw i 1 wstrzymującym się) przyjęły wniosek o odrzucenie ww. projektu ustawy. Komisje przyjęły sprawozdanie, w którym wnoszą o odrzucenie projektu z druku nr 9

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" oraz ustawy o Funduszu Kolejowym wpłynął do Sejmu 15 października 2012 r.

Warto się z nim zapoznać.
Z uzasadnienia projektu :

,,Projekt ustawy przewiduje wykupienie akcji spółki POLSKIE KOLEJE LINOWE S.A. oraz przekazanie ich samorządowi Województwa Małopolskiego.
Spółka POLSKIE KOLEJE LINOWE S.A. z siedzibą w Zakopanem dysponuje majątkiem w skład którego wchodzą: 9 kolei linowych, 7 wyciągów narciarskich, 5 zjeżdżalni i 100 ha tras narciarskich i przewozi rocznie 6 mln pasażerów. Koleje linowe, którymi zarządza Spółka, stały się prawdziwym symbolem polskich Tatr. Kolej na Kasprowy Wierch została wybudowana na przełomie lat 1935-1936, w terminie 7 miesięcy.

Sytuacja ekonomiczna Spółki jest bardzo dobra. Przedsiębiorstwo ma środki na przeprowadzanie inwestycji modernizujących. W 2007 roku przeprowadzono zasadniczy remont kolei na Kasprowy Wierch, co istotnie podniosło rentowność spółki, która w 2011 wyniosła 25%. Mimo dobrej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, przedstawiciele PKP informują o zamiarach sfinalizowania do końca 2012 roku transakcji prywatyzacji.

Przedsiębiorstwo wyceniono na 350 milionów złotych.
Przekazanie akcji tego przedsiębiorstwa samorządowi województwa jest alternatywą dla planowanej prywatyzacji, mogącej wpłynąć w niekorzystny sposób na turystykę w polskich górach oraz na stan ich środowiska naturalnego i walorów krajobrazowych’’.

#4 < Mariusz J. >

< Mariusz J. >

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 160 postów

Napisano 01 luty 2013 - 00:35

Dwanaście podmiotów złożyło oferty wstępne na zakup Polskich Kolei Linowych

Jak się dowiadujemy ze strony internetowej pkp.pl -do PKP SA wpłynęło 12 ofert wstępnych na zakup spółki Polskie Koleje Linowe w procesie prywatyzacji ogłoszonym 13 grudnia 2012 roku. Oferty, które mogły być składane do 25 stycznia, są obecnie analizowane. Na początku lutego zostanie wybrana tzw. krótka lista inwestorów, zawierająca podmioty dopuszczone do badania spółki (tzw. due dilligence).

Potencjalni kupujący mogli składać oferty na zakup do 100 proc. akcji PKL.
- Duże zainteresowanie spółką potwierdza, że PKL jest atrakcyjnym podmiotem działającym na perspektywicznym rynku. Proces przebiega bez zakłóceń, liczymy, że sfinalizujemy sprzedaż PKL do połowy 2013 roku - mówi Maria Wasiak, członek zarządu PKP SA.
Po badaniu spółki podmioty uczestniczące w procesie będą miały możliwość złożenia oferty wiążącej, będącej następnie przedmiotem negocjacji z PKP S.A.

W procesie prywatyzacji PKP SA wspiera Dom Maklerski PKO BP oraz kancelaria prawna Weil, Gotshal&Manages.
Spółka PKL zarządza infrastrukturą turystyczną w Zakopanem, Zawoi, Miedzybrodziu Żywieckim, Szczawnicy, oraz Krynicy. W 2011 roku osiągnęła 9,1 mln zł zysku netto oraz 51,4 mln zł przychodów.
PKL jest w grupie spółek należących do Grupy PKP, przeznaczonych do prywatyzacji. Oprócz niej toczą procesy prywatyzacyjne PKP Cargo i TK Telekom, niebawem zapadną również rozstrzygnięcia co do warunków sprzedaży PKP Energetyka i PKP Informatyka.

#5 Guest_Darek

Guest_Darek
 • Goście

Napisano 06 luty 2013 - 16:12

Tymczasem politycy PO maja ,,zakaz wstępu'' do Zakopanego,jak głosi jeden z transparentów postawionych przez posłankę PiS Tablice .mają przypomnieć wszystkim o tym, iż to właśnie partia rządząca chce sprzedać Polskie Koleje Linowe, a społeczeństwo Podhala jest przeciwko jej zdaniem tej sprzedaży.Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych