Skocz do zawartości

Potrzebna porada księgowej - proszę

wróć do serwisu Księgowość 24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Małgosia

Guest_Małgosia
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2013 - 14:58

Witam serdecznie.Sprawę mam tego rodzaju. Znalazłam super ofertę. Mam możliwość zakupu praktycznie całego wyposażenia sklepu z odzieżą używaną, plus odzież za bardzo małe pieniądze. Padł więc szybki pomysł, żeby założyć działalność i spróbować.Cały myk jest z tym, że babka od której mam to wziąść, zakończyła działalność w grudniu i może wystawić mi rachunek grudniowy. Ja działalność chcę założyć z początkiem marca. Czyli rachunek będzie musiał być wystawiony na mnie, a nie na firmę. Pytałam znajomą księgową, ale ona nie bardzo wiedziała, jak to ugryźć, bo jakiś czas już nie pracuje w biurze i nie jest na bieżąco, ma się zorientować, ale mi nie daje to spokoju. Da się to jakoś wciągnąć w księgi ? Jak to ugryźć? Jestem wogóle zielona jeśli chodzi o księgowość..Pozdrawiam i z góry dzięki za porady.

#2 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 25 styczeń 2013 - 15:05

Nie ma przeszkód, abyś wczesniej nabyła towary handlowe i wprowadziła je do ksiąg jak już rozpoczniesz działalność, wprowadzasz je remanentem początkowym

#3 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 25 styczeń 2013 - 15:07

A tu coś na potwierdzenie tego co napisałam:

Wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i służące na potrzeby tej działalności mogą zostać zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że spełniają przesłanki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o PDOF, czyli można je uznać za koszty poniesione w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, który w interpretacji indywidualnej z 20 listopada 2008 r., nr IPPB1/415-1006/08-6/JK, stwierdził:
"(...) Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają unormowania, które zabraniałoby zaliczenia do kosztów wydatków ponoszonych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. (...) Zatem koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, ale mające związek z uzyskiwanym później przychodem stanowią koszty uzyskania przychodu (podkreśl. red.). (...)"

#4 Guest_Małgosia

Guest_Małgosia
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2013 - 15:10

Super. Bardzo dziękuję za tak szybką i pocieszającą odpowiedź.Dziękuję. Czyli bez przeszkód można brać.

#5 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 25 styczeń 2013 - 15:12

Na to wychodziDołączona grafika
Gdzie mam się udać na zakupy?Dołączona grafika

#6 Guest_Małgosia

Guest_Małgosia
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2013 - 15:23

He he he. No kawał drogi nas dzieli. Jestem z bytomia - okolice Katowic. Ale, jeżeli będzie Pani w pobliżu serdecznie zapraszam. ;-) Odwdzięczę się za pomoc

#7 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 25 styczeń 2013 - 15:25

Ok, jeden klient już jestDołączona grafika
Pozdrawiam

#8 Kaja36

Kaja36

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 21 luty 2013 - 22:09

Witam nie wiem co mam robic miałam umowe o prace na 3 miesiące wykasła 5 02 pracowałam jeszcze tydzien po tygodniu szefowa dała mi urlop 6 dni i kazała zadzwonic jak mam przyjsc do pracy zadzwoniłam a ona mi nato ze juz nie pracuje bo kryzys ok proszłam o swiadectwo pracy dopiero dzis powiedziała ze jutro dostane nie wiem co zrobic co z tymi dniami co przepracowałam czy zapłaci pomuszcie

#9 pepke

pepke

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 344 postów

Napisano 22 luty 2013 - 11:49

Porozmawiaj z szefową że tak się nie robi i żeby Ci zapłaciła.

Celem życia jest rozwój własnej indywidualności

#10 Guest_XyZ

Guest_XyZ
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2013 - 18:01

Witam mam pytanko, moze ktos pomoze.

Jestem w kiegowosci zielony i chcialem zapytac o róznice w zarobkach na w roznym typie zatrudnienia.

Jaka bedzie roznica w moich zarobkach netto (na rączke) jeżeli dostane 2000zl  brutto na umowie zlecenie, a jak to wyjdzie jezeli tyle samo pracodawca da mi w momencie kiedy bede mial zalozona dzialnosc gospodarcza. Nie wiem co wybrać.

Prosze o pomoc, z góry dziekuje.

#11 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8159 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 wrzesień 2013 - 19:58

Z całą pewnością umowę zlecenie.Otwarcie działalności gospodarczej wiąże się z dużą ilością spraw do załatwienia,a także z kosztami ZUS,podatek dochodowy,otwarcie działalności,księgowość oraz pilnowanie poszczególnych terminów składania deklaracji oraz płatności.

#12 Guest_mala

Guest_mala
  • Goście

Napisano 25 październik 2013 - 07:27

Witam, ja mam taki sam problem- 2000 brutto i umowa dzielo, zlecenie lub dzialanośc. Ale chciałabym miec płacony zus jak to ugryśc?

z tego co sobie obliczylam wynika, że na reke dostane1626 zł ( o ile dobrze to policzyłam) i z tego zus jakies 400 zł na miesiąc tak?

Proszę o odpowiedz

#13 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8159 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 październik 2013 - 07:50

Od umowy o dzieło nie są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne jeżeli nie jest zawarta z własnym pracodawcą.Natomiast składki ZUS preferencyjne przez 24 miesiące wynoszą obecnie 414,85 zł.Po 24 miesiącach płacimy pełną stawkę.Do tego trzeba także doliczyć koszty założenia działalności oraz podatek dochodowy.Najlepsza jednak byłaby jednak umowa zlecenie lub umowa o pracę.

#14 Guest_mała

Guest_mała
  • Goście

Napisano 25 październik 2013 - 08:06

No zastanawiam się nad umową zlecenie- ale wtedy co płaci pracoawca?

#15 Guest_mala

Guest_mala
  • Goście

Napisano 25 październik 2013 - 08:17

slyszałam też, że na umowie o wlasna działalnośc można cos wrzucic w koszty? prosze o jakąs podpowiedz ile mi z tego zostanie na działalności (odliczneie zusu i podatku) oraz o zlecenie.

#16 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8159 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 październik 2013 - 08:22

Zleceniodawca (nie pracodawca) płaci wtedy wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne natomiast dobrowolne jest ubezpieczenie chorobowe,które uprawnia do zasiłku chorobowego podczas choroby (co jest ważne). jeżeli nie prowadziło się działalności gospodarczej i nie zna się przepisów należy jeszcze doliczyć koszty księgowej,aby działalność była prawidłowo rozliczana i nie było kłopotów z fiskusem.

#17 Guest_mala

Guest_mala
  • Goście

Napisano 25 październik 2013 - 08:34

czyli tak czy siak beznadzieja? Matko kochanan w tym kraju to cieżko jest. Dziękuję

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2013 - 11:48

potrzebuję porady jak księgować operacje gospodarcze dotyczące ewidencji materiałów, gdzie mogę uzyskać takich informacji?

#19 patiks

patiks

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2102 postów

Napisano 07 grudzień 2015 - 15:47

Najlepiej o takie kwestie pytać w urzędach skarbowych, ewentualnie składać oficjalne zapytania o interpretację przepisów. Jeśli chcecie bazować na poradach w sieci to raczej tylko od konkretnych doradców - takie porady są dostępne na stronach znanych firm za darmo - http://taxcare.pl/blog/ksiegowa-radzi/Jeśli jakiś artykuł/porada nie jest popisany przez konkretnego fachowca, to odradzam branie go na poważnie.

http://twojanowafigura.pl/ - poznaj Slimunox

#20 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18332 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 grudzień 2015 - 15:55

patiks - reklama na czasietongue.png tylko dwa lata później niż rozmowa w temacie, żenujące

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych