Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Odliczenie vat od usług o charakterze ciągłym


wróć do serwisu Księgowość 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_IV

Guest_IV
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2013 - 14:50

Witam,Mam pytanie odnośnie odliczenia vat od usług księgowych i ochrony. Czy powinnam vat odliczać w terminie płatności czy zgodnie z datą otrzymania?Usługi te są realizowane co miesiąc.Z góry dziękuję za odpowiedź.:):):)

#2 Guest_kr

Guest_kr
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2013 - 19:28

W miesiącu otrzymania +2 następne

#3 Guest_iv

Guest_iv
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2013 - 20:20

dzieki

#4 Jarsz

Jarsz

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 158 postów

Napisano 25 styczeń 2013 - 11:54

Uważam, że dany temat aż się prosi o rozwinięcie:). Usługi ciągłe to te które występują ciągle więc mają swoją powtarzalność w postaci np. co miesięcznej faktury. W przypadku mediów obowiązek podatkowy następuje z upłynięciem terminu płatności gdy został określony w umowie .
,,3. Jeżeli podatnik wydaje towar podmiotowi, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania przez podatnika zapłaty za wydany towar, nie później jednak niż w terminie 30 dni, licząc od dnia wykonania usługi przez ten podmiot''.

W innych przypadkach a szczególnie:
- najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także
- usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
- usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz
- usług stałej obsługi prawnej i biurowej,
obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze
Polecam artykuł:
http://vat.wieszjak....l#ixzz2Iz2Ox5Db


#5 Guest_Ania55

Guest_Ania55
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2013 - 10:48

To stary artykuł przeczytajcie Dz.U poz 35 z 7 grudnia 2012r

#6 Guest_Iv

Guest_Iv
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2013 - 11:04

Ok, dzwoniłam do infolini podatkowej.Teraz z upływem terminu płatności księguję się telefony, energię, opłaty za ścieki i wodę. Najem, dzierżawa czy usługi ochrony w dacie otrzymania(wystawienia faktury).

#7 Guest_Iv

Guest_Iv
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2013 - 11:23

Ok, dzwoniłam do infolini podatkowej.Teraz z upływem terminu płatności księguję się telefony, energię, opłaty za ścieki i wodę. Najem, dzierżawa czy usługi ochrony w dacie otrzymania(wystawienia faktury).

#8 Guest_Iv

Guest_Iv
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2013 - 11:24

I jeszcze wyciąg z ustawy:
1) upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu:
a) dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,
Dołączona grafika świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, z zastrzeżeniem ust. 18,
c) świadczenia usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy;(czyli odpady woda scieki, usługi sanitarne)
Pozdrawiam:)

#9 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2013 - 13:05

ART.19a ust.5 pkt.4 DzU poz.35 z 2012r

#10 Guest_mk

Guest_mk
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2013 - 10:58

a powiedzcie jak bedzie się odliczac VAT od energii od 2014 roku? wtedy już nie będzie się odliczało w miesicu, w którym przypada termin płatności.

#11 Guest_Asia

Guest_Asia
  • Goście

Napisano 19 luty 2013 - 07:40

5. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą:
4) wystawienia faktury, nie później jednak niż z upływem terminu płatności, z tytułu:
a) dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,
Dołączona grafika świadczenia usług:
– telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,
– wymienionych w poz. 140–153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy,
– najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
– ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
– stałej obsługi prawnej i biurowej
– z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług.

#12 Guest_Anita

Guest_Anita
  • Goście

Napisano 25 luty 2013 - 09:17

A jak się zapatrujecie na coś takiego?Jeśli ktoś świadczy usługi najmu i w opłatach za ten najem jest opłata za wodę i ścieki (8%) to przyjmuje się że należy to też do usługi najmu i podlega vat 23%.Czy w takim razie także momenty powstania obowiązku podatkowego też powinny być takie jak przy najmie?@Gość_Iv - dziwne że na infolinii podatkowej tak mówią, bo w ustawie jest inaczej

#13 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 luty 2013 - 21:39

5. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą:
4) wystawienia faktury, nie później jednak niż z upływem terminu płatności, z tytułu:
a) dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,
Dołączona grafika świadczenia usług:
– telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,
– wymienionych w poz. 140–153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy,
– najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
– ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
– stałej obsługi prawnej i biurowej
– z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług.

Coś tu chyba zostało pomieszane z tym obowiązkiem podatkowym.

1) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu termin płatności jeżeli został określony w umowie:
* dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego
* usługi telekomunikacyjne i radiokomunikacyjne (w przypadku żetonów i kart telefonicznych - art 19 ust.18)
* usług wymienionych w poz. 140–153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy
2) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty nie później niż z chwilą określoną w umowie lub na fakturze:
* najem, dzierżawa, leasing, dzierżawa
* ochrona osób i mienia, dozorowanie, przechowywanie mienia,
* pośrednictwo ubezpieczeniowe
* stała obsługa prawna i biurowa...

#14 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 luty 2013 - 22:19

A jak się zapatrujecie na coś takiego?

Jeśli ktoś świadczy usługi najmu i w opłatach za ten najem jest opłata za wodę i ścieki (8%) to przyjmuje się że należy to też do usługi najmu i podlega vat 23%.

Czy w takim razie także momenty powstania obowiązku podatkowego też powinny być takie jak przy najmie?


Temat mediów i ich refakturowania związanych z usługą najmu jest kwestią sporną. Organy podatkowe stoją na stanowisku, że media stanowią składnik usługi głównej i powinny być zawsze opodatkowane tak jak ta usługa, gdyż są z nią nierozerwalnie związane.

Jeśli chodzi o refaktury mediów:

Art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, w myśl którego, w przypadku gdy podatnik działając we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że podatnik ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi.
Moment powstania obowiązku zgodnie z art. 19 ust.13 pkt 1 lit c) upływ terminu płatności jeśli został określony w umowie.

Refaktura jest fakturą VAT wystawioną przez podmiot pośredniczący pomiędzy właściwym usługodawcą, a rzeczywistym nabywcą tej usługi. W rezultacie ostateczne obciążenie spoczywa nie na pierwotnym nabywcy usługi, lecz na jej rzeczywistym użytkowniku. W orzecznictwie podkreśla się, że "refakturowanie" jest pewnego rodzaju odsprzedażą usług w sytuacji, gdy jeden z podmiotów nabywa daną usługę i następnie ją sprzedaje, przy czym sprzedawca nie jest bezpośrednim usługodawcą
wyrok I FSK 983/09 - Wyrok NSA z 2011-01-26



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy