Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sprawdzono pod względem merytorycznym


wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Magdda

Magdda

  Użytkownik

 • Członkowie
 • PipPip
 • 11 postów

Napisano 24 styczeń 2013 - 14:23

Mam pytanie. Jesteśmy spółka z o.o. i prowadzimy pełna księgowość.Czy musze na każdej fakturze przystawiać pieczątkę (opisywać fakture) sprawdzono pod względem formalnym, merytorycznym i rachunkowym, z data, podpisem księgowej i kierownika jednostki?Jeśli tak na jakiej podstawie?

#2 Agnieszka

Agnieszka

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 3608 postów

Napisano 24 styczeń 2013 - 14:54

art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości

Sprawdzanie dowodów księgowych i ich zakwalifikowania do ujęcia w księgach rachunkowych obejmuje kontrolę merytoryczną, formalnoprawną i rachunkową oraz dekretację dowodów. Sposób kontroli i dekretacji dowodów oraz szczegółowe ich procedury ustala jednostka odpowiednio do specyfiki procesów gospodarczych, rodzaju dokumentacji źródłowej, wymaganego celu i zakresu kontroli,

#3 Edzia

Edzia

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 6978 postów
 • LokalizacjaKresy

Napisano 24 styczeń 2013 - 17:57

Każdy dokument księgowy powinien być zatwierdzony pod względem formalno-rachunkowym i merytorycznym przez upoważnioną do tego osobę i opisany w sposób niepozostawiający wątpliwości co do klasyfikacji danego wydatku, źródeł jego finansowania i zgodności z celami statutowymi firmy.

#4 Barbara

Barbara

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 1020 postów

Napisano 25 styczeń 2013 - 21:22

Każdy dowód księgowy powinien być przed zaksięgowaniem sprawdzony formalnie, rachunkowo i merytorycznie. Mówi o tym:

Art. 22. UoR 1. Dowody księgowe powinny być rzetelne, to jest zgodne z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczej, którą dokumentują, kompletne, zawierające co najmniej dane określone w art. 21, oraz wolne od błędów rachunkowych. Niedopuszczalne jest dokonywanie w dowodach księgowych wymazywania i przeróbek.

Kontrola formalno-rachunkowa - sprawdzenie czy dokument jest poprawny arytmetycznie i czy zawiera dane o których mowa w art.21.ust.,1. (poniżej). Taką kontrolę przeprowadza zazwyczaj księgowa.

Art. 21. 1. Dowód księgowy powinien zawierać co najmniej:
1) określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego;
2) określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej;
3) opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych;
4) datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datę sporządzenia dowodu;
5) podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów;
6) stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.Kontrola merytoryczna - sprawdzenie czy dana transakcja jest zasadna i jakiego zdarzenia gospodarczego dotyczy. Takiej kontroli dokonuje kierownik działu lub jednostki tak aby księgowa nie miała problemu z ujęciem danego zdarzenia w księgach.


UoR nie reguluje w jaki sposób ma być dokonane sprawdzenie dokumentu. Firmy mogą to ustalić w swojej polityce rachunkowości (art.
10 ust. 1 pkt 3). Zazwyczaj są to pieczątki. Jeśli sprawozdanie podlega badaniu, biegły rewident zwraca na to uwagę.Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych