Skocz do zawartości

umowa zlecenie ze studentem zaocznym

wróć do serwisu Kadry 31 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2013 - 08:59

Witajcie,Potrzebuje porady gdyż pierwszy raz będę zawierać umowę zlecenia ze studentem studiów zaocznych. Ja to jest z ZUS-em, chłopak ma 22 lata.Jeżeli ja jako pracodawca nie musze odprowadzać ZUS-u to czy pracownik może dobrowolnie płacić sobie składki?? A co w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego?? Czy uczelnia mu to zapewnia?? Dziekuje

#2 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 24 styczeń 2013 - 09:16

Zatrudnienie studenta na umowe zlecenia ma duużo plusów, bo "zlceniodawca" nie jest obowiązany do:

[*]udzielania urlopu wypoczynkowego,
    [*]wypłaty wynagrodzenia za okres choroby,
    [*]wysokości minimalnego wynagrodzenia,
    [*]ochrony przed wypowiedzeniem umowy.
    [/list]W przypadku zatrudnienia studentów do ukończenia 26. roku życia na podstawie umowy zlecenia jest dodatkowa zaleta - osoby te nie podlegają bowiem ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu.
    Dla zleceniodawcy nie ma znaczenia, czy dana osoba jest studentem studiów dziennych, zaocznych, wieczorowych. W związku z tym zatrudniając studenta do ukończenia 26 lat na podstawie umowy zlecenia, nie zgłasza się go do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego.
    polecam artykuł: http://www.regioprac...enta-sie-oplaca

#3 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 24 styczeń 2013 - 10:06

Studnet do lat 26 nie podlega skadkom ZUS, zadnym, nie moze się więc również dobrowolnie do nich zgłosić.

#4 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 24 styczeń 2013 - 17:56

Jeżeli jednak osoba będąca studentem zawrze umowę o pracę - stosunek pracy przewidziany w Kodeksie pracy jest traktowany jak każdy inny podmiot - w tym przypadku nie ma znaczenia, że jest studentem. Bowiem umowa o pracę zawsze rodzi obowiązek w zakresie ubezpieczeń społecznych. Nie ma żadnych wyjątków dla studentów.Od każdej takiej umowy płaci się składki na wszystkie rodzaje ubezpieczeń: emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne. Podstawę wymiaru tych składek stanowi wysokość wynagrodzenia uzyskiwanego z umowy o pracę.Z tego względu korzystniejsza dla studenta jest umowa zlecenia, bo studenci do ukończenia 26 lat, wykonujący pracę na podstawie umowy-zlecenia (umowa cywilnoprawna czyli na podstawie kodeksu cywilnego), nie podlegają ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu (ani obowiązkowo, ani dobrowolnie).Z kolei umowa o dzieło nie stanowi w ogóle tytułu do jakichkolwiek ubezpieczeń.

#5 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 24 styczeń 2013 - 23:45

Przecież osoba zakładająca wątek pyta wyraźnie o umowę zlecenia ze studentem i możliwość ewentualnego płacenia składek przez niego indywidualnie. Nie prosi o wykład teoretyczny wszelkich możliwych form zatrudnienia studentów w naszym systemie prawnym.

#6 grregory

grregory

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 25 styczeń 2013 - 16:57

Przecież osoba zakładająca wątek pyta wyraźnie o umowę zlecenia ze studentem i możliwość ewentualnego płacenia składek przez niego indywidualnie. Nie prosi o wykład teoretyczny wszelkich możliwych form zatrudnienia studentów w naszym systemie prawnym.

zgadzam się z Ida .... :) konkrety :)

#7 Guest_inka

Guest_inka
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2013 - 17:58

przeciez w pierwszym wpisie zostało powiedziane: "W związku z tym zatrudniając studenta do ukończenia 26 lat na podstawie umowy zlecenia, nie zgłasza się go do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego." to po co potem ktoś to powiela sugerując, że "Studnet do lat 26 nie podlega skadkom ZUS, zadnym, nie moze się więc również dobrowolnie do nich zgłosić. " tak jakby podstawa stosunku pracy (umowa cywilnoprawna czy stosunek pracy z k.p.) nie była nieważna.
Moglam poczekac na kolejene wyjaśnienie bo sie tylko przed szefostwem zbłaźniłam.
Nie ma sensu krytykowac innych jak się samemu powiela czyjes wpisy. Sorry, ale jestem zla (do jutra mi przejdzie).

#8 Guest_Grzegorz92

Guest_Grzegorz92
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2013 - 19:32

Witam, jestem studentem (21lat.), zawarłem umowę zlecenie.. Wcześniej byłem zarejestrowany w urzędzie pracy,  i tam miałem ubezpieczenie. 

Z wątku powyżej wynika że aktualnie nie jestem ubezpieczony?

#9 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 wrzesień 2013 - 23:02

Proponuję aby do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosił Cie jeden z rodziców.Rodzic ma prawo zgłosić dziecko uczące się do 26 roku życia.Wystarczy wystąpić z wnioskiem o objecie ubezpieczeniem zdrowotnym w miejscu pracy lub ZUS-ie.

#10 Guest_Grzegorz92

Guest_Grzegorz92
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2013 - 08:12

Dzięki za podpoweidź. !

Jeszcze mam takie pytanie, czy można wyrejestrować się z urzędu pracy bez podania przyczyny ? ile trwa takie wyrejestrowanie ? wie ktoś ?

Proszę o odpowiedź Dołączona grafika

#11 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 wrzesień 2013 - 09:02

Student powinien się wyrejestrować z Urzędu Pracy w momencie podpisania umowy na wykonanie zlecenia.ten powód wystarczy,aby go podać przy wyrejestrowaniu.Wyrejestrowania dokonuje się podczas wizyty w Urzędzie Pracy,trwa to krótko.Będąc zarejestrowanym jako osoba bezrobotna,należy w ciągu 7 dni zgłaszać w Urzędzie Pracy każdy fakt podjęcia pracy ,umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

#12 Guest_Kryska

Guest_Kryska
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2013 - 13:17

Zatrudniając studenta nie trzeba płacić za niego składek na ubezpieczenie społeczne. Wystarczy zajrzeć na http://umowazlecenie...umowy-zlecenie/ Tam piszą wszystko o składkach przy umowie zlecenie zawieranej ze studentem.

#13 Guest_Ala

Guest_Ala
  • Goście

Napisano 13 listopad 2013 - 21:01

a co w takiej sytuacji: byłam zarejestrowana na bezrobociu, tam miałam ubezpieczenie zdrowotne, teraz otrzymałam umowę zlecenie, studiuję zaocznie. Czyli nie mam ubezpieczenia. Co mam zrobić, jak to załatwić? Zaznaczam, że ubezpieczenie przy rodzicu nie wchodzi w grę...

#14 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 14 listopad 2013 - 07:33

Studenci podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członkowie rodziny pozostający na wyłącznym utrzymaniu osoby podlegającej ubezpieczeniu zdrowotnemu. Są wówczas zgłaszani do tego ubezpieczenia przez jedno z rodziców w jego zakładzie pracy. Jeżeli nie pozostają na wyłącznym utrzymaniu osoby ubezpieczonej, są zgłaszani do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię.

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego studenta powstaje z dniem immatrykulacji i złożenia oświadczenia o niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, a wygasa z dniem ukończenia szkoły wyższej albo skreślenia z listy studentów.

Student ma obowiązek zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego pod warunkiem nieposiadania przez nich innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.

Zgłoś się do dziekanatu (sekretariatu) i powiedz, że chcesz aby uczelnia zgłosiła Cię do ubezp. zdrowotnego. Tam dostaniesz wniosek do wypełnienia - oświadczenie, ze nie ukończyłaś 26 lat, ze jesteś obywatelem RP i że niepodlegasz ub.zdr.

#15 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 14 listopad 2013 - 10:46

Witam,

Jestem studentką i posiadam rentę rodzinną po mamie, w zeszłym roku założyłam firmę, lecz teraz chcę dorobić jeszcze. Chciałam sie dowiedziec czy mogę pracować na umowę o prace (nie zlecenie), posiadać firmę i jednocześnie pobierać świadczenia w postaci renty rodzinnej z ZUSu. Kiedyś pracowałam na umowę zlecenie (miałam już wtedy firmę) i nie miało to żadnego wpływu ponieważ moje dochody ze zlecenia nie przekraczały limitu podanego w ZUSie, ale czy tak samo jest z umową o pracę? Nie wiem co ze składkami jeżeli posiadam rentę rodzinną. Prosze o pomoc.

#16 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 14 listopad 2013 - 15:29

Na linii działalność gospodarcza a renta rodzinna nie musisz się o nic martwić. Z tyt. prowadzonej DG możesz dobrowolnie przystąpić do składek ZUS, ale obowiązkowo płacisz składkę zdrowotną.

Natomiast jeżeli chodzi o umowę o pracę a renta rodzinna tutaj wszystko zależy od wysokości wynagrodzenia. Od 1 marca 2013 roku obowiązują  limity:

[*]2.583,30 zł brutto - (tj. 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) - tyle miesięcznie może dorobić na umowe o pracę, dzieło, zlecenia rencista (w tym renta rodzinna) lub emeryt, aby zachować swoje świadczenia otrzymywane z ZUS. Po przekroczeniu tej kwoty emerytura lub renta zostaną pomniejszone o kwotę nadwyżki, ale nie więcej niż 549,12 zł (emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) i 411,87 zł (renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy, renta rodzinna)
    [*]4.797,40 zł brutto - (130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) - powyżej tej kwoty (miesięcznego przychodu) emerytura lub renta zostaje zawieszona
    [/list]

Skoro masz etat to z tyt. DG wystarczy opłacac składkę zdrowotną.

#17 Guest_Gosc_Dorota

Guest_Gosc_Dorota
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2014 - 10:04

Chcialabym sie zapytac o ubezpieczenie wypadkowe, jestem studentka dzienna <26 i zatrudniona na umowe zlecenie, prace wykonuje przez 1-2 dni w miesiacu w siedzibie spolki. Czy firma powinna placic za mnie ubezpieczenie wypadkowe czy nie musi?Dziekuje za pomocl

#18 Lennka

Lennka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 27 styczeń 2014 - 10:11

[font="verdana;"]Ubezpieczeniu wypadkowemu student nie podlega, jeżeli wykonuje pracę poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy (art. 6 ust.1 pkt 4 w związku z art. 6 ust. 4, art. 12 ust. 3 i art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). [/font]

#19 Guest_Dorota

Guest_Dorota
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2014 - 13:26

Dziekuje jeszcze jedno pytanie:Czy jesli wynagrodzenie bylo wyplacone po wykonaniu calego zlecenia, czyli np po 3 miesiacach to kiedy powstal obowiazek podatkowy skladki wypadkowej - w dniu wyplaty po 3 miesiacach czy po zakonczeniu kazdego miesiaca w kwocie 1/3 skladki od wynagrodzenia?

#20 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3610 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 27 styczeń 2014 - 13:55

[font="verdana;"]Ubezpieczeniu wypadkowemu student nie podlega, jeżeli wykonuje pracę poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy (art. 6 ust.1 pkt 4 w związku z art. 6 ust. 4, art. 12 ust. 3 i art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). [/font]

Lenka ,nie masz racji.

Od 1 stycznia 2010 r. ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają wszyscy zleceniobiorcy objęci ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi (obowiązkowo lub dobrowolnie), niezależnie od tego, gdzie wykonują swoją pracę. W związku z tym płatnicy mają obowiązek zgłosić do ubezpieczenia wypadkowego od 1 stycznia 2010 r. tych zleceniobiorców, którzy do końca 2009 r. nie podlegali temu ubezpieczeniu ze względu na to, że wykonują pracę poza siedzibą i miejscem prowadzenia działalności przez zleceniodawcę.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych