Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Godzina wolnego dla pracowników

wróć do serwisu Moja Firma 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Argus

Guest_Argus
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2013 - 19:06

Mam pytaniezatrudniamy nastu pracowników. wszyscy zgodnie proszę o przerwę godzinną w czasie pracy na jedzenie załatwienie swoich spraw. Czy coś takiego jest zgodne z prawem?

#2 Jarsz

Jarsz

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 158 postów

Napisano 23 styczeń 2013 - 19:19

Taka rzecz może mieć miejsce i nie jest sprzeczna z przepisami prawa podatkowego. W praktyce jest możliwość wprowadzenia takiej przerwy nawet płatnej, choć mało który pracodawca wyraża na to zgodę z wiadomych względów. Można ją wprowadzić niezależnie od wielkości zakładu pracy i systemu czasu pracy. Zawiera to artykuł 141 Kodeksu pracy. W mocy tego przepisu wprowadza się taką zmianę w regulaminie pracy lub w umowie o pracę gdy nie jest obowiązany do ustanawiania regulaminu pracy. Żeby taka przerwa mogła być płatna muszą tak stanowić przepisy zakładowe. Pracodawca bez porozumienia z pracownikami może wprowadzić taką zmianę wypowiedzeniem zmieniającym lub też zmieni przepisy zakładowe. KP:Art. 141. § 1. Pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasupracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lubzałatwienie spraw osobistych.§ 2. Przerwę w pracy, o której mowa w § 1, wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lubregulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowympracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

#3 sprzedamfrytki

sprzedamfrytki

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 24 kwiecień 2013 - 14:14

Mam pytaniezatrudniamy nastu pracowników. wszyscy zgodnie proszę o przerwę godzinną w czasie pracy na jedzenie załatwienie swoich spraw. Czy coś takiego jest zgodne z prawem?

Dawanie przerwy pracownikom nie jest zgodne z prawem.

#4 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 24 kwiecień 2013 - 14:22

tak możesz wprowadzić ja w sowim regulaminie pracy , taką mozliwość przewiduje kodeks pracy -art 141 k.p. tylko musicie pamietac,że tego czasu nie zalicza się do czasu pracy , więc pracownicy bedą wychodzic z pracy o godzine później niż teraz.

#5 Jakub Sieradzki

Jakub Sieradzki

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 346 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 24 kwiecień 2013 - 14:48

Oprócz przerw wliczonych do czasu pracy pracodawca może również wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 min, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Zgodnie z wyżej cytowanym art. 141 kodeksu pracy.
Jak to wygląda w praktyce?
Przykładowo: pracownik świadczy pracę w wymiarze 8 godz dziennie. Pracodawca wprowadził do porządku pracy jedną 45 min przerwę niewliczana do czasu pracy. W związku z tym, pracownik, rozpoczynający pracę o godz. 8.00, zakończy ją o 16.45. W tym czasie pracownik wykonuje pracę przez 7.45, ma 15 przerwy wliczonej do czasu pracy i 45 minut przerwy nie wliczanej do czasu pracy.
Oczywiście jest to przerwa bezpłatna, co potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z 19 list 2003 (I PK 476/2002), mianowicie: Wprowadzenie przez pracodawcę przerwy w pracy bez związku z potrzebami ekonomiczno- organizacyjnymi, lecz na wyłączne życzenie pracownika i w jego interesie, nie uzasadnia zapłaty wynagrodzenia za czas przerwy ani za czas świadczenia pracy po przerwie, zrekompensowany odpowiednim skróceniem czasu pracy przed przerwą.

#6 AntoniZ

AntoniZ

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 20 postów

Napisano 25 maj 2013 - 10:00

możesz, jest to zgodne z prawem, zmień nie co regulamin. Jesteś szefem i sam decydujesz jak pracuje załoga, pozdr

#7 JoannaT

JoannaT

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 26 maj 2013 - 16:03

możesz, jest to zgodne z prawem, zmień nie co regulamin. Jesteś szefem i sam decydujesz jak pracuje załoga, pozdr

ja tez jestem podobnego zdania

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy